Tomáš Svoboda

„Cannes studentského filmu“, to bude Fresh Film Fest v Karlových Varech

Světoznámý karlovarský filmový festival nebude letos v lázeňském městě jedinou akcí svého druhu. Na přelomu srpna a září se uskuteční Fresh Film Fest. Třetí ročník studentské filmové přehlídky nabídne 230 snímků, nebudou chybět ani tradiční workshopy a prezentace škol.

číst více

Ve státních maturitách se objeví povinná četba

Znáte knihu Havířská balada od Marie Majerové či Odkaz od Milady Součkové? I tato díla budou muset umět studenti u státní maturity z českého jazyka. Součástí nové „zkoušky dospělosti“, kterou chce od školního roku 2007/2008 zavést ministerstvo školství, má být i povinná četba.

číst více

Evropská komise: Chceme zdvojnásobit příspěvky na univerzity v EU

Dvakrát zvýšit investice do vysokých škol v zemích Evropské unie. Takový cíl si v horizontu příštích deseti let vytyčili evropští komisaři. V jejich návrhu na modernizaci evropského vysokého školství se také objevuje myšlenka odstranění bariér, které zabraňují pohybu studentů po Evropské unii, či financování škol na základě jejich výsledků.

číst více

S nižším věkem roste podpora legalizace marihuany

Lidé v České republice nepodporují legalizaci měkkých drog, mezi které se řadí také marihuana. Ukázal to průzkum společnosti SC&C pro Mladou frontu Dnes. S povolením těchto látek souhlasí 29 procent dotázaných, odmítavý postoj zaujímá 62 procent.

číst více

Střílení je perfektní relax, říká student Lukáš

Často nejdříve promluví, a až poté přemýšlí o tom, co vyslovil. Pak se ozve jeho nenapodobitelný smích a hlášku rychle odsoudí:„To tam nepiš, za to by mě vyhodili.“ Lukáš, dvacetiletý student Mendlovy zemědělské a lesnické univerzity, se málokdy nudí.

číst více

Speciální obory pro státní úředníky? Rozhodne se do konce roku

Na vysokých školách se možná objeví nové speciální obory určené pro státní úředníky. Zda se tak stane, uvidíme do konce roku. Do tohoto termínu má ministerstvo školství zpracovat návrh, který by stanovil přesné podmínky pro fungování takových studijních programů. O jeho osudu pak rozhodne vláda.

číst více

Jak se vyhnout děsivé brigádě aneb Když zmizí kancelář

„Vydělala jsem si teoreticky hodně, akorát už není, kdo by mi zaplatil,“ říká se smutnou ironií v hlase Karolina Dohnalová, studentka Masarykovy univerzity. Stejně jako mnoho jiných studentů sháněla brigádu, aby si vydělala peníze potřebné na studium. Když zaměstnání konečně našla, ani ve snu by ji nenapadlo, co ji čeká.

číst více

Představujeme: Díl třetí – Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity v Brně

Škola v blízkosti brněnského výstaviště nabízí studentům široké spektrum oborů. Můžete se vzdělávat v oblasti Podnikového hospodářství, Ekonomické vědy, pokud jste humanitněji zaměření, lze si zapsat Evropská hospodářská, správní a kulturní studia. Fakulta se nachází v moderním prostředí a u přijímaček uspěje poměrně vysoký podíl uchazečů – asi 26 procent.

číst více

Představujeme: Díl druhý – Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně

Chcete prorazit v politice, láká vás teplé místo v Bruselu nebo se chcete vydat na novinářskou dráhu? Právě vám je určena Fakulta sociálních studií v Brně. Mnoho uchazečů vzdává boj o místo na této škole již předem. Straší je množství podaných přihlášek, malé procento přijatých a obtížné přijímací zkoušky. Ale každá překážka se dá překonat. Stačí vědět, jak na to.

číst více

Představujeme: Fakulta humanitních studií UK v Praze

Baví vás dějepis, biologie, základy společenských věd, ale nevíte, který z těchto oborů byste chtěli studovat na vysoké škole? Pražská fakulta humanitních studií je trefou do černého pro studenty, kteří se nechtějí zaměřit přímo na jeden obor a hodlají se zabývat humanitními předměty komplexně. Tříleté bakalářské studium nabízí pouze jediný obor „Studium humanitní vzdělanosti.“ V jeho rámci se však můžete zařídit podle vlastních potřeb. Fakulta vypisuje okolo 2000 předmětů!

číst více