Tomáš Svoboda

Která je pro Vás nej aneb Jak si vybrat vysokou školu?

Maturita na krku, konečný termín pro podání přihlášek na VŠ se rychle blíží a vy stále netušíte, pro kterou univerzitu se rozhodnout. Mnoho středoškoláků si v zimních měsících láme hlavu nad svou budoucností.

číst více

Pracujte na Novém Zélandě, v královské zemi Pána prstenů

Jestli někde na světě existuje ideální místo, pak je to Nový Zéland. Kraj, který na sebe upozornil nádhernými scenériemi ze slavné filmové trilogie, nenabízí pouze netknutou přírodu. Ostrov se čtyřmi milióny obyvatel je domovem vyspělé společnosti s britskou tradicí. Novozélanďané působí přátelským dojmem a pokud sháníte ubytování, rozhodně vás nenechají na ulici. Většina z nich pracuje v zemědělství, …

číst více

Karlova univerzita má nového rektora

Václav Hampl stane v čele nejstarší tuzemské vysoké školy. Nahradí fyzika Ivana Wilhelma, který jako rektor působí již dvě funkční období. Ve středu o tom rozhodl Akademický senát univerzity, který dal ve tříkolové volbě přednost svému bývalému předsedovi před dalšími dvěma kandidáty. Hampl se stane hlavou Karlovy univerzity v únoru po oficiálním jmenování prezidentem Václavem Klausem.

číst více

Držte si klobouky, semestr začíná! Ale co s tím dělat?

Konec zábavy, pozdního vstávání a letního nicnedělání. Většina vysokoškoláků v nadcházejícím týdnu opět zasedne do školních lavic. Jak se snadněji vyrovnat s náhlou proměnou z turisty či brigádníka na pokorného studenta? Především prváci v těchto dnech hledají útěchu a pochopení s jejich předškolní horečkou, proto přicházíme s „odbornou pomocí.“ Přečtěte si pár doporučení, která sice díru do světa neudělají, ale třeba vám zlepší náladu.

číst více

Masarykova univerzita se stala nejžádanější českou vysokou školou

Pracovníci brněnské univerzity si letos museli poradit s 54 000 přihlášek, což je dokonce o čtyři tisíce více než na Karlově univerzitě. Rozhodnutí o přijetí našlo ve schránce kolem 14 tisíc studentů, ale předpokládá se, že do prvního semestru jich nastoupí o několik tisíc méně. Mnoho z přijatých se totiž rozhodne pro studium na jiné škole v tuzemsku či zahraničí.

číst více

Au-pair v Německu. Co to obnáší?

Prázdniny už klepou na dveře. Studenti se nemohou dočkat, až odhodí aktovky a učebnice do kouta, ale mnoho školáků zároveň řeší problém. Jak nejlépe naložit s dvouměsíčním odpočinkem? Podobné dilema trápilo minulý rok Pavlu Mrkvičkovou, dvacetiletou studentku brněnské Masarykovy univerzity. Rozhodla se, že bude pracovat i v létě. „Lákala mě možnost vyjet za výdělkem do zahraničí. Na internetu nabízeli práci au-pair v Německu, tak jsem si řekla, že to není špatný nápad.“

číst více

Jak přežít peklo aneb 7 rad do zkouškového období

Studenti se pomalu ale jistě přesouvají z tepla útulných kaváren a restaurací do svých domovů. Z jejich obličejů lze vypozorovat jindy nevídanou nervozitu. Knihovna praská ve švech. Co se děje? Nejstrastiplnější část vysokoškolského života se blíží mílovými kroky. Za několik dní začíná zkouškové období. Jak přestát bez následků tuto nevábnou dobu, kdy si ostatní užívají letních radovánek, zatímco vy se topíte v knihách? Přinášíme několik rad, které vám pomohou zmírnit vaše trápení:

číst více

Evropský parlament mládeže: Příležitost vyzkoušet si politiku

Nebaví Vás poslouchat stále stejné řeči českých politiků? Říkáte si: „Už abych byl(a) na Grossově místě já,“ ale nevíte, kde začít? Právě Vám je určen Evropský parlament mládeže (EYP), sdružující přes 30 národních komisí z evropských zemí. „Tato organizace dává šanci mladým lidem podrobně se zabývat celosvětovými problémy. Můžete cestovat a poznat lidi z různých koutů Evropy,“ říká student brněnského Gymnázia Řečkovice Filip Ondra. „Ale jde především o zábavu a získávání nových zkušeností“, dodává s úsměvem.

číst více