Karlova univerzita má nového rektora

31. 10. 2005 | Aktuality

Václav Hampl stane v čele nejstarší tuzemské vysoké školy. Nahradí fyzika Ivana Wilhelma, který jako rektor působí již dvě funkční období. Ve středu o tom rozhodl Akademický senát univerzity, který dal ve tříkolové volbě přednost svému bývalému předsedovi před dalšími dvěma kandidáty. Hampl se stane hlavou Karlovy univerzity v únoru po oficiálním jmenování prezidentem Václavem Klausem.

Středeční volby ovšem nebyly tak jednoznačné jako v minulosti. Pro zvolení do funkce potřebovali kandidáti získat 36 hlasů ze sedmdesátičlenného senátu. V pvním kole vypadl bývalý děkan 1. lékařské fakulty Štěpán Svačina. V kole druhém vyřadil Hampl proděkana 3. lékařské fakuly Michala Anděla a ke zvolení mu chyběl pouze jediný hlas. Na řadu přišla 3. fáze, ve které už jediný kandidát Hampl s přehledem zvítězil. Hlas mu dalo 46 akademiků.

Nový rektor se podle svých slov zasadí o zkvalitnění doktorských studií, rozvoj vědecké činnosti a lepší spolupráci jednotlivých fakult. Třiačtyřicetiletý Hampl nechce z kvalitativních důvodů zvyšovat počty studentů. Zároveň tvrdí, že zavedení školného nebude pro univerzity zásadním finančním přínosem. Funkci rektora bude vykonávat nejméně do roku 2009, termínu dalších voleb.

Zdroj: čtk, ihned.cz