Jak přežít peklo aneb 7 rad do zkouškového období

5. 5. 2005 | Studentský život

Studenti se pomalu ale jistě přesouvají z tepla útulných kaváren a restaurací do svých domovů. Z jejich obličejů lze vypozorovat jindy nevídanou nervozitu. Knihovna praská ve švech. Co se děje? Nejstrastiplnější část vysokoškolského života se blíží mílovými kroky. Za několik dní začíná zkouškové období. Jak přestát bez následků tuto nevábnou dobu, kdy si ostatní užívají letních radovánek, zatímco vy se topíte v knihách? Přinášíme několik rad, které vám pomohou zmírnit vaše trápení:

1. Učte se pravidelně. Na tuto poučku je pro většinu z vás pozdě. Pilní studenti si mnou ruce, mají vyhráno. Na rozdíl od svých méně svědomitějších kolegů nemusí přelouskávat pětisetstránkové knihy během několika dní. Takových šťastlivců se však najde málo. Ostatní tráví bezesné noci ve společnosti definicí, vzorců a dat. Šálek silné kávy samozřejmě nesmí chybět. Nejnebezpečnější věta zní: „Ještě mi zbývá hodně času.“
  2. Vypněte si mobil. Pokud tak neučiníte, připravte se na dotěrné telefonáty svých přátel, kteří už budou mít všechny zkoušky zdárně za sebou. To na náladě nepřidá. Své úspěchy budou chtít náležitě oslavit ale ne bez vás. Slabší jedinci bohužel lákavou nabídku neodmítnou, jenže ranní kocovina vědomosti do hlavy nenalije.
  3. Zatáhněte žaluzie. Sluníčko svítí, lidé se koupou a ptáci škodolibě švitoří. Venku je nádherně. Vaše nervozita se zbytečně zvyšuje při pomyšlení na činnosti, které jsou mnohem zábavnější než civění do nezáživných textů. A tak se raději zabedněte a nevylézejte ze své nory.
  4. Jezte a pijte. Přestože je ve zkouškovém období každá minuta drahá, udělejte si čas na základní potřeby. S prázdným žaludkem a klížícími se víčky to daleko nedotáhnete.
  5. Připravte si tahák. Že to není fér? S krátícím se časem a obrovskou hromadou učiva se tato nectnost ukáže jako neškodná. Samozřejmě si ji omluvíte. Malý cár papíru přece napomáhá logickému uvažování, schopnosti vypsat nejdůležitější informace a při jeho vytváření si toho nejvíce zapamatujete. A mimochodem – opisování není vražda.
  6. Buďte optimističtí a nenervujete se. Zkouška neznamená všechno. Existuje také opravný termín, při nejhorším další. V krajním případě si předmět zopakujete v dalším semestru. Svět se nezhroutí, profesor vás nezažaluje, naopak si vás alespoň bude pamatovat. „Éčko“ ze zkoušky je rozhodně snesitelnější než práce v uranových dolech, marocké pivo nebo voda v Brněnské přehradě.
  7. Myslete na budoucnost. Ať dopadnete jakkoliv, čekají vás dlouhé prázdniny. A ty můžete strávit podle svých představ. Tak s chutí do toho!