Ve státních maturitách se objeví povinná četba

17. 5. 2006 | Aktuality

Znáte knihu Havířská balada od Marie Majerové či Odkaz od Milady Součkové? I tato díla budou muset umět studenti u státní maturity z českého jazyka. Součástí nové „zkoušky dospělosti“, kterou chce od školního roku 2007/2008 zavést ministerstvo školství, má být i povinná četba.

Seznam povinné literatury ke zkoušce z českého jazyka a literatury čítá asi šest set titulů! Mnoho pedagogů postup státu nechápe. „Je proti filozofii současné reformy školství, aby někdo nařizoval studentům, co musí číst. Pro většinu učitelů i studentů je seznam knížek velkým a nepříjemným překvapením,“ řekla pro Mladou frontu Dnes Alena Duhajská z gymnázia J. S. Machara v Brandýse nad Labem.

Podle plánu Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), jež chystá státní maturity, si student v maturitním ročníku vybere dvacet knížek z daného seznamu. Z těch si pak u závěrečné zkoušky z češtiny vylosuje jeden titul, o kterém bude hovořit.

V průběhu středoškolského studia však žáci proberou všech šest set titulů. Ředitel Cermatu Martin Chvál nechápe, proč je seznam četby takovým překvapením. „Veřejnost i učitelé zřejmě ztotožňovali novou maturitu s didaktickým testem,“ míní.

zdroj: čtk, MfD, ihned.cz