Speciální obory pro státní úředníky? Rozhodne se do konce roku

19. 4. 2006 | Aktuality

Na vysokých školách se možná objeví nové speciální obory určené pro státní úředníky. Zda se tak stane, uvidíme do konce roku. Do tohoto termínu má ministerstvo školství zpracovat návrh, který by stanovil přesné podmínky pro fungování takových studijních programů. O jeho osudu pak rozhodne vláda.

Uvažuje se o dvou možnostech. Buď budou vytvořeny zcela nové obory nebo dojde jen k částečnému přetvoření těch stávajících, které jsou v dnešní době na akademické půdě vyučovány v hojném počtu, ale na různých místech a útržkovitě. V současné době nabízejí vysoké školy asi 70 oborů, kde se student může připravovat na působení ve veřejné správě.

Co by se mělo v nových studijních programech vyučovat? Vláda chce, aby měli státní zaměstnanci kvalitní průpravu před rokem 2009, kdy převezme Česká republika žezlo předsednictví v Evropské unii, a tomu bude také odpovídat obsah a rozsah výuky. Ta se bude soustřeďovat na cizí jazyky, evropské otázky, práci s počítači či nově pojatou manažerskou činnost.

Zdroj: čtk, ihned.cz