Martina Marková

Perličky od maturit 4

Maturita a stres s ní spojený každoročně nutně vedou k řadě komických přebreptů a situací. Přinášíme několik perliček, na které u maturit opravdu došlo.

číst více

Které VŠ ještě přijímají přihlášky?

S únorem je minulostí i deadline pro podávání přihlášek na většinu vysokoškolských oborů. Celá řada škol ale přihlášky přijímá dál. Přinášíme Vám přehled nejzajímvějších z nich.

číst více

Čtvrtý ročník Cinema mundi začíná již tento týden!

Čtvrtý ročník mezinárodního filmového festivalu Cinema mundi mohou již tradičně diváci navštívit na přelomu února a března v Brně. I letos na filmové fanoušky čeká přes šest desítek snímků ze všech kontinentů. Organizátoři také připravili bohatý doprovodný program, který je letos inspirovaný rytmy Latinské Ameriky. Do Brna se během festivalu sjede také řada slavných filmových tváří. Filmy budou …

číst více

Proč se čeští studenti obávají studia v zahraničí?

Až polovina vysokoškolských studentů se nechystá vyjet za studiem do zahraničí – tak zní výsledek ankety, kterou provedla informační síť EUROPE DIRECT. Obavy mají čeští studenti z jazykové bariéry, odloučení od rodiny a přátel. Nedostatek finančních prostředků uvedlo jako hlavní důvod svého nezájmu o zahraniční studium mnoho z dotazovaných. Tento problém je znatelný například při výjezdu do Skandinávie, kde student musí většinou sáhnout i do vlastních finančních rezerv.

číst více

Ministr školství a rektoři se shodli na vysokoškolské reformě

O potřebě reformy vysokoškolského zákona se mluví již řadu let. Rozdílné názory na podobu novely mezi bývalými ministry školství, představiteli univerzit a studenty zabraňovaly jejímu prosazení. Až nyní se současnému ministru Petru Fialovi podařilo najít společnou řeč s rektory vysokých škol. Několik let připravovaná novela by tak konečně letos mohla projít. Ministr se ji chystá představit vládě …

číst více

Novela zákona umožní domácí vzdělávání na 2. stupni ZŠ

Doposud bylo možné individuální (domácí) vzdělávání pouze na 1. stupni základní školy. Od školního roku 2014/2015 to nejspíš bude možné i na stupni druhém. S touto změnou počítá novela školského zákona. „Individuální vzdělávání na 1. stupni základních škol se osvědčilo, nevyskytly se žádné zásadní problémy, stejně tak ani v průběhu pětiletého pokusného ověřování na druhém stupni základní školy, proto je …

číst více

Jak správně vyplnit elektronickou přihlášku?

Papírovým přihláškám na vysoké školy již pomalu odzvonilo. Mnohé české univerzity přijímají od svých uchazečů již výhradně elektronické přihlášky. Necelé dva měsíce před „přihláškovým deadlinem“ je ten správný čas upozornit na hlavní chyby, které můžou uchazeči udělat při vyplňování elektronické přihlášky.

číst více

Jak správně vyplnit přihlášku na VŠ?

Konec února je strašákem mnoha uchazečů o vysokoškolské studium. Poslední únorový den je většinou českých státních vysokých škol brán jako poslední možný termín podání přihlášky pro následující akademický rok. Ale věřte, že je lepší podat přihlášku s předstihem. Vyhnete se stresu a zbytečným starostem.

číst více

Pět otázek pro… Ondřeje Lišku

Ondřej Liška je český politik a předseda Strany zelených. V letech 2007–2009 zastával funkci ministra školství, mládeže a tělovýchovy. Hovoří plynně anglicky a německy, ale domluví se i francouzsky, rusky a italsky. Přednášel na zahraničních univerzitách, veřejných a odborných fórech. Je spoluzakladatelem nu-jazzové kapely Lesní zvěř.

číst více

Žáci středních škol by volili Franze

Ve volebních průzkumech nepatří hudební skladatel a výtvarník Vladimír Franz k favoritům na zisk postu prezidenta České republiky. Ve volbách nanečisto, které proběhly v úterý a ve středu na 441 středních školách, byl však jasným vítězem. Hlas mu dalo více než čtyřicet procent zúčastněných. Další kandidáti s nejvíce hlasy byli Jan Fischer a Karel Schwarzenberg. Cílem této akce, kterou …

číst více