Perličky od maturit 4

3. 4. 2013 | Rady maturantům

Maturita a stres s ní spojený každoročně nutně vedou k řadě komických přebreptů a situací. Přinášíme několik perliček, na které u maturit opravdu došlo.

„Spolužačka si vytáhla při maturitě z češtiny rozbor Babičky od Boženy Němcové. Měla začít popisem babičky a řekla: Hlavní postava babičky byla stará žena. Na to jí učitelka, které bylo v té době okolo pětapedasáti let zastavila a ptala se jí, zda byla babička opravdu stará. Ano, táhlo jí na šedesát, život měla za sebou, byla silná, vrásčitá a měla málo vlasů. V tu chvíli se celá komise sesypala smíchy a zkoušející zrudla,“ vzpomíná studentka žurnalistiky a politologie Adéla Beranová.

Sama Adéla si při své maturitě vytáhla českého autora Jaroslava Rudiše: „Před maturitou jsme ho probírali na semináři s ředitelem, který je otevřený všem názorům. Já jsem měla Rudiše nastudovat a rozebrat. Vzala jsem to hodně kriticky a ve vášnivé diskusi jsem řekla, že jsem nikdy nic horšího nečetla a že ani neumí pořádně česky. Ředitel s tím souhlasil. Ale pak jsem si ho vytáhla u maturity a věděla jsem, že ho moje zkoušející prostě miluje. Takže jsem tam mluvila o tom, jaký obrovský přínos má tenhle spisovatel pro českou literaturu a jak tematicky zaujme mnoho čtenářů. Prostě jsem ho chválila, jak to šlo. Ředitel, který seděl v komisi, se tak smál, že musel odejít z místnosti. Pak za mnou přišel a řekl: Tak tahle lhát jsem nikoho nikdy neslyšel, ty jdi do politiky.“

„Už se blížil konec zkoušky ze ZSV a můj spolužák byl rád, že to má již skoro za sebou,“ vypráví studentka práv Petra Kostelecká. „Zkoušející mu položila poslední otázku: Kdo má nejlepší paměť? V tu chvíli on s klidnou tváří odpověděl, že slon.“

Na některých středních školách si samotní učitelé zapisují perličky od maturit. Přinášíme vám ty, které zazněly při maturitních zkouškách Gymnázia Praha 5, Na Zatlance a Gymnázia Na Vítězné pláni.

„Inkontinence je neschopnost udržet emoce.“

„Kandidát na prezidenta ČR musí být starší 40 let a mít občanský průkaz.“

„… během Ramadánu nesmí muslim celý měsíc jíst a pít.“

při rozboru básně: „Kdy má muž hlavu mezi koleny ženy? No při porodu…“

„muslim musí jít jedenkrát za život do Mekky a to je problém, neb tam umírají.“

„Mexičané jsou smíšenci mulatů a bělochů.“

„Z Ruska se do ČR dováží ropa na trajektech… pardon, na kamionech!“

„Slované přišli na území Evropy v souvislosti s cestováním národů.“

„Dobrovolná nezaměstnanost je, když bych pracovat mohl, ale prostě se mi nechce.“

Co vůbec znamená to slovo postimpresionismu? „Oni používali modrou barvu“

„Reorganizace? Aha, to je, že firmy mají hodně lidí a musejí se jich zbavit!“

„Po válce nikdo neměl nic a všichni chtěli všechno.“

„Po uspokojení jedné potřeby potřebujeme hned další potřebu.“

„Po roce 1989 jsme se odorientovali z Východu na Západ, ale s Východem se teď dobře obchoduje, tak bychom tam zase chtěli, ale oni nás už nechtěj.“

Proč je pravidlo nepsané? „No, protože není napsané, ne?“

„Jeden z druhů pojištění je například záruka na smrt.“

„On John Irving je hodně o přímé řeči a vůbec o rozhovorech.“

„Kupní smlouva vzniká mezi dvěmi… dvoumi… dvouma… prostě jsou dva!“

„Vada vznikne například tehdy, když nám něco dodají v jiném stavu“

„Já tedy nejsem věřící, ale chápu, že z hlediska věřících, je ten Bůh takové rozumné východisko.“

„Májovci se soustřeďují kolem almanachu Máj, aby obdivovali Karla Hynka Máchu…“

„Ty problémy toho světa tady byly vždycky, až díky globalizaci ale došlo k uvědomění toho, že to vlastně jsou globální problémy. Dřív byly prostě lokální a teď se zglobalizovaly.“ Zkoušející: Čím se zglobalizují problémy? „No tím, že se řeší na půdě OSN!“

„V nutné obraně je důležité, jestli jsem zaútočil přiměřeně.“

„Přebytkový státní rozpočet je dneska prakticky utopie.“

Zdroje informací: Facebook, osobní rozhovory a webové stránky GVP

Zdroj obrázku: sxc.hu