První ročník – krátká euforie a tvrdý boj o přežití

Obecně se má za to, že tradiční české univerzity (Karlova, Masarykova, ČVUT) poskytují kvalitní vzdělání prověřené staletími a doložené řádkou titulů před jmény akademických pracovníků ve vedoucích funkcích. Pravdou je, že při nástupu do zaměstnání titul z „Karlovky“ něco znamená, ale stále více platí, že v konečné fázi půjde nejen o znalosti, ale také o zájem o vystudovaný obor, neboli touhu se dále vzdělávat a leccos tomu obětovat. Bohužel v mamutích výrobnách mozků dostává právě motivace ke studiu asi nejvíc na frak.

Novinky na Pedagogické fakultě v Plzni

Západočeská univerzita v Plzni se rozhodla od příštího roku umožnit na Pedagogické fakultě nově studovat i francouzský jazyk pro budoucí učitele základních škol.

Dny otevřených dveří na Západočeské univerzitě v Plzni

Dnes, 6. ledna, se koná na Fakultě strojní Západočeské univerzity den otevřených dveří. Děkan fakulty Jan Horejc seznámí přítomné v 9:15 s podmínkami studia a s přijímacím řízením pro rok 2005/2006.

číst více

Zavádění nového školského zákona provázejí nejasnosti

Od začátku ledna začal platit nový školský zákon. Jeho zavádění do praxe však hned zpočátku provázejí problémy a komplikace. Ministerstvo školství totiž nedodalo související předpisy a vyhlášky.

Miss Academia 2005

Nový ročník soutěže Miss Academia se ponese v duchu slavného agenta 007 Jamese Bonda. Porotci však nebudou hodnotit pouze krásu přihlášených dívek, ale budou také důkladně testovat jejich znalosti a vtip.

číst více

Spoplatnia Slováci konečne štúdium?

V týchto dňoch sa na vládnej úrovni rokuje o konečnej podobe zákona o študentských pôžičkách, ktorý je zatiaľ posledným pokusom o spoplatnenie vysokoškolského štúdia v SR. Tento by sa mal do parlamentu dostať v januári nového roka.

Soutěž o poukázky na TOEFL

Soutěž vyhlašuje Fulbrightova komise jakožto zprostředkovatel programů vzdělávacích výměnných pobytů mezi Českou republikou a Spojenými státy. Na adrese komise www.fulbright.cz/soutez.shtml je zveřejněn kvíz, jehož úspěšné vyřešení vám může ušetřit pár tisícovek (130 USD), které stojí jazyková zkouška TOEFL (Test of English as a Foreign Language). Jedná se o mezinárodně uznávanou zkoušku, jejímž úkolem je prověřit úroveň ovládání angličtiny zejména u zájemců o vysokoškolské studium v anglicky mluvících zemích.

V Hluboké nad Vltavou plánují vysokou školu

Město Hluboká nad Vltavou se trápí nedostatkem turistů během zimní sezóny. Jedním z plánovaných projektů, které by měly během zimy oživit město, je i vysoká škola.

Současná úloha a postavení studentů na vysokých školách 2004

Ve dnech 2. a 3. prosince 2004 se v prostorách Centra Vysokého učení technického v Brně konala konference pod názvem Současná úloha a postavení studentů na vysokých školách 2004.

Po Brně bude mít kampus i Ústí nad Labem

Fakulty, koleje, knihovna, menza, tak by měl vypadat nový kampus v areálu bývalé Masarykovy nemocnice v centru Ústí nad Labem, který bude spadat pod Univerzitu J. E. Purkyně. Nemocnice se přestěhovala do moderního komplexu ve čtvrti Bukov již před rokem, v centru zůstala stomatologie a oční oddělení. Magistrát podepsal s univerzitou dohodu o spolupráci: objekty a pozemky připadnou univerzitě za korunu, musí však