Univerzita Karlova v Praze

“Španělé nežijí, aby pracovali, ale pracují, aby žili.”

Martin Koníček (24) z Univerzity Karlovy vyměnil na jeden semestr Matematicko-fyzikální fakultu a za Universidad Politécnica de Valencia. Jaké to bylo 1500 kilometrů od domovské Prahy?

číst více

Univerzita Karlova v Praze je šestá nejlepší ve východní Evropě

Univerzita Karlova v Praze (UK) je šestou nejlepší institucí ze všech hodnocených univerzit a dalších vědeckých pracovišť ve východní Evropě. Právě takový závěr vyplývá z nedávno zveřejněného hodnocení světového žebříčku Scimago Institutions Ranking (SIR), jehož cílem je vzájemně porovnávat vědecké výstupy, mezinárodní vědeckou spolupráci, výstupy v impaktovaných periodicích a publikační aktivitu univerzit a vědeckých institucí. Do žebříčku SIR …

číst více

Karlova univerzita letos přijme méně studentů

Na Karlově univerzitě pravděpodobně přistoupí k významné redukci počtu přijímaných uchazečů v příštím roce. Informoval o tom pro server aktualne.cz kancléř Karlovy univerzity Tomáš Jelínek. Mohou za to škrty v rozpočtu Ministerstva školství, které se dotknou zejména vysokých škol. „Vysoké školy se snížení příjmu o deset procent nevyhnou,“ potvrdil serveru aktualne.cz ministr školství Josef Dobeš. Podle něj také školy přijímají přiliš …

číst více

Slovensko a slovenština v našich studijních oborech

Přestože – a nebo možná protože – mezi češtinou a slovenštinou panuje vztah, který by se dal v příbuzenském kontextu nazvat sesterským, nenajdeme zatím na našich školách mnoho oborů, které by se slovenskému jazyku věnovaly s velkou péčí. Kde tedy jeho studium nabízejí a jak probíhá?

číst více

POROVNÁNÍ OBORŮ: Estetika

Co si představit pod tak širokým pojmem, jako je estetika? Že jde o nauku o krásnu ví asi každý, ale co je jejím obsahem ve chvíli, kdy se dostane na akademickou půdu a stává se klasickým studijním oborem, stejně tak jako třeba lékařství nebo informační technologie?

číst více

Šanghajská univerzita zveřenila letošní žebříček světových univerzit

Nejlepší světovou univerzitou je Harvard. Již několik let to potvrzují světové žebříčky univerzit, které sestavují například The Times, společnost QS nebo šanghajská univerzita Jiao Tong University. Právě ta nedávno zveřejnila svůj žebříček pro rok 2010. Žebříčku vévodí americké univerzity: druhé místo obsadila University of California v Berkeley, třetí Stanford university a čtvrté Massachusetts Institute of Technology. Až …

číst více

Dodatečné přijímací řízení na 1. LF UK

1.lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze vyhlašuje pro zájemce o doktorské studium dodatečné přijímací řízení do nově akreditovaného studijního programu Bioetika se standardní délkou studia čtyři roky. Program je vypisován v kombinované i prezenční formě studia. Přihlášky ke studiu mohou uchazeči zasílat do 31. července 2010, a to buď v písemné, nebo elektronické formě. Při přijímacím pohovoru musí uchazeč prokázat odborné …

číst více

Pět otázek pro… Tomáše Sedláčka

Vyjmenovat všechny úspěchy, kterých se podařilo přednímu českému ekonomovi Tomáši Sedláčkovi (33) za svůj zatím krátký život dosáhnout, by vydalo na mnoho řádků. Je mimo jiné bývalým poradcem Václava Havla či Bohuslava Sobotky, stratégem ČSOB, členem NERVu. Kromě odborných textů v minulém roce také vydal knihu Ekonomie dobra a zla. Co dobrého a zlého mu přinesla studia?

číst více

Speciál O OBORECH: Chirurgie

Chcete pomáhat lidem? Láká vás náročná, ale zároveň smysluplná práce? Jste schopni rychlé reakce i ve chvílích, kdy se rozhoduje o lidském životě? A konečně… nevadí vám pohled na krev? Třeba i nějak takto by mohl vypadat inzerát, v němž by zdravotnická zařízení poptávala nové chirurgy. Nejspíš se vám zdají v něm naznačená „kritéria přijetí“ příliš přísná, ale právě o tom práce chirurga také je…

číst více

V Praze mi chybí snad jen studentské městečko, říká studentka ze Slovenska

O studentce Janě Dorčákové, která pochází ze Slovenska, se rozhodně nedá říct, že by trpěla nedostatkem samostatnosti. Už na střední odešla od rodičů a bydlela na internátě. Postupné stěhování za studiem ji nakonec dovedlo přes Bratislavu až na Karlovu univerzitu do Prahy. Jak srovnává slovenské školství s tím českým, co jí v Praze chybí a jak se vyrovnala s pro ni úplně novým prostředím? Pozn. Článek byl aktualizován 28. 2. 2010 (kav).

číst více