Univerzita Hradec Králové

Speciál O OBORECH: Africká studia

Exotika afrických zemí přitahuje srdce nejednoho dobrodruha. Pestrost africké přírody, jazyků, kmenů i historie vyžaduje velký zájem a vytrvalost. Podobně to bude u nás zřejmě i s přijímačkami – nabízených vysokoškolských oborů zaměřených na africký kontinent je vskutku pomálu.

číst více

POROVNÁNÍ OBORŮ: Management a marketing I.

Máte vůdcovské schopnosti? Jste rozený organizátor? Umíte strhnout lidi na svou stranu? Pak vás možná čeká slibná kariéra na manažerských a marketingových pozicích. V dnešním porovnání oborů vám ukážeme, kde jaké jsou v této oblasti studijní možnosti.

číst více

POROVNÁNÍ OBORŮ: Fyzika II.

Kdyby se dnes Newton či Einstein chystali na vysokou školu, možná by se divili v jaké míře se dnes fyzika studuje. Abyste se v té změti oborů neztratili, přinášíme vám malého průvodce. Tentokrát obory Palackého univerzity, Ostravské univerzity, Univerzity Hradec Králové a Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.

UHK má novou, Přírodovědeckou fakultu

Akademický senát Univerzity Hradec Králové po předchozím souhlasu akreditační komise schválil vznik nové součásti školy a od 1. září 2010 oficiálně otevře svou vlastní Přírodovědeckou fakultu. Ta vznikne oddělením kateder biologie, fyziky, matematiky, chemie a informatiky od mateřské Pedagogické fakulty. Zmíněná pracoviště provozují obory bakalářského, magisterského a doktorského studia, konkrétně jde o Systematickou biologii a ekologii, Fyzikálně-technická měření …

POROVNÁNÍ OBORŮ: Textilní tvorba

Je to pravda odvěká, že šaty dělají člověka. Předtím ale musí někdo vyrobit ony šaty a to tak, aby co nejlépe odpovídaly požadavkům zákazníka. Že to není práce jednoduchá, dokazuje i velké množství různých oborů zabývajících se textilní tvorbou. Můžete se sami přesvědčit, že podobné studium kromě návrhářství vyžaduje i znalosti z chemie či managementu.

POROVNÁNÍ OBORŮ: Archivnictví

Archivnictví, ač se to možná na první pohled nemusí zdát, ve skutečnosti představuje jeden z nejvýznamnějších oborů, které lidská společnost vyvinula. Kdyby totiž nebyl objeven způsob, jak zachovat, utřídit a reprodukovat naše kulturní dědictví či úřední dokumenty, žili bychom dnes patrně ve velmi dezorientovaném světě… (článek byl aktualizován 1. 12. 2009)

POROVNÁNÍ OBORŮ: Humanitní studia – I. díl

Ačkoli slovo „humanitní“ byste přímo v názvu fakulty našli jen na jedné univerzitě, s humanitními studii mají co do činění také další vysoké školy. Zpravidla se totiž humanitní obory skrývají v rámci nejrůznějších fakult. (článek byl aktualizován 1. 12. 2009)