Učitelé

Učitelé při on-line výuce musí zvládnout vzdělávat i vlastní děti. Chybí jim osobní kontakt

Děti po celém světě se učí on-line, třídy nahradila obrazovka počítače. Na nový styl výuky si kromě žáků a studentů musí zvykat také učitelé. Zejména ženy kromě výuky svých žáků musí často pomáhat s učením také vlastním dětem, a navíc obstarat domácnost. Skloubit vše dohromady rozhodně není snadné. Jak učitelé vnímají distanční výuku zjišťoval britský deník […]

číst více

Českým školám bude letos chybět šest tisíc učitelů

České školy již delší dobu trápí nedostatek učitelů. Letos je však situace zatím vůbec nejhorší. Podle analýzy ministerstva školství momentálně ve školách chybí okolo šesti tisíc učitelů. V následujících letech by se situace navíc měla nadále zhoršovat a číslo by mohlo vystoupat až do řádu desetitisíců.   Příčin je mnoho. Problém nastává už na pedagogických fakultách, kam […]

číst více

Jak přípravit nezapomenutelný maturitní ples

Zorganizovat akci takového rozsahu, jako je maturitní ples, není žádná „brnkačka“. Není to jen o tom, že nesmíte zapomenout na dárek pro třídní či třídního a že pokud si zapomenete pošlapat o půlnoci šerpy, neodmaturujete. Celá událost testuje i schopnost vaší třídy spolupracovat. Jde přeci hlavně o to, aby se na váš maturiťák hned tak nezapomnělo.

číst více

Maturitní slohovka: Jaká témata vás mohou čekat?

Vedle didaktického testu a ústní zkoušky vás u maturity čeká i slohová práce. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak ji napsat co nejlépe.

číst více

Tipy na nezapomenutelný stužkovák

Každá akce, kterou se třídou pořádáte, vás může stmelit nebo naopak rozhádat. Co dělat, aby se ve vašem případě splnilo to první a vyvarovali jste se toho druhého, vám poradíme v následujícím článku.

číst více

Jak připravit „stužkovák“?

V některých školách se maturant stává pravým maturantem, až když má na klopě připnutou stužku. Tu získá na stužkovacím večírku. Zařídit na něj peníze a program ale může být docela oříšek.

číst více

Na co si dát pozor u maturity radí češtinář Jan Křeček

Státní maturita je velký strašák všech studentů. Jak v boji s ní neprohrát a jak uspět především u českého jazyka radí učitel Jan Křeček.

číst více

Anketa mezi učiteli: co si myslí o nové maturitě?

Nová maturita právě v těchto dnech zahajuje své testovací období, ale v červnu už ji téměř 1300 středních škol zakončených maturitní zkouškou, a zejména pak jejich 107 000 maturantů, pocítí naostro. Svůj názor na ni však mají nejen sami studenti, ale také učitelé, pro které se s jejím zavedením také leccos změní…

číst více

Pohled na maturitu očima učitele

„Ze svojí maturity jsem sama měla velký strach,“ říká učitelka Helena Hložánková (48), „ale jak jsem si vytáhla první otázku, úplně to ze mě spadlo.“ Tento rok to bude dvacet devět let, co maturovala. Nyní pravidelně zasedá k opačné straně stolu a zkouší své žáky z českého jazyka a literatury a německého jazyka. Pozn. Článek byl 9. 4. 2013 aktualizován. (kav)

číst více