Téma:chci studovat sociální vědy

POROVNÁNÍ OBORŮ: Kulturní a sociální antropologie

„Jako barbar se projevuje ten, kdo ví, co to barbarství je,“ pronesl Claude Lévi-Strauss, muž, který významně ovlivnil pohled západní civilizace na život přírodních národů. Fascinuje-li vás také diverzita kultur a jejich křehkost, děsí-li vás hrozba kulturní homogenizace a přitahuje-li vás zkoumání ohrožených etnických skupin, může být právě studium sociální antropologie cestou, kterou se ubrat po dokončení střední školy. Pozn.: Článek byl aktualizován 1. 12. 2009 (-pel-)

Speciál O OBORECH: Sociální pedagogika

Sociální pedagogika se stává stále častěji skloňovaným pojmem, ale jen málo z nás si pod ním představí něco konkrétního, mnohým tato disciplína také často splývá s pedagogikou speciální. Jaká je tedy náplň studia sociální pedagogiky, kde je možné ji studovat a jaké uplatnění můžete očekávat? Pozn.: Článek byl aktualizován dne 23. 11. 2009.

Speciál O OBORECH: Mediální studia

„The Medium is the Message, „The Medium is the Mess Age, „The Medium is the Massage, „The Medium is the Mass Age," Herbert Marshall McLuhan.

Chcete porozumět tomuto citátu a dovědět se více o médiích? Potom je pro vás studium mediálních studií možná to pravé. Zda je tomu skutečně tak, vám pomůžeme určit v tomto článku. Pozn. Článek byl aktualizován 5. 12. 2009 (-kav-)

číst více

Co s „nepraktickými“ obory?

Taky se vás rodiče ptají, co s tou historií, sociologií či hudební vědou (doplňte si sami) budete jednou dělat? Každoročně stojí (nejen) budoucí studenti vysokých škol před otázkou, zda má vůbec smysl studovat ten který obor. Existuje totiž velká řada (převážně humanitních) disciplín, které jsou sice nesmírně zajímavé a odpovídají přesně vašim zájmům, jejich praktické využití v budoucnosti ale není tak samozřejmé jako např. u práv či medicíny. S Mgr. Dušanem Pouzarem (27) jsme se pokusili přijít na to, kde má toto dilema možné řešení. Pozn. Článek byl 13. 11. 2012 aktualizován. (kav)

POROVNÁNÍ OBORŮ: Humanitní studia – I. díl

Ačkoli slovo „humanitní“ byste přímo v názvu fakulty našli jen na jedné univerzitě, s humanitními studii mají co do činění také další vysoké školy. Zpravidla se totiž humanitní obory skrývají v rámci nejrůznějších fakult. (článek byl aktualizován 1. 12. 2009)

POROVNÁNÍ OBORŮ: Etnologie

Etnologie zní českým uším atraktivně, téměř dobrodružně. V České republice je také možné ji studovat jen na dvou místech. Co můžete očekávat od studia? Běhání po pralese a sledování domorodců? Nebo návštěvy na českých folklorních událostech? Následující přehled vám pomůže se zorientovat. Pozn. Článek byl aktualizován dne 12. 11. 2009 (-bel-)

Speciál O OBORECH: Speciální pedagogika

Učitelství a pedagogika jsou relativně běžné studijní obory, které si volí čeští studenti. Ale existují i lidé, kteří potřebují speciální zacházení a zvláštní péči při jejich vzdělávání. Pro tyto lidi pak existují speciální pedagogové. Zde je přehled, kde a jak mohou obor Speciální pedagogika vystudovat. Pozn. Článek byl aktualizován 28. 12. 2009 (-kav-)

POROVNÁNÍ OBORŮ: Mezinárodní vztahy II. díl

Patříte mezi milovníky moderních dějin, mezinárodních organizací a diplomacie? Poradíme vám, v čem se liší studium mezinárodních vztahů na jednotlivých fakultách. V tomto díle se zaměříme na Západočeskou univerzitu a na Univerzitu Palackého. Pozn. Článek byl aktualizován 6. 12. 2009

POROVNÁNÍ OBORŮ: Mezinárodní vztahy I. díl

Patříte mezi milovníky moderních dějin, mezinárodních organizací a diplomacie? Poradíme vám, v čem se liší studium mezinárodních vztahů na jednotlivých fakultách. V tomto díle se zaměříme na Univerzitu Karlovu a Masarykovu univerzitu. Pozn. Článek byl aktualizován 5. 12. 2009

POROVNÁNÍ OBORŮ: Politologie II. díl

Láká vás studium humanitního směru a uvažujete o politologii? Připravili jsme pro vás informace o dalších fakultách, na nichž můžete tento obor studovat. Pozn. článek byl aktualizován 11. 12. 2009 (-hus-).