Téma:chci studovat filologii

Co s „nepraktickými“ obory?

Taky se vás rodiče ptají, co s tou historií, sociologií či hudební vědou (doplňte si sami) budete jednou dělat? Každoročně stojí (nejen) budoucí studenti vysokých škol před otázkou, zda má vůbec smysl studovat ten který obor. Existuje totiž velká řada (převážně humanitních) disciplín, které jsou sice nesmírně zajímavé a odpovídají přesně vašim zájmům, jejich praktické využití v budoucnosti ale není tak samozřejmé jako např. u práv či medicíny. S Mgr. Dušanem Pouzarem (27) jsme se pokusili přijít na to, kde má toto dilema možné řešení. Pozn. Článek byl 13. 11. 2012 aktualizován. (kav)

Studium Humanistiky na Západočeské univerzitě v Plzni

Na Filozofické fakultě ZČU v Plzni je již sedmý akademický rok nabízen v rámci programu Humanitní studia bakalářský studijní obor Humanistika. Co je jeho náplní a jaké mají uplatnění jeho absolventi?

POROVNÁNÍ OBORŮ: Humanitní studia – I. díl

Ačkoli slovo „humanitní“ byste přímo v názvu fakulty našli jen na jedné univerzitě, s humanitními studii mají co do činění také další vysoké školy. Zpravidla se totiž humanitní obory skrývají v rámci nejrůznějších fakult. (článek byl aktualizován 1. 12. 2009)

Literární akademie

„Literární akademie nabízí bakalářské i magisterské obory, které na žádné jiné vysoké škole v České republice nenajdete,“ stojí na stránkách Literární akademie. Co je na tom pravdy?

Nové obory na FF MU

Počínaje podzimním semestrem 2008 je možno na Filosofické fakultě v Brně studovat dva nové obory – Mediteránní studia a Překladatelství anglického jazyka.

Speciál O OBORECH: Český jazyk a literatura

Předmět, který nás provázel od prvních školních let, je možné studovat i na vysoké škole. Zde jsou podrobnosti o oboru Český jazyk a literatura. Pozn. Článek byl aktualizován 28. 12. 2009 (-kav-)

Speciál O OBORECH: Germanistika

Studium cizích jazyků se stalo moderní záležitostí. Chcete-li pracovat v nějaké větší firmě, bez výborné znalosti minimálně jednoho cizího jazyka se patrně neobejdete. Pokud se však rozhodnete pro jeho studium na vysoké škole, vybírejte obezřetně. Germanistika se hodí pro ty, kteří chtějí vypilovat dobrou znalost němčiny. Pozn.: Článek byl aktualizován 10.12.2009. (-pel-)