Studijní obor

Nejžádanější obory VŠ a šance na přijetí

Při výběru vysoké školy je dobré zjistit si, jakou máte šanci na přijetí. Ne proto, abyste to předem vzdali, protože šance na úspěch je nepatrná, ale proto abyste si zajistili zadní vrátka. Určitě máte svoji vysněnou univerzitu, je však pravděpodobné, že stejný nebo podobný obor otevírají i jinde. Přihlášek si tak určitě podejte více. Abychom …

číst více

5 rad pro volbu studijního oboru

Čtyři roky utekly jako voda, maturita za dveřmi a sní i volba, kam dál. Pokud vaše kroky míří k dalšímu studiu, čeká vás zásadní volba – co vlastně studovat? Abyste nešlápli vedle, máme pro vás malý manuál, jak při výběru postupovat. KROK 1: Studium nebo zaměstnání? Ačkoli se vám tahle otázka může zprvu zdát hloupá, …

číst více

Speciál O OBORECH: Rekreologie

Rekreologie, aneb věda o rekreaci? Může to tak být! Avšak nečekejte vědecky posvěcené zkoumání polehávání na pláži. Rekreologie je oborem aktivního prožití volných chvil. Jakou úlohu zde hrají její studenti a absolventi? Dozvíte se v našem speciálu o oborech.

číst více

Online testy odborníka nenahradí, výběr oboru ale ovlivnit mohou

Je to každý rok stejné: čím blíže je termín pro podání přihlášek na většinu vysokých škol, tím žádanější jsou nejrůznější formy pomoci při volbě toho „pravého“ oboru. Poradit s výběrem může samozřejmě rodina či nejbližší přátelé, ale někdy je vhodnější spíše nestranná nápověda – třeba od odborníka z pedagogicko-psychologické poradny, a nebo ještě pohodlněji za pomoci online testů. Co však lze od nich čekat?

číst více

O které studijní obory je letos největší zájem?

V posledních letech můžeme neustále slyšet, že největší uplatnění na trhu práce naleznou absolventi technických oborů. Mohli bychom tedy předpokládat, že uchazeči se budou těmito statistikami při podávání přihlášek na vysokou školu řídit a čísla budou hovořit právě ve prospěch exaktních věd. Není tomu ale tak, mezi maturanty vedou humanitní obory.

číst více

“Nebojte se studium o rok odložit”, radí ředitelka pedagogicko-psychologické poradny

Termín podávání přihlášek na většinu vysokých škol už klepe na dveře a vy stále nevíte, jaký studijní obor si vybrat. O tom, jak se s takovým problémem vyrovnat, jsme si povídali s paní Helenou Hudečkovou, ředitelkou Pražské pedagogicko-psychologické poradny.

číst více

Co doporučuje středoškolákům kariérní poradkyně Pavla Horáková?

Rozhodnutí o tom, jaký obor studia na vysoké škole zvolit, se vyhne asi málokterý z budoucích absolventů středních škol. Tedy pokud jej „neobejdou“ třeba odjezdem do zahraničí nebo bezprostředním nástupem do zaměstnání. Na to, jak moc jsou si středoškoláci svým budoucím studijním směřováním jisti, jsme se ptali Pavly Horákové z Kariérního centra Masarykovy univerzity. Pozn. Článek byl 13. 11. 2012 aktualizován. (kav)

číst více

Dvě školy současně: ano, nebo ne?

Studovat dvě vysoké školy současně je stále častějším trendem. Souběžná studia si můžete zvolit ať už proto, že vás přijmou na více škol a vy si neumíte vybrat jednu, nebo protože si myslíte, že na to máte a chcete zvýšit šanci na své uplatnění. Je to dobrá volba? Pozn. Článek byl 14. 12. 2012 aktualizován. (kav)

číst více

Vybíráme studijní obor… ale jak?

Výběr studijního oboru nepatří zrovna k nejsnadnějším rozhodnutím, které život přináší. Někteří o něm mají jasno už na střední, jiní se ještě pár dní před podáním přihlášky zoufale probírají aktuální nabídkou studijních oborů a hledají ten podle nich nejlepší. Ať je to tak, či onak, ještě než podáte přihlášku, položte sami sobě několik otázek. Pozn. Článek byl 13. 11. 2012 aktualizován. (kav)

číst více

Který (obor) je pro mě ten pravý?

Jak poznám, že právě tento mi přinese to, co od něj očekávám? Mám dát na radu rodičů, nebo se rozhodovat podle vlastní touhy? Naslouchat rozumu, nebo hlasu srdce? Přinese mi toto spojení štěstí? Má to budoucnost? Mám do toho jít, nebo raději vyčkávat? Najít pro sebe ideální obor skutečně nemusí být lehké… Pozn. Článek byl 6. 11. 2011 aktualizován (kav).

číst více