Magistr z videoher i léčba neplodnosti. Univerzity otevírají nové obory

12. 7. 2018 | O studijních oborech

Investice do budoucnosti – tak by se dal shrnout hlavní motiv univerzit pro akreditování nových studijních oborů. V příštích letech se jich bude otevírat hned několik, a to prakticky ve všech oblastech, od těch uměleckých až po medicínské. Kam se tedy budou moci budoucí vysokoškoláci hlásit? Čtěte.

 

To, že má herní design v Česku slibnou budoucnost, dokazuje mimo jiné i celosvětový úspěch videoher jako je Mafia nebo žhavé novinky letošního roku Kingdom Come: Deliverance.

Doposud však u nás byl doménou převážně těch nadšenců, kteří vykrystalizovali z příbuzných oborů jako je animace či programování. V září příštího roku se to však změní. V tu dobu se totiž bude otevírat nový magisterský obor na FAMU, který bude zaměřený na veškeré aspekty herního designu.

 

Jak vysvětlila vedoucí oboru Helena Bendová pro iRozhlas, studenti se budou v prvním ročníku učit primárně herní design, tedy vymyslet hru, příběh, mechaniky, jak se hraje či proč je zábavná, ale naučí se trochu i jak pracovat se zvukem, animací a podobně. „Ve druhém ročníku budou mít poté k dispozici tým,“ doplnila Bendová. V rámci studia se tak studenti setkají s herními vývojáři a do výuky se zapojí i experti na programování her z Matfyzu.

 

Univerzity se novými obory snaží vyjít vstříc nejen rychle se vyvíjejícím technologiím, ale snaží se i pomoci s řešením aktuálních globálních problémů. Například na České zemědělské univerzitě otevřou v září komplexní bakalářský obor Geografické informační systémy a dálkový průzkum Země v životním prostředí. V praxi bude moci absolvent vytvářet počítačové modely krajiny se zaměřením na problematiku životního prostředí. V budoucnu by tak třeba ze studentů oboru mohl vzejít jedinec, který konečně vyřeší problém s nedostatkem pitné vody.

 

Na celosvětové problémy hodlají zareagovat také na Masarykově univerzitě, kde budou do dvou let otevírat hned několik nových oborů. Jedním z nich bude magisterský program Embryolog ve zdravotnictví, který reaguje na rostoucí potřebu léčby poruch plodnosti. Doposud žádný akreditovaný vzdělávací program v tomto oboru neexistoval. Dalším novým magisterským programem bude obor Biotechnologie, který bude mít za cíl produkovat absolventy s praktickými dovednostmi. Tento obor má velmi široké uplatnění. Zabývá se všemi biologickými organizmy a systémy, od produkce potravin až po zpracování odpadu, což je v dnešní době plastové obzvlášť zásadní.

 

Univerzity vytvářejí nové programy i na základě poptávky. Díru na trhu plánují zaplnit na dopravní fakultě Univerzity Pardubice. Nejpozději v roce 2020 se chystají otevřít nový bakalářský obor se specializací na leteckou dopravu. Reagují tím na nedostatek expertů v tomto oboru. „Na fakultě tak budou studovat budoucí dopravní piloti, letoví dispečeři i letečtí technici. V letectví je nulová nezaměstnanost a pilotů i techniků je obrovský nedostatek,“ vysvětluje proděkan dopravní fakulty Radovan Souček.

 

 

Líbí se Vám naše stránky?


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Zdroje: weby univerzit, iRozhlas.cz

Další články k tématu

Nejžádanější obory VŠ a šance na přijetí

Nejžádanější obory VŠ a šance na přijetí

Při výběru vysoké školy je dobré zjistit si, jakou máte šanci na přijetí. Ne proto, abyste to předem vzdali, protože šance na úspěch je nepatrná, ale proto abyste si zajistili zadní vrátka. Určitě máte svoji vysněnou univerzitu, je však pravděpodobné, že stejný nebo podobný obor otevírají i jinde. Přihlášek si tak určitě podejte více. Abychom …

číst více
OBOROVÝ SERIÁL: Kam se hlásit, pokud mě zajímá reklama

OBOROVÝ SERIÁL: Kam se hlásit, pokud mě zajímá reklama

Reklamu využívali už starověcí Římané, kteří na vývěsné štíty kreslili symboly pro své výrobky nebo je vystavovali ve stáncích a hlasitě je vychvalovali. Reklama se používala dokonce i v době socialismu, kdy na českém trhu byla jen velice malá konkurence. V současnosti jsou reklamy prakticky všudypřítomné a často o nich ani nevíme. Zajímá vás, jak to …

číst více
OBOROVÝ SERIÁL: Kam se hlásit pokud mě baví fotografování

OBOROVÝ SERIÁL: Kam se hlásit pokud mě baví fotografování

Fotografie zachycuje okamžiky, příběhy a události, které se již nikdy nebudou opakovat. Máte potřebnou kreativitu a fantazii, ale připadá vám, že fotografů je kolem spousta? Pak věřte, že těch opravdu dobrých je jen hrstka. Studium na VŠ vám pomůže najít inspiraci a získat nutné vzdělání k tomu, abyste se fotografii mohli věnovat na profesionální úrovni. …

číst více