Pomůcky při učení

Vyšší věk studiu nebrání

Fungující paměť je zásadním předpokladem kvalitního života každého z nás, ale ať chceme nebo ne, s rostoucím věkem je na ni čím dál menší spolehnutí. Za normálních okolností možná tento všeobecně známý jev ani nevnímáme. Poněkud více znát je to ale tehdy, kdy se musíme snažit vyrovnat svým výrazně mladším studijním kolegům a hlavně – požadavkům studia. Jak to tedy s tou pamětí s rostoucím věkem vlastně je?

číst více

Pět tipů pro rychlejší učení

Ať už se učíte na přijímací zkoušky nebo na maturitu, jistě byste ocenili umět se naučit co nejvíce za co nejkratší čas co nejvíce znalostí. Jednoduše – být co nejvíce efektivní. Pojďme se podívat, co nám k tomu poradí psychologové. Pozn. Článek byl 1. 2. 2013 aktualizován. (kav)

Maturita: co ještě stihnete

V některých případech se zdá, že čas letí rychleji, než ho stačíme smysluplně využít. Předmaturitní období je přesně takovým případem. Naše velkolepé plány na důkladnou přípravu jsou ve skluzu a někteří se již po ránu budí s divným pocitem v žaludku. Dobrá zpráva: stále se toho dá dost stihnout!

číst více

Newton University studentům zdarma poradí, jak se správně učit

Vysoká škola managementu a podnikání Newton University zve studenty středních škol, kteří se připravují na maturitu, na interaktivní seminář Jak se efektivně učit. Pod vedením zkušeného odborníka se dozví, jak zvýšit efektivitu studia, jak trénovat paměť, jak při učení odpočívat, jak vybrat z velkého množství učiva to podstatné a další užitečné rady a tipy. Některé z technik …

Meditací k úspěšnému studiu

Myšlenky se toulají všude možně, jen ne v probírané látce. Co může pomoci lepší koncentraci, když síla vůle selhává? Káva? Lecitin? Ginko biloba? Možná ale není nutné překvapovat svoje tělo chemií z lékárny. Nejpřirozenějším a zároveň nejúčinnějším dopingem při studiu může být obyčejné zklidnění mysli prostřednictvím meditace. Pozn. Článek byl 13. 9. 2013 aktualizován. (kav)

číst více

Jak připravit paměť na nový školní rok?

Co si budeme nalhávat, velká část našeho úspěchu při zkouškách – a o té maturitní to platí dvojnásob – stále závisí na naší paměti. Určitě už jste slyšeli o zázračných prostředcích, jak ji vylepšit nebo aspoň pomoci. O čem je řeč? Pozn. Článek byl 11. 10. 2013 aktualizován (kav).

Spánek – ztráta času?

Kafe, Red bull, tabulka čokolády, kafe, energetická tyčinka, kafe, Shock, kafe, kafe… je vám tento jídelníček povědomý? Pak zpozorněte. Nejste-li řidič noční linky, ale student, který si potřebuje zapamatovat co nejvíc informací, je třeba myslet na to, že spánek není tak jednoznačným nepřítelem, jak se může zdát. Pozn. Článek byl 9. 4. 2013 aktualizován. (kav)

číst více

Mnemotechnické pomůcky: berličky pro paměť

„Oh Be A Fine Girl, Kiss Me,“ šeptal při písemce nenápadně student své spolusedící v lavici. Ale dívenka nešpulila rty k polibku, místo toho začala kreslit perem po papíře písmenka O, B, A, F, G, K a M. Dobře věděla, že jí spolužák napovídá spektrální třídy hvězd podle jejich teploty. Pozn. Článek byl 12. 3. 2013 aktualizován (kav).

číst více

ANKETA: Novoroční předsevzetí spojené se studiem?

Novoroční předsevzetí jsou tradičně předmětem bojkotů, vtípků, radostí i zklamání mnohých lidí. Nový roční kalendář se zdá být ideální příležitostí zbavit se některých zlozvyků nebo se konečně rozhoupat k plnění svých plánů. Jak jsou na tom studenti různých ročníků a různých škol? Myslí při vstupu do nového roku také na své studium?

číst více

Psycholog radí, jak zvládnout svatý týden

Jak se učit? Kde se učit? Proč se učit? Miroslav Šipula, lektor psychologie Fakulty sociálních studií, maturantům doporučuje, jak co nejlépe využít svatý týden.