Pět otázek pro

Pět otázek pro… Petru Soukupovou

Petra Soukupová je známá hlavně jako držitelka ceny Magnesia Litera za svou knihu Zmizet. První prozaické dílo, K moři, napsala už za studií, svou zatím poslední knihu, Marta v roce vetřelce, v roce 2011. Mimo jiné se podílela i na scénářích k sitcomu Comeback nebo k nekonečnému seriálu Ulice. Její knihy se překládají do několika jazyků. Vysokých škol zkusila hned několik, nakonec si ji však získala FAMU, kde vystudovala scenáristiku a dramaturgii. A vysokoškolská léta považuje za svá nejlepší.

Pět otázek pro… Ladislava Špačka

Populární propagátor společenské etikety Ladislav Špaček je původní profesí pedagog. Pracoval též v Československé televizi jako vedoucí domácího zpravodajství a působil na Pražském hradě v roli tiskového mluvčího prezidenta Václava Havla. Jak vzpomíná na svá studia?

Pět otázek pro… Petra Dvořáka

Můžete ho slýchat v rádiu, tu a tam vidět v televizi, číst jeho citace i autorské texty v novinách či na internetu, nebo se začíst do některé z jeho knih. Meteorolog RNDr. Petr Dvořák (*1966) absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu na Karlově univerzitě, a když přijde na otázky kolem jeho studia, vzpomíná na něj s neskrývaným nadšením i vděkem. Posuďte sami.

Pět otázek pro… Matěje Stropnického

Novinář, politik a herec Matěj Stropnický má za sebou na svých devětadvacet let neobyčejně pestrou kariéru. Pracoval v Literárních novinách. Aktivně se angažuje v politice za Stranu zelených. V roce 2006 byl zvolen do zastupitelstva městské části Praha 3, kde nyní působí ve vedení radnice jako jeden ze zástupců starostky. Matěje Stropnického můžete znát i jako příležitostného herce. Ve filmu Máj ztvárnil roli loupežníka Viléma.

Pět otázek pro… Barbaru Nesvadbovou

Barbara Nesvadbová je jednou z předních českých spisovatelek a novinářek. Do podvědomí mnohých lidí se dostala svými osobitými názory. Ve svých knihách se s oblibou strefuje do mužského plémě. Jejím posledním literárním počinem je kniha Borůvky, která vyšla nakonci roku 2011.

Pět otázek pro… Petra Vichnara

Petr Vichnar je znám jako hokejový odborník a komentátor. Dlouholetý člen sportovní redakce České televize se specializuje také na krasobruslení, házenou, vodní slalom, sjezdové lyžování a zápas. Pamětníci si jistě vzpomenou na jeho moderování zábavného soutěžního pořadu Hry bez hranic. Sport provázel Petra Vichnara už na vysoké škole.

Pět otázek pro… Václava Moravce

Každé nedělní poledne ho můžete sledovat, jak pokládá otázky domácím, ale i zahraničním politikům a hostům. V našem sepciálu Pět otázek pro… ale naopak PhDr. Václav Moravec sám odpovídal, a to na témata týkající se jeho studií.

Pět otázek pro… Stanislava Bernarda

Jméno Bernard si každý hned spojí s podnikatelským úspěchem českého rodinného pivovaru. Jeho majitel, Stanislav Bernard, se ovšem kromě pivovarnictví zajímá také o média, marketing a public relations. Všechny tyto obory jsou poměrně vzdálené tomu, co studoval na vysoké škole. Více o jeho studentských letech si můžete přečíst právě teď v našem speciálu Pět otázek pro.

Pět otázek pro… Mirku Spáčilovou

Přední česká filmová kritička Mirka Spáčilová měla o svém povolání jasno od mládí. Chtěla zkrátka psát. Sen se stal skutečností už během studia, kdy nastoupila do oddělení kultury Svobodného slova. Zde se kromě televizní a filmové kritiky věnovala i divadlu. V současné době působí obávaná recenzentka v Mladé Frontě jako vedoucí kulturní redakce. Jak prožila Miroslava Spáčilová vysokoškolské studium?

Pět otázek pro… Pavla Renčína

Pavel Renčín pracuje jako ředitel marketingu. Známý je však spíše jako spisovatel. Jeho knihy se řadí do žánru „městská fantasy“ – částečně se odehrávají v našem světě, částečně ve světě fikčním. Nejslavnější dílo Pavla Renčína je jeho trilogie „městské války“. Renčín se však pouští i do různých experimentů, například své čtenáře na svých stránkách přímo zapojuje do tvorby příběhu. Jaký byl spisovatelův vysokoškolský ži­vot?