Gymnázium

Zájemce o maturitní obory trápí nedostatek míst

V posledních letech došlo k nárůstu počtu studentů kvůli populačně silným ročníkům. Na školách s maturitními obory ale pro ně přestává být dost míst. Problém trápí i budoucí gymnazisty. Ministerstvo školství přitom maturitní vzdělání podporuje, a zájem rodičů a žáků o něj narůstá. V letech 2014 až 2021 byly první ročníky čtyřletých maturitních oborů průměrně zaplněné …

číst více

Na vysokou jedině z gymplu? Není to podmínka!

Vysokoškolské prostředí je stejně rozmanité jako kterékoliv jiné. Studenti pochází z rozličných sociálních zázemí ale také z různých středních škol. A třeba i z učilišť. Kolik takových studentů míří na vysoké školy? Národní ústav pro vzdělávání před třemi lety uveřejnil výsledky dotazníkového šetření, v rámci kterého zjišťoval, jak se tři roky po maturitě daří absolventům středních škol na trhu …

číst více

V Brně vzniká nové gymnázium zaměřené na chemiky

V Brně už za dva roky vznikne nové gymnázium zaměřené na výuku chemie. Město tak reaguje na velkou poptávku po odbornících v tomto oboru. Na trhu momentálně chybí hlavně syntetičtí chemici. Na nové škole budou učit vysokoškolští pedagogové a vyroste vedle Střední průmyslové školy chemické. „V Jihomoravském kraji je velký požadavek na chemiky. Chemie má uplatnění v …

číst více

Na víceletá gymnázia míří nejčastěji děti z Prahy. U přijímaček mají nejlepší výsledky

Praha si drží celorepublikový prim mezi počty studentů na víceletých gymnáziích a ani covidový rok nebyl výjimkou. Na šestiletá gymnázia si podalo přihlášku přes 15 procent dětí, na osmiletá dokonce 30 procent. U osmiletých gymnázií v Praze byl sice letos nepatrný pokles zájmu, počet přihlášek ale stále dvojnásobně převyšuje republikový průměr. Na šestiletá gymnázia pak …

číst více

K jednotným přijímačkám se letos hlásí o deset tisíc méně studentů

Jednotné přijímací zkoušky na střední školy a víceletá gymnázia bude letos psát méně studentů. Celkový počet přihlášek poklesl na 84 tisíc, což je zhruba o 10 tisíc méně než v loňském roce. Jedním z důvodů je fakt, že kvůli pandemii koronaviru nebudou zkoušky od Cermatu povinné na všech školách. Pořádat je musí pouze víceletá gymnázia, čtyřleté …

číst více

Před 130 lety začaly dívky navštěvovat první gymnázium s maturitouve

16. září se do dějin zapsalo jako významný milník ve vzdělávání žen. V ten den před 130 lety začala výuka na prvním gymnáziu s maturitou pro dívky v Čechách a v celé střední Evropě. Na vzniku gymnázia se zásadním způsobem podílela významná česká spisovatelka Eliška Krásnohorská. Učební plán gymnázia Minerva – pojmenovaného podle řecké bohyně vzdělanosti – zahrnoval stejné …

číst více

Vzdělávací strategie na příští desetiletí: Méně míst na gymnáziích, kvalitnější výuka na II. stupni

Méně míst na víceletých gymnáziích, postupná redukce jejich počtu, zlepšení kvality výuky na druhém stupni základních škol, důraz na praktickou výuku i schopnost lépe se orientovat v množství informací. To všechno bude zahrnovat vzdělávací strategie pro příští desetiletí, kterou by měla schválit vláda na podzim. Cílem strategie je snížit nerovnosti ve vzdělávání a lépe připravit žáky …

číst více

Na víceletá gymnázia se letos nejspíš dostane jen polovina zájemců

Víceletá gymnázia i letos čelila náporu zájemců o studium. Na osmiletá a šestiletá gymnázia se přihlásilo téměř 25 tisíc žáků. Podle statistik z minulých let na tyto školy ale nastoupí přibližně jen 11 700 lidí. Pro víc jak polovinu zájemců tak místo na víceletém gymnáziu nebude. Největší převis zájemců pociťují pražské školy, kam se hlásí i několik …

číst více

Rady z první ruky

„Během mého rozhodování, kterou vysokou školu zvolit, jsem se setkal se spoustou naprosto nepodložených názorů, které, myslím, mohou spoustu lidí negativně ovlivnit,“ říká Tomáš Masák (23), student magisterského oboru pravděpodobnost a statistika na MFF UK v Praze. Napadlo ho proto vytvořit ve svých rodných Českých Budějovicích projekt, ve kterém absolventi Gymnázia J. V. Jirsíka radí jeho současným studentům ohledně studia na vysoké škole.

číst více

Středoškolská soutěž o nejlepší esej

Vysoká škola CEVRO Institut pořádá soutěž o nejlepší studentské eseje na téma Svoboda a její nepřátelé. Soutěž je určena všem studentům předmaturitního ročníku (tedy 3., 5., respektive 7. ročníku gymnázií a jiných středních škol). Termín odevzdání eseje je do 28. února 2014, slavnostní vyhlášení nejlepších prací pak proběhne 23. dubna 2014. Esej musí mít rozsah minimálně 1.500 a maximálně 1.800 znaků včetně mezer …

číst více