Na víceletá gymnázia míří nejčastěji děti z Prahy. U přijímaček mají nejlepší výsledky

7. 7. 2021 | Aktuality

studium na gymnáziumPraha si drží celorepublikový prim mezi počty studentů na víceletých gymnáziích a ani covidový rok nebyl výjimkou. Na šestiletá gymnázia si podalo přihlášku přes 15 procent dětí, na osmiletá dokonce 30 procent.

U osmiletých gymnázií v Praze byl sice letos nepatrný pokles zájmu, počet přihlášek ale stále dvojnásobně převyšuje republikový průměr. Na šestiletá gymnázia pak ve srovnání s Prahou mířilo ve zbytku České republiky v průměru pouze pět procent dětí.

Celkově byl v Česku zájem o studium na víceletém gymnázium letos nižší než v předchozích letech. Podle společnosti Cermat, která údaje shromáždila, za poklesem stojí mimo jiného dlouhodobě trvající distanční výuka.

Zájem o osmiletá gymnázia poklesl ve všech krajích. V Praze ale pokles činil jen 3,6 procenta, naopak v Libereckém kraji se toto číslo vyšplhalo až na 21 procent. I nadále na osmiletá gymnázia existuje převis poptávky, průměrně se o 100 volných míst letos ucházelo 187 studentů. Na pražských a středočeských gymnáziích to bylo dokonce 231 studentů na 100 míst.

Kromě Prahy, kde činil nárůst poptávky čtyři procenta, letos klesl počet zájemců o šestiletá gymnázia celkově o dvě procenta. I na tyto místa je převis poptávky. V Praze se na 100 volných míst hlásí v průměru 393 uchazečů, ve zbytku Česka pak na 100 míst připadá 222 uchazečů.

Cermat ve shrnutí výsledků upozornil mimo jiné na to, že šanci na vzdělání v Česku ovlivňuje sociální a ekonomické postavení rodičů. Z dat organizace vyplynulo, že pražští uchazeči dosahují u jednotných přijímacích zkoušek oproti jiným regionům lepších výsledků.

Například loni byl u jednotných přijímacích zkoušek z češtiny celorepublikový průměr dosažených procent 57,3. V Praze to bylo 62,7 procent. Lepší byli pražští studenti i v matematice, kdy dosáhli o 6,4 procentních bodů víc než byl republikový průměr. V důsledku toho se na gymnázia mimo Prahu dostanou i uchazeči, kteří na pražských školách zůstanou pod hranicí přijetí.

Zdroj: Novinky.cz

Další články k tématu

Na víceletá gymnázia se letos nejspíš dostane jen polovina zájemců

Na víceletá gymnázia se letos nejspíš dostane jen polovina zájemců

Víceletá gymnázia i letos čelila náporu zájemců o studium. Na osmiletá a šestiletá gymnázia se přihlásilo téměř 25 tisíc žáků. Podle statistik z minulých let na tyto školy ale nastoupí přibližně jen 11 700 lidí. Pro víc jak polovinu zájemců tak místo na víceletém gymnáziu nebude. Největší převis zájemců pociťují pražské školy, kam se hlásí i několik …

číst více
Středoškoláci zaplatí na daních o 2,8 milionu víc než lidé se základním vzděláním

Středoškoláci zaplatí na daních o 2,8 milionu víc než lidé se základním vzděláním

Studie o nerovnostech ve vzdělávání, za níž stojí agentura PAQ Research a výzkumníci Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu Národohospodářského ústavu Akademie věd, ukazuje, že středoškoláci za svůj život na daních zaplatí přibližně o 2,8 milionu korun víc než lidé, kteří dokončili jen základní školu. Česká republika loni vybrala na daních více než bilion korun. …

číst více
Nové partnerství a programy. UNYP se spojila s Dublin Business School

Nové partnerství a programy. UNYP se spojila s Dublin Business School

Co spojuje Irsko a Česko? Třeba nové partnerství, které uzavřela University of New in Prague (UNYP) s Dublin Business School (DBS)! Výsledkem tohoto spojenectví budou nové magisterské programy na pražské soukromé škole. UNYP tak rozšíří svou už tak bohatou nabídku mezinárodních studijních programů. „Jsme nadšení, že se povedlo na český trh přivézt nového váženého univerzitního …

číst více