Finance

S jakými náklady počítat při studiu na vysoké škole

Ačkoliv školné se na veřejných vysokých školách zatím neplatí, vedlejší náklady mohou jít i do desetitisíců. Za co studenti utratí nejvíce a s jakými náklady asi reálně počítat?

číst více

Povánoční brigáda – lyžařský instruktor. Jak se jím stát?

Milujete zimu, sníh, hory a chcete si vydělat? Není lepší náplast na peněženku po Vánocích než práce lyžařského instruktora. Ale cesta k této atraktivní práci není jednoduchá.

číst více

Brigáda na poslední chvíli

Prázdniny jsou téměř v polovině, alespoň pro středoškoláky. Je možné si i teď sehnat prázdninovou brigádu a do začátku školního roku si něco přivydělat? Pokud budete ochotní se přizpůsobit podmínkám, možnosti přivýdělku zde stále jsou. (pozn.: článek byl aktualizován 22. 6. 2014 (lč))

číst více

Kde se student dobře nají? Srovnání brněnských menz

Studentský život je specifický v mnoha ohledech, a stravování je jedno z nich. Pokud se chystáte jít studovat do Brna, jistě se vám budou hodit informace o tom, ve kterých menzách se najíte nejlépe a nejlevněji.

číst více

Brigáda přímo ve škole? Nic nemožného

Většina vysokoškoláků dříve nebo později začne přemýšlet, kde si na studia přivydělat. Najít si brigádu, která přímo souvisí s vaším studijním oborem, je přitom to nejlepší, co můžete udělat.

číst více

Titul ze zahraniční univerzity? Proč ne!

Mnozí maturanti již nyní přemýšlejí, na jakou vysokou školu podají v únoru přihlášku. Proč ale uvažovat jen o českých školách? A nejen maturanti, i bakaláři mohou získat magisterský titul jinde než v České republice. O tom, jaké možnosti zahraniční univerzity nabízí, co je potřeba pro přijetí udělat a jaké výhody vám takové studium přinese, se dočtete v následujícím článku. Pozn. Článek byl 16. 1. 2013 aktualizován (kav).

číst více

Vánoční a zimní brigády

Kdo by nechtěl udělat radost svým blízkým pěkným vánočním dárkem nebo si užít Silvestra na horách. Konec roku se nese ve zvýšených výdajích. Poradíme vám, kde hledat brigády, abyste se nedostali do červených čísel.

číst více

MŠMT slibuje vyšší rozpočty pro vysoké školy

Vysoké školy se podle ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) mohou v příštích letech těšit na vyšší rozpočty. Ačkoli v roce 2012 dostanou celkem o 1,2 miliardy korun ze státního rozpočtu méně, mohou prý očekávat příspěvky z programů spolufinancovaných EU. Uvedl to ministr školství Josef Dobeš. Z evropských zdrojů podle něj půjde do českého vysokého školství až 40 miliard korun. Přitom se bude jednat …

číst více

Ve kterém městě vyjde studium nejlevněji?

Školné se v Česku na veřejných školách neplatí, přesto musejí studenti počítat s řadou nutných výdajů. Nájem, jídlo, doprava po městě – to jsou jen ty nejzákladnější položky. Jak se liší výše základních studentských výdajů v jednotlivých českých městech?

číst více

Anketa: Z čeho budete financovat studium?

Začal nový akademický rok a do přednáškových sálů zasedli i prváci. Nová škola s sebou ale nenese jen nové zážitky a nové kamarády. Studium na vysoké škole znamená i nové výdaje. Skripta, pomůcky, nájem či seznamovací večírky něco stojí. A většinou ne málo. Ptali jsme se tedy studentů prvních ročníků, z čeho budou financovat výdaje při studiu.

číst více