Věčné dilema: kolej, privát, nebo doma?

2. 9. 2014 | Studentský život

Vysoká škola bývá první možností vyzkoušet si starání se sám o sebe. Je nejlepší zamířit na kolej, sdílet byt s kamarády, nebo zůstat u rodičů?

Ať už zvolíte kteroukoli variantu, základem je mít dobré spolubydlící. Můžou jimi být kamarádi ze střední, někdy jsou jimi i rodiče, jenže s těmi to bývá komplikovanější. Nebo se prostě zařídíte podle starého známého hesla „risk je zisk“ a budete sdílet prostor s někým, koho jste předtím nikdy neviděli.

Bába tě poleje

Koleje jsou kapitola sama o sobě. Zajímavé je, že zpětně na ně studenti nemají ty nejhorší vzpomínky, asi proto, že lidská mysl je selektivní. Nepamatují si den, kdy nenašli ve společné lednici hrnec guláše od maminky, protože jim ho někdo sežral (i s tím hrncem). Zato si však vybavují, že tam vlastně byla docela sranda, že jim fučelo do pokoje netěsnícími okny, že se báli kolejbáby… Variantu kolej volí většina studentů nejčastěji proto, že je to výhodnější po finanční stránce. Pak se však musí smířit s mínusy, které s sebou nižší cena ubytování přináší. „Nevýhodou bydlení na koleji je méně soukromí, taky většinou společné sociální zařízení a hluk,“ říká Kateřina Víchová (21), studentka antropologie na brněnské Masarykově univerzitě. Vzápětí dodává: „Výhoda je, že nejsem vlastně nikdy sama. Můžu si, dá se říct, dělat, co chci a mám větší svobodu než doma.“

Vivat privát

Sice dražší, ale víc soukromí. A taky čím víc spolubydlících, tím prostornější a luxusnější byt a větší pravděpodobnost, že bude někdo doma, když si zapomenete klíče. Na druhou stranu ale větší anonymita, protože nové vztahy se sousedy – důchodci se prostě nenavazují tak snadno jako se sousedy – studenty. Nespornou výhodou ale je kuchyň a koupelna sdílená jen mezi pár lidmi. Pak už jsou problémem jen spolubydlící, kteří po sobě notoricky nemyjí nádobí. Roli také hraje, a to nejen v případě privátu, vzdálenost bytu od školy. Jak podotýká Jana Bohatá (21), která studuje obecnou biologii na PřF UK: „Pro mě je přínosem i lepší lokalita, protože koleje vůči mé škole nejsou nejlépe situovány.“

Teplo nebo peklo?

Teplo rodinného krbu vám sice může někdy trochu zatopit, ale i bydlení u rodičů má své výhody. „O veškeré ‚klasické‘ služby se díky mamince nemusím starat,“ libuje si student Právnické fakulty MUNI Šimon Jurásek (20). Poté doplňuje: „Jenže na řadu přijdou i ‚klasické‘ otázky typu ‚Kam jdeš?‘ a ‚Kdy se vrátíš?‘ Chtěl bych si ale vyzkoušet třeba na měsíc bydlení na privátě, abych si zkusil, jaké to je, všechno si obstarat sám.“

Neměnili by

Studenti si většinou rozmyslí, jaký způsob bydlení jim bude nejvíce vyhovovat. A jakmile zváží pro a proti a nastěhují se, už by zpravidla neměnili. A nebo by na to šli, lidově řečeno, od lesa, jako například studentka žurnalistiky Pavlína Kindlová (22): „Spíše bych bydlení doma střídala s bydlením s kamarády či u přítele, tak abych mohla využívat výhody obou způsobů bydlení.“

Zdroj fotografie: www.shx.hu

Další články k tématu