Studium v zahraničí

Ako študovať v zahraničí:

1. Socrates/E­rasmus – všeobecne:
Rakúskeho študenta stojí jeden školský rok na Viedenskej univerzite (Universität Wien) niečo málo pod 800 Euro. Nemám tým vôbec na mysli náklady na prežitie. V Rakúsku sa totiž platí školné plus zápisné do Študentského spolku (ÖH – Österreichische HochschülerIn­nenschaft). Pritom chudák Rakušák ako študent medicíny častokrát vôbec nemá istotu, že bude môcť študovať – v ročníku je 1300 študentov a len 500 miest v seminároch

číst více

Studium v zahraničí? Proč ne!

Příběhy, které naši rodiče vypráví o vycestování za hranice v době jejich mládí, nám přijdou jako fantasy. Dnes je cestování po cizích zemích na denním pořádku. Jedinou větší překážkou jsou finance, my studenti jich pravda máme málo. Proč tedy nevyždímat jiné zdroje? Což takhle EU a její stipendia!

Štúdium Slovákov na českých univerzitách

Ani tento rok nepolavil prílev študentov „spoza rieky Moravy“ na univerzity v Českej republike. Štúdium Slovákov na českých vysokých školách dnes nie je žiadnou novinkou. Či už sa to niekomu páči, alebo nie, faktom zostáva, že na českých vysokých školách v súčasnosti študuje približne 209 tisíc študentov, z toho 5 593 z nich je zo Slovenska. V porovnaní z minulým rokom je to nárast o viac ako 1600 študentov. Naskyta sa otázka, prečo tolko študentov z republiky, ktorá o sebe nemôže tvrdiť, že by trpela nedostatkom univerzít, odchádza za vedomosťami do susednej krajiny, s ktorou ju síce spája viac ako 70 ročná spoločná história, ale predsa je to už raz zahraničie.