Studium v zahraničí

Sever proti Jihu

Co dosud bylo módou, stává se pomalu povinností: studium v zahraničí. Studovat na vysoké škole a nevyužít bohatou nabídku stipendií je téměř jako nestudovat. V průběhu zahraničních stáží mají studenti možnost srovnávat poměry na jejich domovské a hostovské univerzitě, specializovat se v oboru, nebo jen tak poznávat lidi a kulturu.

číst více

Chcete studovat němčinu v zahraničí?

Přicházíme se základním přehledem jazykových kurzů němčiny v Německu a v Rakousku. Studium němčiny má oproti angličtině jednu velkou výhodu – náklady na cestu do zahraničí jsou mnohem nižší

číst více

Práce v zahraničí:

V třetím díle našeho seriálu bych Vám ráda přiblížila práci, kterou momentálně dělám – pracuji jako servírka v Lucembursku. Dozvíte se nejenom, jak jsem se k práci dostala, ale také, co všechno jsem potřebovala, kolik je možné si v zemích EU vydělat a co vlastně dělám.

číst více

Brigáda v zahraničí:

Většina českých studentů má během studií velmi hluboko do kapsy. Někteří pracují příležitostně již během školního roku nebo si přivydělávají doučováním, překlady či jinou dlouhodobou činností. Velká část studentů však nemá na vydělávání peněz během školního roku čas, a tak tráví část prázdnin na brigádě.

číst více

Jak se finská univerzita stará o zahraniční studenty?

Většina lidí si myslí, že k studování za hranicemi člověk potřebuje spoustu odvahy. Určite je to pravda, ale člověk není vhozen do rozbouřené vody bez záchranné vesty. Zvláště o zahraniční studenty je totiž dobře postaráno.

číst více

Ako študovať v zahraničí:

1. Socrates/E­rasmus – všeobecne:
Rakúskeho študenta stojí jeden školský rok na Viedenskej univerzite (Universität Wien) niečo málo pod 800 Euro. Nemám tým vôbec na mysli náklady na prežitie. V Rakúsku sa totiž platí školné plus zápisné do Študentského spolku (ÖH – Österreichische HochschülerIn­nenschaft). Pritom chudák Rakušák ako študent medicíny častokrát vôbec nemá istotu, že bude môcť študovať – v ročníku je 1300 študentov a len 500 miest v seminároch

číst více

Studium v zahraničí? Proč ne!

Příběhy, které naši rodiče vypráví o vycestování za hranice v době jejich mládí, nám přijdou jako fantasy. Dnes je cestování po cizích zemích na denním pořádku. Jedinou větší překážkou jsou finance, my studenti jich pravda máme málo. Proč tedy nevyždímat jiné zdroje? Což takhle EU a její stipendia!

číst více

Štúdium Slovákov na českých univerzitách

Ani tento rok nepolavil prílev študentov „spoza rieky Moravy“ na univerzity v Českej republike. Štúdium Slovákov na českých vysokých školách dnes nie je žiadnou novinkou. Či už sa to niekomu páči, alebo nie, faktom zostáva, že na českých vysokých školách v súčasnosti študuje približne 209 tisíc študentov, z toho 5 593 z nich je zo Slovenska. V porovnaní z minulým rokom je to nárast o viac ako 1600 študentov. Naskyta sa otázka, prečo tolko študentov z republiky, ktorá o sebe nemôže tvrdiť, že by trpela nedostatkom univerzít, odchádza za vedomosťami do susednej krajiny, s ktorou ju síce spája viac ako 70 ročná spoločná história, ale predsa je to už raz zahraničie.

číst více