Sever proti Jihu

26. 5. 2004 | Studium v zahraničí

Co dosud bylo módou, stává se pomalu povinností: studium v zahraničí. Studovat na vysoké škole a nevyužít bohatou nabídku stipendií je téměř jako nestudovat. V průběhu zahraničních stáží mají studenti možnost srovnávat poměry na jejich domovské a hostovské univerzitě, specializovat se v oboru, nebo jen tak poznávat lidi a kulturu.

Zatímco většina českých studentů s oblibou vybírá Velkou Británii nebo Skandinávii, Evropané míří spíš na jih. V rámci mobilitního programu Socrates/Erasmus se na první příčce nejžádanějších studijních destinací drží Španělsko. Jenom rakouských stipendistů se na španělských univerzitách ročně sejde víc než 600.

Potěšující je zájem Evropanů o studium v nových členských zemích. Zatímco ve školním roce 2001/02 studovalo na vysokých školách bývalého „Ostbloku“ necelých 80 rakouských studentů, vyšplhal se letos jejich počet téměř na 200. Největší zájem je o Českou republiku – podle generálního sekretáře rakouské vzdělávací agentury ÖAD Ulricha Hörmana k nám ročně zavítá kolem padesáti rakouských studentů.

Druhou nejoblíbenější destinací východní Evropy je Maďarsko, na jehož univerzity ročně zamíří 30 rakouských stipendistů. V těsném závěse se drží Polsko (25).

Míří sem kvůli výuce slovanských jazyků a poznáváním postkomunistických zemí. Na druhé straně nelze opomenout ani krácení eurostipendií, které studenty nutí k vybírání levnějších destinací.