Studium po třicítce

Dětský koutek na Fakultě sociálních studií MU

Skloubení osobního života, rodiny, práce a školy je mnohdy nadlidský úkol. Kam s dítětem, když nutně musíte na přednášku nebo seminář? K babičce? Ke známým? Nad tímto problémem se zamysleli v Gender centru při FSS a později v oboru genderových studií na katedře sociologie, kteří tento projekt iniciovali.

číst více

Kariérové poradenství může pomoci i dospělým

Každý se jednou může dostat do situace, kdy zjistí, že by rád vylepšil své postavení nebo že směr, kterým se po studiích vydal, není zkrátka ten správný. Pak se tedy může obrátit na úřad práce, prohledávat inzeráty s pracovními nabídkami, porozhlédnout se po rekvalifikačních kurzech či popřemýšlet o dalším studiu… a nebo využít služeb kariérového poradenství. (Pozn.: Článek byl 11. 12. 2013 aktualizován. (lč))

číst více

Kombinované studium geodézie: dřina a bezesné noci

Skloubit zaměstnání a vysokou školu je náročné. Naštěstí existuje možnost kombinovaného studia. Více o něm a geodézii v rozhovoru s Janou Veselou.

číst více

Jak si nezkazit vztahy s okolím kvůli studiu při práci

Studium při zaměstnání je velice náročné, zvláště pak když máte ještě svou vlastní rodinu a povinnosti k ní. Kvůli škole jde občas domácnost stranou, kamarádům musíte odříkat jejich pozvání kvůli psaní seminárek. Často trpí nejen vaše rodinná pohoda a vaše přátelství, ale také vy sami. Jak si tedy nepokazit dobré vztahy s okolím během několika let zvýšeného vytížení? Bez asertivity to nepůjde.

číst více

Filosof na ekonomce

Ing. Petr Špecián (26) je doktorandem na katedře filosofie Národohospodářské fakulty VŠE. Vedle doktorského oboru Ekonomická teorie na VŠE studuje také na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy, kde si rozšiřuje obzory hlavně ve filosofii a sociologii. Rozhovor s ním přináší dobrou zprávu nerozhodným: když vás zajímá oboje, pokuste se to spojit!

číst více

Studentka TUL: Univerzitu třetího věku můžu směle doporučit

Studium na vysoké škole není jen pro mladé. Své o tom ví důchodkyně Věra Matyášová, která navštěvuje Univerzitu třetího věku při Technické univerzitě v Liberci.

číst více

Jana Bublová: Dvě děti a magisterský titul

Dvě děti, práce a vysoká škola? Podle Jany Bublové se to zvládnout dá. S bakalářským titulem otěhotněla a magisterský si rozhodla dodělat až při mateřské dovolené. V rozhovoru popisuje, jaké jsou její zkušenosti s kombinovaným studiem.

číst více

Studentka a zdravotní sestra v jednom: Těším se na pořádnou dovolenou

Jak náročné je zkombinovat práci a studium? Má vůbec člověk čas na osobní život? A co je na kombinovaném studiu, když už vám bylo 30 let, nejtěžší? O těchto a dalších tématech jsme si povídali se slovenskou zdravotní sestřičkou Martinou Hudecovou (37), která od roku 2007 studuje Slovenskou zdravotnickou univerzitu v Bratislavě. Vloni v létě zde úspěšně získala titul bakalářka, v současné době pokračuje v magisterském studiu na stejné škole.

číst více

Jsem absolvent. A co dál?

Končíte školu a nevíte, jakým směrem se ubírat dál? Možností je hned několik – můžete pokračovat v dalším studiu, začít pracovat, podnikat, a nebo se třeba poohlédnout po tom, co se absolventům nabízí za humny naší republiky…

číst více

5 rad, jak zvládnout studium při práci

Mnoho studentů si ke svému dennímu studiu přibírá ještě poloviční úvazek. Jiní se zase z práce vracejí do učeben, aby si rozšířili vzdělání. Netrvá ale dlouho a povinnosti se hrnou ze všech stran. Jak sladit činnost výdělečnou a akademickou a zachovat si čistou mysl? Přinášíme pět tipů pro vaše nervy!

číst více