Studium po třicítce

Studium na zahraniční škole? Jde to i distanční formou

Rádi byste studovali v zahraničí, ale máte závazky doma? Titul nebo akreditovaný kurz na zahraniční univerzitě můžete získat, i když se za celou dobu studia nehnete z České republiky. Mnohé zahraniční univerzity totiž umožňují plně distanční formu vzdělávání.

číst více

Vyšší věk studiu nebrání

Fungující paměť je zásadním předpokladem kvalitního života každého z nás, ale ať chceme nebo ne, s rostoucím věkem je na ni čím dál menší spolehnutí. Za normálních okolností možná tento všeobecně známý jev ani nevnímáme. Poněkud více znát je to ale tehdy, kdy se musíme snažit vyrovnat svým výrazně mladším studijním kolegům a hlavně – požadavkům studia. Jak to tedy s tou pamětí s rostoucím věkem vlastně je?

číst více

O prezenčním studiu během těhotenství a mateřství s Marií Kvapilovou

Před čtyřmi lety začala Marie Kvapilová (24) studovat na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně obor Teorie a dějiny divadla. Letos v létě plánuje bakalářský obor dokončit, čekají ji tedy státnice a obhajoba bakalářské práce. K tomu se Marie ale ještě stará o svého čtyřletého syna Františka, který se jí narodil během prvního ročníku vysokoškolského studia. V našem rozhovoru se dočtete i o tom, co bylo pro studující maminku nejnáročnější.

číst více

Mateřské školky na vysokých školách

Skloubit studium a rodičovství není nic snadného. Babičky s hlídáním jistě rády vypomohou, ale existují i jiné varianty. Čím dál více vysokých škol vychází vstříc studujícím rodičům a zřizuje mateřské školky či dětské koutky přímo na akademické půdě. Které univerzity se mohou touto zajímavou službou pochlubit?

číst více

Dětský koutek na Fakultě sociálních studií MU

Skloubení osobního života, rodiny, práce a školy je mnohdy nadlidský úkol. Kam s dítětem, když nutně musíte na přednášku nebo seminář? K babičce? Ke známým? Nad tímto problémem se zamysleli v Gender centru při FSS a později v oboru genderových studií na katedře sociologie, kteří tento projekt iniciovali.

číst více

Kariérové poradenství může pomoci i dospělým

Každý se jednou může dostat do situace, kdy zjistí, že by rád vylepšil své postavení nebo že směr, kterým se po studiích vydal, není zkrátka ten správný. Pak se tedy může obrátit na úřad práce, prohledávat inzeráty s pracovními nabídkami, porozhlédnout se po rekvalifikačních kurzech či popřemýšlet o dalším studiu… a nebo využít služeb kariérového poradenství. (Pozn.: Článek byl 11. 12. 2013 aktualizován. (lč))

číst více

Kombinované studium geodézie: dřina a bezesné noci

Skloubit zaměstnání a vysokou školu je náročné. Naštěstí existuje možnost kombinovaného studia. Více o něm a geodézii v rozhovoru s Janou Veselou.

číst více

Jak si nezkazit vztahy s okolím kvůli studiu při práci

Studium při zaměstnání je velice náročné, zvláště pak když máte ještě svou vlastní rodinu a povinnosti k ní. Kvůli škole jde občas domácnost stranou, kamarádům musíte odříkat jejich pozvání kvůli psaní seminárek. Často trpí nejen vaše rodinná pohoda a vaše přátelství, ale také vy sami. Jak si tedy nepokazit dobré vztahy s okolím během několika let zvýšeného vytížení? Bez asertivity to nepůjde.

číst více

Filosof na ekonomce

Ing. Petr Špecián (26) je doktorandem na katedře filosofie Národohospodářské fakulty VŠE. Vedle doktorského oboru Ekonomická teorie na VŠE studuje také na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy, kde si rozšiřuje obzory hlavně ve filosofii a sociologii. Rozhovor s ním přináší dobrou zprávu nerozhodným: když vás zajímá oboje, pokuste se to spojit!

číst více

Studentka TUL: Univerzitu třetího věku můžu směle doporučit

Studium na vysoké škole není jen pro mladé. Své o tom ví důchodkyně Věra Matyášová, která navštěvuje Univerzitu třetího věku při Technické univerzitě v Liberci.

číst více