Studium na zahraniční škole? Jde to i distanční formou

17. 7. 2012 | Studium po třicítce

Rádi byste studovali v zahraničí, ale máte závazky doma? Titul nebo akreditovaný kurz na zahraniční univerzitě můžete získat, i když se za celou dobu studia nehnete z České republiky. Mnohé zahraniční univerzity totiž umožňují plně distanční formu vzdělávání.

Studium v zahraničí je obvykle záležitost lidí kolem dvacítky, kteří nemají žádné závazky. Pokud se chcete pustit do studia, když už máte zaměstnání nebo rodinu, sotva tu můžete všechno nechat a odcestovat na několik semestrů mimo republiku. To však ještě neznamená, že nemůžete získat na zahraniční univerzitě titul. V České republice funguje především kombinovaná forma studia, kdy větší část látky musíte zvládnout doma, ale na půdě školy se musíte ukázat zhruba jednou za měsíc. Naopak v zahraničí jsou poměrně běžné univerzity nabízející zcela distanční formu vzdělávání. K získání třeba britského titulu vám tak stačí počítač a připojení k internetu. Někdy je zapotřebí třeba jednou ročně přijet na zkoušky, občas se však i bez toho obejdete. A ceny nejsou vždy tak závratné, jak by se dalo čekat. Jaké jsou tedy možnosti distančního zahraničního vzdělávání?

Jak se studuje „na dálku“

Potřebujete počítač, připojení k internetu a především velké množství disciplíny. Univerzita nabízející distanční kurzy vám pak poskytne přístup k audiozáznamům přednášek, k prezentacím, elektronickým knihám či k jiným studijním materiálům, online vyplňujete testy a odevzdáváte úkoly. Často máte k dispozici skutečného, „živého“ učitele nebo vlastního tutora, se kterým komunikujete, kterému můžete pokládat otázky a který kontroluje vaši práci.

Akreditované kurzy

Pokud nemáte ambice získat ne zahraniční univerzitě akademický titul a chcete si pouze rozříšit obzory nebo doplnit potřebné vzdělání, můžete využít možností jednotlivých kurzů. Některé mají akreditaci a dostanete za ně osvědčení, jiné mají třeba jen čtyři lekce a slouží spíše k rozšíření znalostí a k obohacení života. Takové kurzy nabízí například asociace škol „Stonebridge. Zde si můžete udělat kurzy opravdu všeho – dětské psychologie, nutričního poradenství, plánování svateb, uklízení, krádeží identit, práva, ekonomie či péče o zákazníky leteckých společností. Cena kurzů záleží na počtu lekcí – obvykle stojí kolem devíti tisíc korun. Studenti však mají omezený přístup do databáze zdarma a i nestudentům jsou nabízeny různé slevy. Velice podobnou službou je web Open Learning. Stojí za to nabídku obou serverů porovnat – ceny za kurzy jsou poměrně podobné a je možné platit i v měsíčních splátkách.

Titul na zahraniční škole

Na zahraniční škole je možné získat také kompletní vysokoškolské vzdělání. Jde již o záležitost nákladnější a neobejdete se bez občasné cesty do školy, například jednou za rok nebo na závěrečné zkoušky. Můžete tak získat bakalářský či magisterský titul, ale také například titul MBI. V zahraničí je tato forma studia poměrně běžná – velká je ovšem náročnost na disciplínu. Takovéto studium zprostředkovává například organizace RDI s heslem „learning without boundaries“, „učení bez hranic“. Orientuje se především na manažerské a ekonomické obory. Prostřednictvím jejího webu si můžete vybrat, zda se chcete věnovat právu či lidským zdrojům, zda chcete získat magisterský titul nebo MBI, a zda vás láká univerzita v Sheffieldu nebo v Birminghamu. Platit za studium je možné i ve splátkách, a pokud budete mít štěstí, studium za vás dokonce může zaplatit vládní grant. Ceny kurzů se liší, pro přístup k nim je zapotřebí se na stránkách zaregistrovat. Podívat se můžete také například na stránky Open University specializující se na různé formy vzdělávání včetně distančního. Možností je zde velké množství. Ideální je vyhlédnout si několik zahraničních škol, a poté je kontaktovat, případně zkontrolovat jejich webové stránky, zda tento způsob výuky nabízí. Distanční výuku provozují na velkém množství britských škol, ale také v Americe nebo v Austrálii.

Zdroj: webové stránky škol a organizací

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Zdroj fotografie: Stock.Xchng

Další články k tématu

Novinky ve školství: povinná „docházka“ na on-line výuce a peníze na počítače

Novinky ve školství: povinná „docházka“ na on-line výuce a peníze na počítače

Zatímco na jaře, kdy se veškerá výuka přesunula on-line, nebyla účast na ní povinná, od nového školního roku se případné distanční výuky budou muset zúčastnit všichni. Novelu školského zákona již schválila vláda. „Novela školského zákona znamená, že povinně musí škola poskytovat distanční vzdělání a žák se ho musí účastnit ve chvílích, kdy přijde mimořádné opatření …

číst více
Počet Čechů studujících v zahraničí roste

Počet Čechů studujících v zahraničí roste

Čeští studenti stále častěji vyjíždí na studijní pobyty do zahraničí. Loni přes program Erasmus+ vycestovalo více jak sedm tisíc studentů. Celkově se Česká republika v počtu výjezdů řadí ve světovém srovnání na osmou příčku. K výjezdům studenty motivuje touha vylepšit si jazykové dovednosti i přání sbírat zkušenosti a navázat nové kontakty. V současnosti jsou mezi vysokoškoláky nejoblíbenější německé …

číst více
Na Erasmus odjela na podzim jen polovina přihlášených studentů

Na Erasmus odjela na podzim jen polovina přihlášených studentů

Pandemie koronaviru měla v uplynulém roce zásadní dopad na cestování. Omezení se dotkla i studentů, kteří chtěli vyjet studovat do zahraničí. Oproti původnímu počtu přihlášených v zimním semestru na domluvený pobyt v rámci programu Erasmus vyjela jen polovina vysokoškoláků. Třetina z přihlášených pobyt zrušila a zbytek studentů odjezd odsunul na pozdější dobu. Stejně tak došlo k poklesu počtu zahraničních studentů …

číst více