Studium při práci

Studium po třicítce očima absolventů: Jste vyzrálejší a zvládáte stres

Na českých veřejných vysokých školách je studium zdarma v každém věku. Po 26 roce života sice už nemůžete získat statut studenta a s ním spojené výhody, ale za studium platit nebudete. I po třicítce tak můžete začít se studiem na vysoké škole. Vybírat si můžete jak z klasických bakalářských či magisterských oborů, tak i z kurzů celoživotního vzdělávání. Zkušenosti …

číst více

Česko má největší podíl pracujících vysokoškoláků

Až 92 procent českých vysokoškoláků zároveň studuje i pracuje. Vyplývá to z analýzy projektu Eurostudent, který zpovídal vysokoškoláky ve 25 evropských zemích. Většina z nich bere práci jako nutnost, bez ní by si náklady studia nemohli dovolit. Řada českých vysokoškoláků proto pracuje na pozici, která nijak nesouvisí s jejich studijním oborem. Z průzkumu dál vyplývá, že čeští vysokoškoláci pracují …

číst více

Kombinované studium: Vzdělání při práci i velká sebekázeň

Doplnění titulu formou kombinovaného studia nabízí, aspoň u některých oborů, každá vysoká škola v České republice. Vychází vstříc těm, kteří nemohou do školy docházet každý den. Co ale takové studium obnáší? Jak moc je náročné? Může jeho student nebo studentka čerpat všechny studentské výhody? Co je kombinované studium Kombinované studium by se rozhodně nemělo zaměňovat za …

číst více

Vojta Beránek: Mým snem byl vlastní kartonový nábytek

Dokážete si představit nábytek z papíru? Student architektury Vojta Beránek a zakladatel značky Kartoons ano – a sám ho při škole vyrábí.

číst více

Jak podnikat při studiu

Nový zákon umožňuje založení živnostenského listu už před dosažením osmnácti let. Pro vysokoškolské studenty je podnikání v něčem dokonce snazší než pro čerstvé absolventy. Pojďme si shrnout, na co vše je přitom třeba pamatovat.

číst více

Studium na zahraniční škole? Jde to i distanční formou

Rádi byste studovali v zahraničí, ale máte závazky doma? Titul nebo akreditovaný kurz na zahraniční univerzitě můžete získat, i když se za celou dobu studia nehnete z České republiky. Mnohé zahraniční univerzity totiž umožňují plně distanční formu vzdělávání.

číst více

Kombinované studium geodézie: dřina a bezesné noci

Skloubit zaměstnání a vysokou školu je náročné. Naštěstí existuje možnost kombinovaného studia. Více o něm a geodézii v rozhovoru s Janou Veselou.

číst více

Jak si nezkazit vztahy s okolím kvůli studiu při práci

Studium při zaměstnání je velice náročné, zvláště pak když máte ještě svou vlastní rodinu a povinnosti k ní. Kvůli škole jde občas domácnost stranou, kamarádům musíte odříkat jejich pozvání kvůli psaní seminárek. Často trpí nejen vaše rodinná pohoda a vaše přátelství, ale také vy sami. Jak si tedy nepokazit dobré vztahy s okolím během několika let zvýšeného vytížení? Bez asertivity to nepůjde.

číst více

Jana Bublová: Dvě děti a magisterský titul

Dvě děti, práce a vysoká škola? Podle Jany Bublové se to zvládnout dá. S bakalářským titulem otěhotněla a magisterský si rozhodla dodělat až při mateřské dovolené. V rozhovoru popisuje, jaké jsou její zkušenosti s kombinovaným studiem.

číst více

Studentka a zdravotní sestra v jednom: Těším se na pořádnou dovolenou

Jak náročné je zkombinovat práci a studium? Má vůbec člověk čas na osobní život? A co je na kombinovaném studiu, když už vám bylo 30 let, nejtěžší? O těchto a dalších tématech jsme si povídali se slovenskou zdravotní sestřičkou Martinou Hudecovou (37), která od roku 2007 studuje Slovenskou zdravotnickou univerzitu v Bratislavě. Vloni v létě zde úspěšně získala titul bakalářka, v současné době pokračuje v magisterském studiu na stejné škole.

číst více