Zájem o Erasmus letos vzroste, věří organizátoři

27. 9. 2021 | Studium v zahraničí

mezinárodní výjezdy ErasmusKvůli pandemii koronaviru celkový počet studijních a pracovních výjezdů v rámci programu Erasmus klesl o tisíce. Předběžné odhady však naznačují, že zájem o vycestování by mohl opět vzrůst. Přispět by k tomu mohly i on-line kurzy.

„Pandemie se na mezinárodních výjezdech podepsala velmi výrazně. Ale myslím si, že vzrostla chuť institucí spolupracovat on-line formou,“ popsala ředitelka Domu zahraniční spolupráce, organizátora Erasmu, Dana Petrová. „Na to cílí nový program, protože asi nikdy nebudeme ve stavu, kdy bude většina studentů chtít vyjet do zahraničí. Budou moci ale třeba 14denní pobyt doplňovat on-line výukou. To přitáhne více lidí,“ doplnila Petrová.

V minulém školním roce se uskutečnilo jen 17 tisíc výjezdů do zahraničí. Před pandemií to bylo o šest tisíc víc. Koordinátoři Erasmu odhadují, že v tomto školním roce by se mohlo konat aspoň 93 procent plánovaných výjezdů univerzitních studentů.

„Propad byl dán tím, že některé státy nebyly ve stavu přijímat zahraniční studenty. A pak byla část studentů, kteří se báli, nebo se báli jejich rodiče. Byla obava, jak by si tam poradili,“ vysvětlila Petrová. Někteří studenti nechtěli vyjet také proto, že by většinu svého času v zahraničí museli strávit zavření na kolejích kvůli lockdownům.

Podle Petrové na situaci zareagovala Evropská komise včas tím, že zrealizovala aspoň on-line výuku. Erasmus se tak úplně nezastavil jako třeba americký program Fullbright.

Od roku 1998, kdy se Česká republika připojila k Erasmu, program využilo 115 tisíc vysokoškoláků, 43 tisíc středoškoláků, 42 tisíc vysokoškolských vyučujících a 43 tisíc vyučujících na nižších vzdělávacích vstupních.

Zdroj: Novinky.cz

Další články k tématu

Čtvrtstoletí s Erasmem. Do zahraničí vyjelo přes 400 tisíc Čechů

Evropský stipendijní program Erasmus funguje v Česku již 25 let. Za tu dobu se do něj zapojilo přibližně 411 tisíc Čechů. Nejčastěji šlo o vysokoškolské studenty a pracovníky. Od roku 2014 je program pod názvem Erasmus+ otevřený i žákům základních a středních škol, učitelům, pracovníkům s mládeží nebo sportovním trenérům. Jen loni do zahraničí s Erasmem vyjelo […]

číst více

Lepší plat i víc kontaktů aneb Co přináší studium v zahraničí

Studenti, kteří vyjedou studovat do zahraničí, dosáhnou v budoucnu na lepší platové ohodnocení než studenti, kteří zůstanou v Česku. Vyplývá to z průzkumu, který si nechal zpracovat Dům zahraniční spolupráce (DSZ). Do průzkumu se zapojilo přes 600 lidí ve věku 18 až 35 let. Byli rozděleni zhruba na dvě poloviny, podle toho, zda studovali v zahraničí nebo ne, […]

číst více