Zahraniční studenti v Australii bijí na poplach. Obávají se bezdomovectví

23. 8. 2020 | Aktuality

mezinárodní studenti AustrálieZahraniční studenti v Austrálii měli finanční problémy ještě před vypuknutím pandemie. Jejich situace se nyní ještě více zhoršila. Vyplývá to ze studie, kterou organizoval profesor Alan Morris z Univerzity technologie v Sydney.

První části předpandemického šetření se zúčastnilo přes sedm tisíc respondentů z řad zahraničních studentů. Více než třetina z nich často zápasila s tím, jak zaplatí nájem a více než pětina se kvůli zaplacení nájmu musela pravidelně obejít bez jídla.

Více než 200 respondentů uvedlo, že byli nuceni spát „na směny“, kdy postel ve sdíleném bydlení v rozdílný čas užívali rozdílní lidé. Šestina respondentů se pak obávala, že by mohli čelit hrozbě bezdomovectví.

V červenci 800 původních respondentů vyplnilo ještě dodatečný dotazník. Z něj vyplynulo, že již tak kritická situace se během pandemie ještě zhoršila. Respondenti od vypuknutí epidemie ztratili v průměru 23 procent svého příjmu.

„Velký podíl respondentů – 6 z 10 – uvedl, že ztratili placené zaměstnání kvůli karanténě, a pouze 15 procent z nich nalezlo novou práci. Z toho vyplývá, že dopad pandemie covid-19 na zaměstnání a vydělávání peněz je v případě mezinárodních studentů mnohem větší než u zbytku pracující populace,“ doplnil Morris.

Studenti ve velkém žádali o pomoc přátele a rodinu a skoro polovina z nich se obrátila na jejich univerzity. Ty mohly například snížit poplatky za studium, poskytnout náhradní nouzové ubytování, poradenské služby a další.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

44 procent studentů se i navzdory tomu obávalo, že nebudou schopní školné zaplatit. 58 procent pak uvedlo, že stres kvůli financím negativně ovlivnil jejich studium. Více než třetina respondentů uvedla, že možná budou muset Austrálii opustit ještě předtím, než dostudují. Podle Morrise výsledky studie do budoucna negativně ovlivní počty zahraničních studentů v zemi.

Zdroj:
https://www.timeshighereducation.com/

Další články k tématu

Austrálie kvůli koronaviru zanevřela na zahraniční studenty. Ti se možná zemi začnou vyhýbat

Austrálie kvůli koronaviru zanevřela na zahraniční studenty. Ti se možná zemi začnou vyhýbat

Sedmadvacetiletý David Bogi pracoval jako reportér malé televizní stanice v jižní Indii. Kariérně se však chtěl posunout dál, a proto se rozhodl, že si doplní vzdělání. Volil mezi Kanadou, USA a Austrálií. Nakonec u něj zvítězila žurnalistika na univerzitě v australském Melbourne, kde ve srovnání s ostatními školami mohl platit poloviční školné. Nyní je Bogi v posledním …

číst více
Počet Čechů studujících v zahraničí roste

Počet Čechů studujících v zahraničí roste

Čeští studenti stále častěji vyjíždí na studijní pobyty do zahraničí. Loni přes program Erasmus+ vycestovalo více jak sedm tisíc studentů. Celkově se Česká republika v počtu výjezdů řadí ve světovém srovnání na osmou příčku. K výjezdům studenty motivuje touha vylepšit si jazykové dovednosti i přání sbírat zkušenosti a navázat nové kontakty. V současnosti jsou mezi vysokoškoláky nejoblíbenější německé …

číst více
Pětina českých vysokoškoláků pořádně neovládá žádný cizí jazyk

Pětina českých vysokoškoláků pořádně neovládá žádný cizí jazyk

Podle letošního průzkumu Eurostudent VII pětina vysokoškoláků dobře neovládá žádný cizí jazyk. Alespoň jeden cizí jazyk ovládá polovina studentů, dva cizí jazyky umí 23 procent studentů a tři a více pouhých pět procent. Průzkumu se zúčastnilo 19 400 bakalářských a magisterských studentů. Jazyková vybavenost studentů se liší podle studijních oborů. Cizím jazykem se nejlépe domluví …

číst více