Online výuka

Vysokým školám opět hrozí on-line výuka. Tentokrát kvůli energiím

Už ke konci nadcházejícího semestru by vysokoškoláci mohli opět přejít na distanční výuku. Tentokrát už ne kvůli pandemii koronaviru, ale kvůli drahým energiím. V roce 2023 by náklady vysokých škol na energie mohly totiž podle předsedy Rady vysokých škol Milana Pospíšila stoupnout z 1,5 miliardy korun přibližně na osm miliard. Návrh státního rozpočtu na další rok …

číst více

Místo cestování práce v kavárně. Na zahraniční studenty tvrdě dopadla pandemie

Ačkoliv to byly právě české školy, které byly kvůli koronaviru jedny z nejdéle zavřených na světě, rok pandemie se podepsal i na studentech zahraničních škol. Některým britským studentům udělal doslova čáru přes rozpočet a donutil je radikálně změnit jejich plány. Daisy Davisová si chtěla dát od školy na rok pauzu a vydat se cestovat po světě, …

číst více

Některé školy pozmění výuku, budou klást větší důraz na informatiku

České školství letos projde změnou. Přibližně pětina základních škol začne od září využívat upravený vzdělávací plán, který bude klást větší důraz na informatiku. Vyplývá to z údajů Národního pedagogického institutu, který pořádá on-line workshopy a webináře pro vyučující zaměřené právě na nadcházející změny. Změna ve výuce bude postupná. Na nový systém by měl první stupeň …

číst více

Vysokoškoláci se loni do škol téměř nepodívali, středoškoláci absolvovali on-line přes polovinu výuky

Vysoké školy zely po většinu loňského roku prázdnotou. Většina univerzit musela totiž kvůli pandemii koronaviru od března 2020 přejít na distanční výuku. Výjimku dostaly pouze některé praktické předměty, které nešlo vyučovat on-line. Minulý rok tak do škol nejčastěji docházeli žáci prvního stupně základních škol a žáci speciálních škol. Studenti středních škol na jaře strávili doma …

číst více

On-line výuku zvládá bez problému jen pět procent dětí, rodiče nejsou spokojeni

Nedostatečná technická vybavenost, chybějící kontakt se spolužáky, i zhoršení psychického stavu. To jsou nejčastější problémy, se kterými se podle průzkumů potýkají žáci a studenti. Spokojena s on-line výukou není ani více než polovina rodičů. Rodiče jsou méně spokojeni než na jaře Rodiče studentů a žáků hodnotí současnou podobu distanční výuky lépe než na jaře. Špatná zpráva …

číst více

Učitelé při on-line výuce musí zvládnout vzdělávat i vlastní děti. Chybí jim osobní kontakt

Děti po celém světě se učí on-line, třídy nahradila obrazovka počítače. Na nový styl výuky si kromě žáků a studentů musí zvykat také učitelé. Zejména ženy kromě výuky svých žáků musí často pomáhat s učením také vlastním dětem, a navíc obstarat domácnost. Skloubit vše dohromady rozhodně není snadné. Jak učitelé vnímají distanční výuku zjišťoval britský deník …

číst více

Středoškoláci hodnotí: Distanční výuka je lepší než na jaře, k dokonalosti má ale daleko

Studentský spolek Česká středoškolská unie (ČSU) vytvořil v listopadu dotazník, který se zaměřil na silné a slabé stránky distanční výuky. Většina středoškoláků, která dotazník vyplnila, uvedla, že distanční výuka je lepší než na jaře. K dokonalosti má však daleko a má stále řadu nedostatků. „Jako ty hlavní lze uvést zhoršené psychické zdraví studentů, zvýšenou zátěž, nevyhovující on-line …

číst více

Vysoké školy pomohou s obnovou ekonomiky po pandemii. Začnou rekvalifikovat zaměstnance

Vláda představila Národní plán obnovy, který by měl pomoci nastartovat českou ekonomiku po pandemii koronaviru. V rámci plánu se bude investovat také do oblasti vzdělávání, která by podle předběžných informací mohla získat asi 17 miliard korun na rozvoj. Peníze budou využity na digitalizaci i přizpůsobení vysokoškolských oborů. V praxi by totiž vysoké školy měly v následujících několika letech …

číst více

Online se učí i studenti, kterým je mezi 65 až 80 lety

Online výuka přes počítač není jen pro mladé. Na Fakultě stavební ČVUT v Praze ji bez problému zvládají i studenti Univerzity třetího věku (U3V). Na jaře kvůli epidemii proběhly kurzy v provizoriu, některé se zrušily, na podzim řekli sami senioři, že by to chtěli zkusit online, že se jim po přednáškách stýská. V kurzech doc. Milady Kočandrlové z Katedry …

číst více

Král Theoden vs kanárek v čepici. Kdo vyhrává v memové koronavirové bitvě?

On-line výuka probíhá na vysokých školách již dva měsíce. Na střední školy se sice vracejí zpátky do lavic maturitní ročníky, ale i ty nemohou absolvovat předměty, ve kterých dochází k míchání žáků z jiných tříd, tedy například volitelné semináře. Polovina výuky (někdy i více) tak stále musí probíhat distančně. Pro povzbuzení v těchto nelehkých časech vám přinášíme přehled …

číst více