Studenti pedagogických fakult pomáhají s doučováním. Zatím je jich ale málo
Téměř všechny pedagogické fakulty se přidaly k iniciativě, která má pomoci s doučováním žáků strádajících vlivem pandemie koronaviru. Studentů je však nedostatek.
Ačkoli se úroveň vyučování od jarního uzavření škol podstatně zlepšila, podle Šimona Pánka, výkonného ředitele neziskové organizace Člověk v tísni, zlepšení není celoplošné. Špatná situace je zejména v sociálně znevýhodněných rodinách, nebo ve školách, které dále situaci nezvládají organizačně.
„Pořád jsou i teď školy, které fungují tak, že se překopírované materiály předávají někde v tašce ve vestibulu mezi učiteli a rodiči,“ uvedl Pánek pro Českou televizi.
Aby se zmírnil dopad pandemie a zamezilo se prohlubování rozdílů mezi žáky, spoluiniciovala organizace Člověk v tísni již na konci srpna platformu, která spojuje studenty pedagogických fakult a vyšších odborných škol s potřebnými dětmi.
Vyplatí se to oběma stranám. Studenti si prostřednictvím on-line doučování splní praxi, kterou teď nemohou vykonávat na školách, a získají za ni kredity. Žáci zase mohou dohnat potřebné učivo.
„V rámci doučování budou studenti pravidelně pracovat s jedním žákem nebo skupinou žáků, budou mít možnost navázat bližší kontakt, který bude méně formální,“ vyzdvihuje některá z pozitiv pro vysokoškoláky Lucie Maršálková ze Střediska pedagogické praxe Univerzity Karlovy v Praze. „Vyzkouší si vlastní strategie, jak děti motivovat, jak s nimi pracovat a pomůže jim to i v přijetí dětí, které jsou vnímány jako tzv. problémové a lépe porozumí i příčinám jejich chování. Seznámí se také detailně s chodem a prostředím školy,“ dodává.
Mějte přehled o vysokých školách:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Na stránkách https://www.zapojmevsechny.cz/doucovani/ se přihlásilo již 240 škol s několika tisíci žáky, kteří potřebují doučování. Zájem vysokoškoláků však zatím není dostatečný na to, aby pokryl potřeby žáků. Dle Pánka za to částečně mohou i komplikace spojené se správným spárováním žáků se studenty nebo problém bezpečnosti.
Zdroje: ČT24, Člověk v tísniDalší články k tématu
Zahraniční studenti v Australii bijí na poplach. Obávají se bezdomovectví
Zahraniční studenti v Austrálii měli finanční problémy ještě před vypuknutím pandemie. Jejich situace se nyní ještě více zhoršila. Vyplývá to ze studie, kterou organizoval profesor Alan Morris z Univerzity technologie v Sydney. První části předpandemického šetření se zúčastnilo přes sedm tisíc respondentů z řad zahraničních studentů. Více než třetina z nich často zápasila s tím, jak zaplatí nájem …
číst víceStudenti, kteří se chystají do ciziny, zatím netuší, co bude dál
Řada českých studentů, kteří plánovali na začátek semestru vyjet studovat do zahraničí, žije v nejistotě. Celou Evropu sevřela druhá vlna pandemie koronaviru a počty nakažených dál stoupají i jinde ve světě. Bohužel ani v rámci Evropy neexistuje jednotný postup pro řešení pandemické situace. Každá země reaguje na aktuální čísla a zavádí různá omezení. Ty se podle vývoje …
číst víceŠkoly zůstanou zavřené i nadále. První se do lavic vrátí prvňáci
Vláda kvůli pokračující pandemii koronaviru rozhodla o prodloužení nouzového stavu až do 20. listopadu. Zároveň s nouzovým stavem platí i dál řada omezení a nadále zůstávají zavřené i školy. Kdy se žáci a studenti do lavic vrátí zatím není jasné. Vše záleží na vývoji epidemiologické situace. Už několik týdnů jsou zavřené vysoké, střední i základní školy. …
číst více