Studenti pedagogických fakult pomáhají s doučováním. Zatím je jich ale málo

19. 11. 2020 | Aktuality

zapojme všechnyTéměř všechny pedagogické fakulty se přidaly k iniciativě, která má pomoci s doučováním žáků strádajících vlivem pandemie koronaviru. Studentů je však nedostatek.

Ačkoli se úroveň vyučování od jarního uzavření škol podstatně zlepšila, podle Šimona Pánka, výkonného ředitele neziskové organizace Člověk v tísni, zlepšení není celoplošné. Špatná situace je zejména v sociálně znevýhodněných rodinách, nebo ve školách, které dále situaci nezvládají organizačně.

 „Pořád jsou i teď školy, které fungují tak, že se překopírované materiály předávají někde v tašce ve vestibulu mezi učiteli a rodiči,“ uvedl Pánek pro Českou televizi.

Aby se zmírnil dopad pandemie a zamezilo se prohlubování rozdílů mezi žáky, spoluiniciovala organizace Člověk v tísni již na konci srpna platformu, která spojuje studenty pedagogických fakult a vyšších odborných škol s potřebnými dětmi.

Vyplatí se to oběma stranám. Studenti si prostřednictvím on-line doučování splní praxi, kterou teď nemohou vykonávat na školách, a získají za ni kredity. Žáci zase mohou dohnat potřebné učivo.

 „V rámci doučování budou studenti pravidelně pracovat s jedním žákem nebo skupinou žáků, budou mít možnost navázat bližší kontakt, který bude méně formální,“ vyzdvihuje některá z pozitiv pro vysokoškoláky Lucie Maršálková ze Střediska pedagogické praxe Univerzity Karlovy v Praze. „Vyzkouší si vlastní strategie, jak děti motivovat, jak s nimi pracovat a pomůže jim to i v přijetí dětí, které jsou vnímány jako tzv. problémové a lépe porozumí i příčinám jejich chování. Seznámí se také detailně s chodem a prostředím školy,“ dodává.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Na stránkách https://www.zapojmevsechny.cz/doucovani/ se přihlásilo již 240 škol s několika tisíci žáky, kteří potřebují doučování. Zájem vysokoškoláků však zatím není dostatečný na to, aby pokryl potřeby žáků. Dle Pánka za to částečně mohou i komplikace spojené se správným spárováním žáků se studenty nebo problém bezpečnosti.

Zdroje:
ČT24, Člověk v tísni

Další články k tématu

Zahraniční studenti v Australii bijí na poplach. Obávají se bezdomovectví

Zahraniční studenti v Australii bijí na poplach. Obávají se bezdomovectví

Zahraniční studenti v Austrálii měli finanční problémy ještě před vypuknutím pandemie. Jejich situace se nyní ještě více zhoršila. Vyplývá to ze studie, kterou organizoval profesor Alan Morris z Univerzity technologie v Sydney. První části předpandemického šetření se zúčastnilo přes sedm tisíc respondentů z řad zahraničních studentů. Více než třetina z nich často zápasila s tím, jak zaplatí nájem …

číst více
Školství dostalo přes miliardu na technické vybavení. Peníze míří na základky, na střední školy nikoliv

Školství dostalo přes miliardu na technické vybavení. Peníze míří na základky, na střední školy nikoliv

Ministerstvo školství uvolnilo na podporu škol během pandemie koronaviru 1,3 miliardy korun. Peníze půjdou na nákup techniky pro učitele i žáky, kteří nemají doma potřebné technické vybavení na distanční výuku. Školy dostávají příspěvek v přepočtu 20 tisíc na kantora. „Tyto peníze jsou určeny na to, aby školy při karanténních opatřeních mohly pokračovat ve výuce. Nové notebooky, …

číst více
Staronová maturita: Kvůli koronaviru bude zkouška dospělosti podobná té loňské

Staronová maturita: Kvůli koronaviru bude zkouška dospělosti podobná té loňské

Žádné slohovky a čas navíc. To jsou hlavní změny, které na jaře čekají maturanty. Ministr školství Robert Plaga upravenou podobu maturity představil ve čtvrtek na tiskové konferenci.  Důvodem pro změny je epidemie koronaviru, kvůli které se studenti učí už od října – s krátkou přestávkou v prosinci – distančně on-line. Maturitní zkouška bude mít i letos dvě …

číst více