Vzděláním proti totalitě. UJEP nabízí místa studentům z Běloruska

15. 11. 2020 | Aktuality

andrew-keymaster-20y81bB8gz0-unsplashAlexandr Lukašenko je často označován jako poslední evropský diktátor. V Bělorusku je u moci už 26 let. Svůj prezidentský mandát obhájil ve volbách i letos ačkoliv v průzkumech měla drtivou převahu protikandidátka Svjatlana Cichanouská. Od voleb zemí zmítají protesty. Lidé se s výsledky nehodlají smířit, a tak pravidelně vychází do ulic a hlasitě kritizují režim. Jenže ten se protesty snaží tvrdě potlačit a demonstranty potrestat. Třeba tak, že je vyhodí ze školy.

„Takovéto jednání hodnotíme jako nepřijatelné. Vysoké školy by měly zůstat apolitické a zároveň bránit možnost slušného a svobodného vyjádření názoru k jakémukoliv společenskému jevu, či politické situaci. Chceme pomoci,“ vysvětluje děkan Pedagogické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Jiří Škoda.

Škola chce všem studentům z Běloruska, kterým bylo z politických důvodů ukončeno studium, nabídnout místo na některé ze svých fakult. Studenti by mohli začít studovat ten obor, který je nejblíž tomu, který studovali v rodné zemi. Studenti budou také moci zdarma navštěvovat kurzy češtiny pro cizince.

„Jednání o přijímání běloruských studentů do studia na základě odlišných podmínek pro přijetí ke studiu probíhají na všech fakultách UJEP,“ říká prorektorka pro studium Alena Chvátalová a dodala, že aktuálně jsou shromažďovány informace o počtu studentů. Zároveň probíhá příprava žádostí o finanční prostředky, pokud je studenti budou potřebovat.

Solidaritu s běloruskými studenty vyjádřili už v srpnu rektoři všech vysokých škol v Česku. Ministerstvo školství pak v polovině října začalo nabízet finanční podporu, kterou budou moci vysoké školy rozdělit mezi běloruské studenty. „O poskytování této podpory jsme rozhodli v úzké návaznosti na současnou situaci v Bělorusku. Podpora je určena například pro studenty obávající se pokračovat ve studiu v Bělorusku za současné situace nebo studenty, jimž bylo studium na vysoké škole v Bělorusku znemožněno,“ řekl ministerstva školství náměstek pro vysoké školy, vědu a výzkum Pavel Doleček.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Finance může vysoká škola využít, kromě samotného zajištění studia, například na pokrytí stipendia či dalších služeb souvisejících se studiem. U krátkodobých studijních pobytů bude finanční podpora činit 15 tisíc korun měsíčně, uvedlo ministerstvo. Právě z těchto peněz chce čerpat i UJEP.

Další články k tématu

Počet zahraničních studentů na českých VŠ stoupá. Nejvíce je Slováků

Počet zahraničních studentů na českých VŠ stoupá. Nejvíce je Slováků

České vysoké školy se stále častěji stávají domovem pro studenty ze zahraničí. Za posledních deset let se jejich počet zdvojnásobil. Momentálně je tak mezi vysokoškoláky 16 procent zahraničních studentů, tedy necelých 45 tisíc. Vzhledem k dlouhé společné historii našeho a slovenského státu i jeho geografické blízkosti nejspíš nikoho příliš nepřekvapí, že Slováků je na českých …

číst více