Vysokoškolský titul i na vyšších odborných školách

9. 6. 2004 | Aktuality

Studenti, kteří se nedostanou na univerzitu, mají stále šanci dosáhnout vysokoškolského vzdělání. Některé vyšší odborné školy totiž ve spolupráci s vysokými školami nabízejí bakalářský studijní program nebo navazující studium, kde mohou získat bakalářský titul.

Do navazujícího studijního programu absolventi VOŠ většinou přijímací zkoušky nedělají. Navíc toto studium je mnohdy ve zkrácené podobě nebo studenti nemusí dělat některé zkoušky, které již zvládli na vyšší odborné škole.

Příští rok se otevřou první ročníky na 167 vyšších odborných školách, které nabízí na 180 studijních oborů. Podle odhadů chtějí přijmout až 17.000 studentů. V loňském roce bylo podáno 28.000 přihlášek a na školy se dostalo 12.000 lidí.

Přijímací řízení se pořádají obvykle v červnu a o prázdninách. Ve většině škol se skládají z písemného testu a ústního pohovoru. Největší zájem bývá o ekonomické a zdravotnické obory, dále o administrativu, pedagogiku a sociální práce. Více zájemců, než mohou uspokojit, mají i školy nabízející obory umělecké, dále zaměřené na gastronomii nebo turistiku.

Na vyšších odborných školách se platí školné. Na těch, které jsou zřizované kraji se pohybuje od 2500 do 5000 korun. Na soukromých nebo církevních je vyšší, může dosahovat až několik desítek tisíc korun za rok.

Zdroj: www.ihned.cz