Vysokoškoláci by v budoucnu mohli získávat univerzální evropský titul

13. 4. 2024 | Aktuality

evropský VŠ titulStudenti vysokých škol v zemích Evropské unie (EU) by v budoucnu mohli získávat titul, který by uznávalo všech 27 členských států. Návrh představila Evropská komise. Záměrem je lépe propojit evropské vysoké školství a zlepšit konkurenceschopnost absolventů.

„Plánem na existenci evropského titulu reagujeme na potřeby našich studentů, univerzit a jejich zaměstnanců i budoucích zaměstnavatelů dnešních studentů – a vlastně celé Evropy,“ vysvětlila komisařka pro inovace, výzkum, vzdělávání a mládež Iljana Ivanovová.

S návrhem evropského titulu v březnu přišla Evropská komise. Univerzity v EU by titul udělovaly na dobrovolném základě poté, co se shodnou na společném souboru kritérií.

„Komise nyní předložila tři iniciativy na podporu nadnárodní spolupráce mezi institucemi vysokoškolského vzdělávání s konečným cílem vytvořit evropský titul. Dobrovolný evropský titul by byl přínosem pro studenty i vysokoškolskou komunitu, protože by podpořil mobilitu ve vzdělávání v rámci EU a zlepšil průřezové dovednosti studentů,“ uvedla v návrhu Evropská komise.

Dalším krokem bude projednání návrhu. K tomu dojde v nadcházejících měsících. „Komise vyzývá Radu EU, členské státy, univerzity, studenty a hospodářské a sociální partnery, aby společně pracovali na tom, aby se evropský titul stal skutečností,“ doplnila exekutiva EU. Pokud se návrh na univerzálně platný evropský vysokoškolský titul podaří prosadit, dá se čekat, že by ho univerzity mohly začít udělovat v horizontu několika let.

V současnosti mohou čeští studenti navštěvovat vysoké školy kdekoliv v Evropské unii. Ne vždycky má však absolvent možnost nechat si vysokoškolský diplom uznat ve všech zemích. Studenti by díky novému titulu mohli získat více příležitostí ke studiu na více univerzitách v Evropě a s titulem uznávaným po celé EU by bylo rovněž jednodušší žádat o zaměstnání po celém nynějším evropském bloku.

Zdroj: Novinky.cz, Evropská unie

Další články k tématu

Rektoři vysokých škol varují před škrty v rozpočtu

Rektoři českých veřejných i soukromých vysokých škol jsou proti snížení rozpočtu na vzdělávání a vědu v letech 2024 až 2026. Podle nich škrty povedou ke snížení konkurenceschopnosti a prohloubí personální nestabilitu, protože kvůli podhodnocení budou ze škol odcházet vědci a akademici. Návrh rozpočtu pro školy nedávno připravilo ministerstvo financí, které si hned vzápětí vyslechlo kritiku od […]

číst více

České univerzity jsou hrdé, když vyhodí spoustu studentů, míní odborník

Skoro 60 procent českých vysokoškoláků nedokončí bakalářské studium. Často končí už v prvním ročníku. Důvodů je více. Patří mezi ně příliš mnoho teorie bez spojení z praxí i chybějící motivace. Podle odborníků většina univerzit vysokou neúspěšnost svých studentů neřeší. Na problém upozornil server Seznam Zprávy. Z údajů ministerstva školství vyplývá, že přes 58 procent bakalářských studentů, kteří začali […]

číst více

Konec bakalářek v Česku? Některé fakulty je zrušily

Už více než rok jsou aplikace Chat GPT a Open AI přístupné širší veřejnosti. Za tu dobu stihly zásadním způsobem proměnit české školství. Na některých fakultách kvůli těmto aplikacím zrušily bakalářské práce. Jinde jejich používání tolerují, studenti ale umělou inteligenci musí uvést jako zdroj. Studenti Katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého od letošního zimního […]

číst více