Vybrali jste si správně? Zjistěte, na jakou práci se hodíte

25. 10. 2021 | Uplatnění studentů a absolventů

volba profeseStudium často určuje, jakým směrem se budou ubírat vaše kariérní kroky. Prakticky v každém oboru je ale nabídka pestrá a požadavky na konkrétních pozicích se různí. Jak si tedy vybrat směr, kterým se po studiu budete ubírat a jak zjistit na jakou práci se hodíte?

Zjistěte, kým jste

Může vám to připadat jako klišé, ale jestli se máte jako student vydat na tu správnou kariérní dráhu, musíte napřed zjistit, kým jste, potažmo kým chcete být. Nejprve zauvažujte nad tím, čeho chcete v životě dosáhnout a co je pro vás nejdůležitější. Jako další krok je důležité zjistit, jakou máte osobnost. Extrovert například načerpává energii mezi lidmi, zatímco introvertovi vyhovuje klidné prostředí.

Odhalte svá nadání

Ideální je taková práce, která vám umožní zpeněžit vaše koníčky a rozvíjet vrozené schopnosti. Zodpovězte si otázky, co vás baví a co vám jde. Vzpomeňte si na letní brigádu či stáž, která vás bavila, a máte na ni šťastné vzpomínky. Vybavte si, který předmět jste na vysoké hravě splnili. Už máte odpovědi? Pokud ano, hledejte práci podle těchto kritérií – takovou, která vás nebude nudit a pro kterou budete mít nadání. Pokud například někoho baví psaní a za slohové práce vždycky dostával jedničky, může se v budoucnu prosadit jako novinář.

Udělejte si test osobnosti

Nejjednodušší způsob, jak zjistit, pro co máte předpoklady, je udělat si test osobnosti. Každý typ osobnosti se hodí na jiný typ práce. Pokud vůbec nevíte, jakým směrem se chcete kariérně ubírat, test osobnosti vás může pomoci nasměrovat. Vyzkoušet můžete třeba takzvaný Myers-Briggs test osobnosti, který vám pomůže odhalit, jak vnímáte svět a jak činíte svá rozhodnutí.

Introvert vs Extrovert

Někteří lidé jsou rádi obklopeni jinými lidmi a je jim příjemné neustále s někým komunikovat. Jiné to naopak vyčerpává a preferují, když mohou pracovat o samotě. Podle toho, do jaké z těchto dvou skupin patříte, můžete zjistit jaká práce se pro vás hodí. Jestliže máte přítomnost lidí rádi, je pravděpodobně, že se budete cítit mizerně, pokud budete muset pracovat jen samostatně. A opačně: pokud nejste komunikativní typ, například práce v prodeji by vám vůbec nemusela být příjemná.

Ujasněte si, jaké máte cíle

Při výběru budoucího zaměstnání si musíte také ujasnit, co přesně od něj očekáváte. Jsou pro vás prioritou peníze? Je pro vás důležitá flexibilita, nebo chcete mít pevně stanovenou pracovní dobu? Chcete cestovat a poznávat svět, nebo se spíš vidíte někde za kancelářským stolem? Na všechny tyto otázky byste měli znát odpovědi, abyste se vydali na tu správnou kariérní dráhu.

Vyzkoušejte si to nanečisto

Dobrý způsob, jak se rozhodnout, jestli jste se vydali na správnou kariérní dráhu, je vyzkoušet si to nanečisto. Může to fungovat například tak, že budete sledovat člověka na určité pracovní pozici, abyste viděli, co dělá a jak vypadá jeho typický pracovní den. To vám umožní udělat si lepší obrázek o tom, jestli by i vám taková práce mohla vyhovovat.

Zdroj: College Cures, College Cures 2

Další články k tématu

Kaufland jako zaměstnavatel v novém dizajnu a s mottem „Čas na změnu“

Kaufland jako zaměstnavatel v novém dizajnu a s mottem „Čas na změnu“

Začátkem února společnost Kaufland uvádí do života nový dizajn své zaměstnavatelské značky a podpoří ho rozsáhlou HR kampaní. „Snažíme se dostat se tak blízko našich cílových skupin, jak to jen jde. A právě tam – v autentických a pro ně jedinečných okamžicích, je oslovit. Opouštíme zavedené cesty HR marketingu a snažíme se v lidech nejprve nastartovat úvahy …

číst více
Uplatnění pro studenty historie: detektiv, analytik i filmař

Uplatnění pro studenty historie: detektiv, analytik i filmař

Přesvědčení, že studenti dějin jistojistě skončí na pracáku, není podloženo fakty. Absolventi tohoto oboru mají totiž schopnosti, které mohou uplatnit v celé řadě odvětví. Během studia získají analytické dovednosti, naučí se řešit problémy, provádět výzkum – a přesně po takových lidech nejčastěji sahají zaměstnavatelé. Kde všude tedy vystudovaní historici mohou najít práci? Genealog Historie je jedním …

číst více