VŠ v Kutné Hoře přišla o akreditaci. Studenti musí dostudovat jinde

8. 12. 2022 | Aktuality

VŠ v Kutné Hoře přišla o akreditaciAcademia Rerum Civilium – Vysoká škola politických a společenských věd v Kutné Hoře přišla o akreditaci, desítky studentů nyní budou muset studium dokončit jinde. Instituce totiž nemůže vedle výuky ani pořád zkoušky a státnice. Soud navíc již rozhodl, že škola půjde do insolvence. Dluží na daních i za platy vyučujícím. Podle informací týdeníku Hrot přijde škola možná i o státní souhlas, čímž by definitivně zanikla.

„Rozhodnutí o odnětí akreditace je pravomocné. Vysoká škola tak již nemá oprávnění ke studiu přijímat nové uchazeče, konat výuku, zkoušky ani udělovat akademické tituly,“ potvrdila týdeníku mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Informace o tom, zda probíhá řízení ohledně odebraní státního souhlasu, ale komentovat nemohla.

Ve špatném finančním stavu byla škola údajně již před změnou majitele před několika měsíci. O tom, jak vážná je situace, nový majitel Michal Kapitán dopředu prý nevěděl. „Bylo mi řečeno, že tam jsou menší finanční potíže. Dluh do tří milionů korun, který jsem byl ochoten zaplatit. Toto mi bylo doloženo i v rámci notářského zápisu. Skutečnost ale byla mnohem horší,“ uvedl pro Hrot Kapitán. Podle něj škola ve skutečnosti dluží asi 15 milionů korun. Případem se nyní pravděpodobně bude zabývat také policie, Kapitán totiž kvůli tomu podal trestní oznámení.

O akreditace škola přišla kvůli probíhajícímu insolvenčnímu řízení. Podle ministerstva školství ale nesplnila také další povinnosti. Nezveřejnila například výroční zprávu za loňský rok nebo vnitřní předpisy školy.

Z insolvenčního rejstříku vyplývá, že škola kromě daní a platů dluží i za nájemné prostor pro výuku a za zdravotní pojištění. Do insolvenčního řízení se zatím přihlásila necelá dvacítka věřitelů. Mezi nimi je i stávající rektor školy Tomáš Koziak, který přihlásil pohledávky za necelý milion korun.

Škola má nyní ze zákona povinnost se o stávající studenty postarat. Podle týdeníku Hrot jim například může zajistit možnost dostudovat na jiné škole s platnou akreditací.

Zdroj: tydenikhrot.cz

Další články k tématu

Vysoké školy chystají kvůli škrtům v rozpočtu další protesty

Česká konference rektorů a Rada vysokých škol chystají na září protest. O měsíc později pak hodlá zahájit stávku i uskupení Hodina pravdy, které založili studenti a vyučující humanitních oborů z celkem třinácti fakult. Uskupení už má i stávkové odbory. Důvodem protestů je nejistá finanční situace na vysokých školách a další škrty ministerstva školství. Podle vyučujících se […]

číst více

MENDELU uspěla. Tři doktorské programy o akreditaci nepřijdou

Mendelova univerzita uspěla s odvoláním proti zrušení třech doktorských studijních programů. Provozně ekonomická fakulta tak může i nadále vyučovat obory ekonomika a management v českém a anglickém jazyce a obor Business Economics and Management. Národní akreditační úřad nepravomocně rozhodl o odebrání akreditace na počátku roku, jeho rozhodnutí zvrátila v květnu přezkumná komise. „Pro mne osobně to […]

číst více

Newton University získala členství v prestižní Business Graduates Association

NEWTON University s potěšením oznamuje, že se stala členem v Business Graduates Association (BGA), mezinárodní organizaci se sídlem v Londýně, která zajišťuje členství, akreditace a kvalitu pro prestižní světové byznysové školy. NEWTON University sídlící Praze, Brně a Bratislavě, se pyšní řadou ocenění. Jedním z nich je například fakulta roku, kterou sami studenti udělili NEWTONU již […]

číst více