Univerzita Karlova chce zrušit svůj ústav v Karlovarském kraji
Univerzita Karlova působí převážně v Praze, ale své pobočky má i v jiných městech. Jedním z nich jsou Mariánské Lázně, kde sídlí Ústav jazykové a odborné přípravy. Ten nyní největší česká univerzita plánuje uzavřít. Jako příčinu uvádí pokles počtu přihlášených studentů a finance.
Roční studium v Mariánských lázních bylo zaměřené na výuku českého jazyka a lékařských a přírodovědných oborů. Hlásili se na něj především studenti ze zemí bývalého Sovětského svazu. Vedení Mariánských Lázní i Karlovarského kraje se rozhodnutí univerzity pobočku uzavřít nelíbí a postavili se proti němu.
„Pro nás je největší argument to, že během roku, kdy se tady studenti připravují na výuku na Univerzitě Karlově, získají k městu vztah a potom je velká pravděpodobnost, že se po dokončení studií do našeho regionu vrátí,“ uvedl Martin Kalina, starosta Mariánských Lázní. Univerzita Karlova od svého záměru ustoupit neplánuje. Odmítla i nabídku finanční podpory ze strany Mariánských Lázní či Karlovarského kraje.
To, že Univerzita Karlova plánuje 70 let fungující pobočku uzavřít a jejích devět zaměstnanců propustit, se vedení Mariánských Lázní dozvědělo na začátku června. Kvůli válce na Ukrajině pobočku přestali navštěvovat studenti z Ruska. Negativní dopad na ni měla i pandemie koronaviru. Ještě před dvěma lety přitom byla kapacita tříd zaplněná.
V Karlovarském kraji funguje jen několik soukromých vysokých škol. V Chebu působí pobočka ekonomické a pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Nedostatek veřejných vysokých škol má podle vedení samospráv za následek odchod mladých lidí z Karlovarského kraje. Ten má kvůli tomu podle vedení kraje nejhorší kvalifikační složení obyvatel v Česku.
Místo pobočky Univerzita Karlova plánuje v Mariánských Lázních zavést výcvikové středisko, které bude provozovat semináře a workshopy pro studenty i akademické pracovníky. O budoucím vývoji střediska budou společně jednat představitelé Karlovarského kraje a zástupci Univerzity Karlovy.
„Jde nám o to, aby absolventi univerzity měli zájem jít do kraje pracovat, usadit se tu. Univerzita má také zájem podpořit učitelské obory, dovzdělávání neaprobovaných vyučujících a kraji tak opět přímo pomoci,“ doplnil mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj: Novinky.cz
Další články k tématu
Čtyři čeští zástupci se pobojovali mezi tisíc nejlepších VŠ na světě
Hned čtyři české vysoké školy se umístily v top 1000 prestižního žebříčku Times Higher Education World University Rankings. Univerzita Karlova, nejúspěšnější česká škola, se vešla dokonce do první pětistovky. V žebříčku už tradičně dominovaly univerzity z anglofonních zemí. Nejstarší česká univerzita byla loni mezi nejlepšími šesti stovkami institucí. Letos si tak polepšila hned o sto příček. „Z […]
číst víceUniverzita Karlova zahájila akademický rok s novým logem
Nejstarší česká vysoká škola má nové logo. Univerzita Karlova ho představila minulý týden. Je složené z názvu univerzity a stylizované svatováclavské korunky. Dosud používaný znak v podobě pečetě dál zůstává, bude se ale používat pro formálnější účely. Vedle nového loga představila univerzita celkovou novou vizuální prezentaci, která vychází právě ze středověké pečetě. Cílem je mimo […]
číst víceŽebříček: Nejlepší práva jsou v Praze, nejlepší technické obory v Brně
Britská společnost Times Higher Education zveřejnila žebříček nejlepších škol podle oborů pro rok 2024. Ve všech 11 oborových oblastí bodovaly v mezinárodním srovnání i české univerzity. Nejvýše z nich se nejčastěji umisťovala Univerzita Karlova v Praze. V právu a humanitních oborech se řadí dokonce mezi 200 nejlepších škol světa. Na samém vrcholu žebříčků se již tradičně drží americké a […]
číst více