TUL vyvíjí unikátní motorku. O její technologii má zájem i Jawa

7. 6. 2021 | Aktuality

TUL mechatronikaTechnologická univerzita v Liberci se podílí na vývoji jedinečného stroje. Její krosový motocykl na elektrický pohon má zásluhou své výkonné baterie dojezd sto kilometrů. Jedná se o unikát a zájem o něj má i známý výrobce motorek Jawa.

„Naším cílem bylo, aby měla motorka zajímavý výkon při důstojném dojezdu. Chtěli jsme dosáhnout minimálně sta kilometrů bez větších omezení, a to se nám podařilo. Komerčně dostupné stroje se stejným výkonem takového dojezdu stále většinou nedosahují. Problém je u nich v kapacitě baterií. Náš dojezd zatím nebude při maximální rychlosti, která je u námi vyvíjené motorky 115 kilometrů v hodině, ale při průměru osmdesáti kilometrů v hodině, kdy motocykl už rozhodně nebude brzdou provozu i mimo město,“ uvádí Pavel Jandura z Ústavu mechatroniky a technické informatiky.

„V městském prostředí by mohl být dojezd ještě vyšší než sto kilometrů i díky využití rekuperace. Záleželo by na stylu jízdy a členitosti terénu,“ doplňuje za vývojový tým Lukáš Krčmář.

Univerzitní motocykl momentálně prochází kombinací testů na uzavřeném okruhu, ve zkušebně hnacích ústrojí i v laboratoři univerzitního výstavu. K těmto testům univerzita používá pokročilé přístrojové i softwarové vybavení.

Motorka však neslouží jenom pro testování, ale i během výuky. Studenti díky ní zjišťují, že i malý stroj může mít s výkonným motorem a baterií dlouhý dojezd. Činnost vědců z fakulty mechatroniky zaujala i známého výrobce motorek Jawa. Ten jejich řešení chce použít ve svém elektrickém motocyklu, na jehož vývoji právě pracuje.

Zdroj: Deník.cz, TUL

Další články k tématu

Studentka textilní fakulty TUL se dostala do žebříčku Forbes 30 pod 30. Ve světě prorazila s nanovlákny

Studentka textilní fakulty TUL se dostala do žebříčku Forbes 30 pod 30. Ve světě prorazila s nanovlákny

Časopis Forbes každoročně sestavuje žebříček 30 nejúspěšnějších mladých lidí z různých oborů. Letos se mezi třicítku Čechů a Češek, které vybírá redakce časopisu, zařadila také studentka Technické univerzity v Liberci (TUL) Markéta Klíčová. A není to poprvé, co se do top 30 pod 30 dostali studenti spjati s univerzitou na severu Čech. 26letá doktorandka fakulty textilní se dlouhodobě …

číst více
Přihlášku na VŠE je možné podat do 30. dubna

Přihlášku na VŠE je možné podat do 30. dubna

Do uzávěrky přihlášek na bakalářské a navazující magisterské studium v češtině na VŠE zbývají poslední týdny. Přihlášky na Fakultu financí a účetnictví, Fakultu mezinárodních vztahů, Fakultu podnikohospodářskou, Fakultu informatiky a statistiky a Fakultu managementu mohou zájemci podávat do 30. dubna 2021. Národohospodářská fakulta přijímá přihlášky do 31. května 2021. V návaznosti na úpravy maturitních zkoušek, …

číst více
Některé školy pozmění výuku, budou klást větší důraz na informatiku

Některé školy pozmění výuku, budou klást větší důraz na informatiku

České školství letos projde změnou. Přibližně pětina základních škol začne od září využívat upravený vzdělávací plán, který bude klást větší důraz na informatiku. Vyplývá to z údajů Národního pedagogického institutu, který pořádá on-line workshopy a webináře pro vyučující zaměřené právě na nadcházející změny. Změna ve výuce bude postupná. Na nový systém by měl první stupeň …

číst více