TUL vyvíjí unikátní motorku. O její technologii má zájem i Jawa

7. 6. 2021 | Aktuality

TUL mechatronikaTechnologická univerzita v Liberci se podílí na vývoji jedinečného stroje. Její krosový motocykl na elektrický pohon má zásluhou své výkonné baterie dojezd sto kilometrů. Jedná se o unikát a zájem o něj má i známý výrobce motorek Jawa.

„Naším cílem bylo, aby měla motorka zajímavý výkon při důstojném dojezdu. Chtěli jsme dosáhnout minimálně sta kilometrů bez větších omezení, a to se nám podařilo. Komerčně dostupné stroje se stejným výkonem takového dojezdu stále většinou nedosahují. Problém je u nich v kapacitě baterií. Náš dojezd zatím nebude při maximální rychlosti, která je u námi vyvíjené motorky 115 kilometrů v hodině, ale při průměru osmdesáti kilometrů v hodině, kdy motocykl už rozhodně nebude brzdou provozu i mimo město,“ uvádí Pavel Jandura z Ústavu mechatroniky a technické informatiky.

„V městském prostředí by mohl být dojezd ještě vyšší než sto kilometrů i díky využití rekuperace. Záleželo by na stylu jízdy a členitosti terénu,“ doplňuje za vývojový tým Lukáš Krčmář.

Univerzitní motocykl momentálně prochází kombinací testů na uzavřeném okruhu, ve zkušebně hnacích ústrojí i v laboratoři univerzitního výstavu. K těmto testům univerzita používá pokročilé přístrojové i softwarové vybavení.

Motorka však neslouží jenom pro testování, ale i během výuky. Studenti díky ní zjišťují, že i malý stroj může mít s výkonným motorem a baterií dlouhý dojezd. Činnost vědců z fakulty mechatroniky zaujala i známého výrobce motorek Jawa. Ten jejich řešení chce použít ve svém elektrickém motocyklu, na jehož vývoji právě pracuje.

Zdroj: Deník.cz, TUL

Další články k tématu

Technické školy bojují s koronavirem. Vyrábí štíty i zabijáky virů

Technické školy bojují s koronavirem. Vyrábí štíty i zabijáky virů

Společně s pandemií koronaviru čelí prakticky celý svět také nedostatku ochranných pomůcek jako jsou roušky, respirátory nebo ochranné obleky. Aby se Česká republika nemusela spoléhat pouze na dodávky zdravotnického materiálu ze zahraničí, na pomoc přispěchaly i technické univerzity po celé zemi a samy začaly s výrobou i vývojem pomůcek, z nichž některé před koronavirem nejen chrání, ale …

číst více
Na ekonomickou fakultu do Liberce se ještě můžete dostat, i když vám zatím chybí maturita!

Na ekonomickou fakultu do Liberce se ještě můžete dostat, i když vám zatím chybí maturita!

S příchodem koronaviru se na Ekonomické fakultě Technické univerzity v Liberci nezastavil čas. Jenom jsme se na začátku chvilku nadechli, rozkoukali a pak začali naše činnosti realizovat tak, jak se v dané chvíli dalo a mohlo. A hlavně tak, abychom pomohli studentům. Jak těm, kteří již jsou těmi „našimi“, čili vídáme se s nimi na výuce (jasně, v tomto …

číst více
Nejlepší konverzační bot je z ČVUT! Studenti vyhráli 11 milionů

Nejlepší konverzační bot je z ČVUT! Studenti vyhráli 11 milionů

Tým studentů z institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT získal první místo v soutěži Alexa Prize Social Bot Grand Challenge, kterou pořádá společnost Amazon. Jejich bot Alquist uspěl v konkurenci prestižních amerických škol jako nejlepší i nejvtipnější. „Ve finále chatbot Alquist porazil všechny své americké konkurenty ze Stanfordovy univerzity (2. místo), University at Buffalo (3. místo), Kalifornské …

číst více