Tipy na letní brigády

30. 5. 2025 | Studentský život
Tipy na letní brigády

Sezónní práce, věčné evergreeny, ale také nabídka, kterou máte možná na dosah, ale ještě o ní nevíte. Přinášíme přehled tipů a rad, jak si najít na léto brigádu.

Zaměřte se na sezónní nabídky

Letní období přeje cestovnímu ruchu a pohostinství. Proto snáz najdete brigádu v cestovních kancelářích a v dopravních organizacích, které mají pod palcem vlakové a autobusové spoje. Nemusíte se rovnou učit řídit lokomotivu, můžete uchytit třeba v kanceláři nebo za okýnkem, kde budete prodávat jízdenky či zájezdy.

Během léta najímají i hotely a další ubytovací zařízení, které čelí většímu náporů turistů. A protože cestovatelé mívají hlad a žízeň, stejně tak hledají posily i kavárny, restaurace, čajovny, hospody a všechny další možné typy občerstvovacích zařízení.

Pokud se nebojíte ušpinit si ruce, můžete hledat brigádu v zemědělství. Stále víc lidí každý rok vyráží na zahraniční farmy, kde trhají ovoce nebo jiné plody. Pro zdatné plavce, kteří ovládají první pomoc, je tu práce plavčíka na koupališti. Pokud máte rádi vodu, ale na zachraňování životů se necítíte, můžete na koupališti třeba prodávat zmrzlinu.

Vsaďte na klasiku

V některých odvětvích naopak nabírají po celý rok kvůli fluktuaci zaměstnanců. Týká se to například call center nebo telemarketingu. Můžete také roznášet letáky, zapojit se do průzkumu trhu nebo pracovat na festivalech a dalších veřejných akcích jako hostesky a promotéři.

Introvertům oproti tomu bude lépe vyhovovat práce ve skladu a ve výrobně, úklid domácností či administrativní výpomoc ve firmách a na úřadech. Každý máme jiné silné stránky a je dobré jim přizpůsobit výběr brigády.

Jak najít brigádu

Kromě inzerátů na internetu můžete zapátrat mezi svými známými a příbuznými. Má to tu výhodu, že vás na pozici mohou i doporučit.

Vyrazit můžete i přímo do terénu a dívat se okolo. Podniky často inzerují volné pozice přímo ve svých výlohách. Vyplatí se mít v takovém případě po ruce vždycky pár kopií vašeho životopisu, abyste mohli rovnou zajít dovnitř a o práci se ucházet.

Kolik si vyděláte peněz?

Brigádníci jsou zpravidla ohodnoceni na základě hodinové sazby. Její výše se liší nejenom podle typu práce, ale i regionu. V roce 2020 na tom byli nejlépe brigádníci v Praze a nejhůře ve Zlínském kraji.

Co se oborů týče, na nejvíc peněz si přijdou brigádníci v IT oblasti. O tento typ práce je také velký zájem. Spíš než sezonní brigádníky ale shání IT firmy lidi na dlouhodobou spolupráci.

Hůř taky seženete letní brigádu v průmyslu, který prakticky neovlivňují sezónní výkyvy. Na rozdíl od hradů a zámků. Naopak v knihovně o prázdninách zpravidla nepochodíte, protože návštěvnost bývá nižší, protože čtenáři odjíždějí na dovolené.

Ale zpět k penězům. Průměrná hodinová sazba činí 120 korun. Lidé v pohostinství si vydělají v průměru 150 až 180 korun za hodinu. V ubytovacích zařízeních 140 až 180 korun za hodinu. Recepční si nejčastěji přijdou na 150 až 250 korun za hodinu. Podobně je hodnocená kancelářská práce. Záleží ale na tom, kde pracujete. Za stejnou práci v Praze dostanete i dvakrát tolik než v menších městech.

Nebojte se vybočit mimo obor

Rozhodně neplatí, že když budete pracovat mimo obor, který studujete a/nebo kterému se chcete v budoucnu věnovat, v očích potenciálních zaměstnavatelů si tím ublížíte. Brigáda ve vašem vysněném oboru je sice ideální pro nastartování kariéry, ale zaměstnavatelé si především cení ochoty mladých lidí pracovat. A to, jestli léto strávíte u friťáku ve fastfoodu anebo v IT firmě, neurčuje, kde vás budoucnu zaměstnají.

Zdroje: Prace.cz, Česká spořitelna, Fajn brigády, Prace.cz

Další články k tématu

Sedm tipů, jak se stát influencerem

Jako influencer si můžete přijít na slušné peníze. Zároveň získáte prostor, kde můžete popustit uzdu kreativitě. Jak se tedy stát influencerem a uspět v on-line světě? Vymyslete koncept Pokud si nejste jistí, na co byste se měli zaměřit, zkuste sepsat seznam témat, která vás zajímají. Následně okruh zužte až najdete nějaký originální koncept. Druhou variantou […]

číst více

Sedm tipů pro podnikavé studenty

Chcete rozjet vlastní byznys, ale nevíte, kde začít? Ideálně zkuste to, co už dokázal někdo před vámi. Budete tak mít ověřené, že právě takhle se dá uspět. A když k tomu přidáte kousek vlastní invence, můžete přijít s úplně neotřelým konceptem podnikání. Pohostinství Restaurace/kavárna/čajovna zpravidla láká velké množství zákazníků. Jíst i pít totiž musí každý. […]

číst více

Koleje versus pronájem: Co je lepší?

Začátek semestru znamená pro spoustu studentů také změnu bydlení. Pokud nechtějí zůstat u rodičů, nebo mají školu příliš daleko, musí si vybrat: kolej nebo pronájem? Obojí má své výhody i nevýhody. Soukromé bydlení Výhody Pro soukromé bydlení hraje hned několik faktorů. Předně v něm zpravidla máte větší komfort a klid. V bytě budete mít také pravděpodobně víc […]

číst více