Studentky z dívčích škol mají lepší výsledky, odhalil britský průzkum
Velká Británie má na rozdíl od Česka kromě klasických „smíšených“ škol také školy dívčí a chlapecké. Podle nejnovějšího průzkumu má toto rozdělení dopad i na výsledky studentů. Studentky z dívčích škol si totiž vedou lépe u zkoušek GCSE, které britští studenti skládají zhruba v 15 letech na konci povinné školní docházky.
Z průzkumu vyplynulo, že dívky navštěvující čistě dívčí školu mají u zkoušek lepší výsledky než dívky ze smíšených škol. A to i v případě, že pocházejí z obdobných prostředí a sociálních vrstev.
Celkově mají studentky z dívčích škol u zkoušek GCSE zhruba o 10 procent lepší výsledky než studentky ze smíšených škol. Naopak výsledky hochů z čistě chlapeckých a smíšených škol jsou na stejné úrovni. Studentky z dívčích škol zároveň svými výsledky předstihují studenty z chlapeckých škol.
„Moje teorie, proč si dívky vedou lépe v dívčí škole, je, že se v takovém prostředí dívky vzájemně oslavují a mohou být hrdé na své akademické úspěchy, aniž by je cokoliv omezovalo,“ vysvětluje si závěry průzkumu Kat Pughová, učitelka na dívčí škole v Londýně.
Podle Pughové dokáží studentky v dívčích školách napodobovat úspěšnější spolužačky a jejich studijní metody. Jako příklad uvádí učební postupy typu myšlenkových map, cvičných esejí nebo používání kartiček s fakty při samostudiu. „Pokud chlapci v čistě chlapeckém prostředí nepřichází do kontaktu s návyky, které vedou k úspěchu, nemůžou je okopírovat,“ míní Pughová.
Donna Stevensová, která působí v organizaci Girls‘ Schools Association zastupující britské nezávislé dívčí školy, je přesvědčená, že nejnovější průzkum ohledně výsledků u zkoušek GCSE jenom dokládá závěry starších výzkumů. Podle nich dívky nejlépe prosperují v prostředí jim uzpůsobeném. V praxi se to projevuje tak, že například studují více ženských autorek a mají větší šanci uspět v předmětech, jako je matematika, informatika či přírodní vědy.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj: The Guardian