Studenti Masarykovy univerzity studují zubařinu v simulačním centru

5. 12. 2022 | Aktuality

studium stomatologie na MUNIStudenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně mají od roku 2020 možnost studovat v jedinečném simulačním centru. Jde o jedno z nejmodernějších center tohoto typu v Evropě. Jeho primárním účelem je studenty připravit na všechny problémy spojené s praktickým vykonáváním práce zubaře.

„Když student nastoupí do prvního ročníku, tak začíná již v prvním týdnu vedle teoretické výuky i výuku praktickou. První půlrok se věnuje takovým bazálním základům, učí se práci s vrtačkou, učí se základní tipy preparací, učí se základní práci s materiály,“ nastiňuje proděkanka pro zubní lékařství Lydie Izakovičová Hollá.

Do výuky v simulačním centru se studenti zapojují již v druhém semestru studia. „Ve druhém ročníku už se začínají studenti učit základní věci na sobě. Jde o základní prohlídky a základní preventivní postupy,“ doplňuje Izakovičová Hollá. Počínaje třetím ročníkem studenti kombinují výuku v simulačním centru s praxí na klinickém pracovišti.

„Výuka je modernizovaná do těch nejmodernějších postupů a přístupů, které v současném zubním lékařství vůbec existují. Od klasické stomatologie, která začínala otiskováním v ústech pacienta různými hmotami a v laboratoři přes sádrové modely, vyrábění různých korunek a můstků, případně snímatelných náhrad jsme se posunuli k tomu, že studenti jsou schopni se učit moderní metody,“ uvedla proděkanka.

Hlavní výhodou Simulačního centra je, že si studenti mohou praxi osvojit ještě před dokončením studia. „Studenti pracují na simulátorech s dentálními mikroskopy, které se běžně v klinické praxi používají pro řadu specializovaných výkonů, jako je třeba ošetření kanálků a podobně,“ dodala Izakovičová Hollá.

Pětileté zubní lékařství na Masarykově univerzitě patří mezi nejžádanější obory v Česku. Každý rok obdrží zhruba 1200 až 1300 přihlášek. Z kapacitních důvodů ale přijme jen asi padesátku uchazečů.

Zdroj: Novinky.cz

Další články k tématu

Zubaři z Ostravy! Lékařská fakulta chce příští rok otevřít nový obor

Zubaři z Ostravy! Lékařská fakulta chce příští rok otevřít nový obor

Lékařská fakulta Ostravské univerzity ve spolupráci s ostravskou fakultní nemocnicí chtějí na konci tohoto roku podat žádost o akreditaci nového oboru zubní lékařství. Tento obor plánují v Ostravě otevřít už několik let. A to nejen kvůli nedostatku zubních lékařů v Moravskoslezském kraji, ale v celém Česku. „Získání akreditace pro obor zubní lékařství je pro naši fakultu prioritou. …

Děti a technologie: Školy na to jdou pomalu, rodiče bývají pokrytci

Děti a technologie: Školy na to jdou pomalu, rodiče bývají pokrytci

Bez technologií by to v dnešní době nešlo a třeba studenti by se bez nich dnes jednoduše neobešli. Tým složený z Jiřího Zouňka, Kláry Záleské a Libora Juhaňáka, vědců z Masarykovy univerzity, se proto zaměřil na to, jakým způsobem náctiletí technologie využívají. Závěry výzkumu vědci publikovali v knize Život a vzdělávání digitálních náctiletých. Výzkumný tým mapoval využívání technologií …

Masarykova univerzita otevírá nový studijní program pro designéry

Masarykova univerzita otevírá nový studijní program pro designéry

Brněnská Masarykova univerzita od září otevírá studijní program Design informačních služeb. Program vyniká svým individuálním přístupem a důrazem na praxi. Cílem studia bude propojit informační vědy s designérskými metodami. Podobný program zatím na žádné jiné škole v České republice není. Obor design informačních služeb vznikl na základě poptávky Masarykovy univerzity, která se sháněla po nových …