Student práv po neúspěchu u státnic spáchal sebevraždu

5. 6. 2019 | Aktuality

růžeStudent Právnické fakulty Univerzity Karlovy skládal závěrečnou zkoušku po pětiletém studiu. Ze dvou okruhu získal hodnocení výborně, v jednom však nedostatečnou, kvůli které u zkoušky celkově neuspěl. Následně spáchal sebevraždu. S informací přišel týdeník Respekt.

Podle školy se jednalo o nadaného studenta, kterého čekala zářná kariéra (jméno vzhledem k citlivosti případu Respekt neuveřejnil). Jeden z učitelů z fakulty tvrdí, že si po státnicích student stěžoval na nespravedlivé hodnocení učitele Richarda Pomahače, jenž mu nedostatečnou známku udělil. Podle dalších učitelů mohlo být hodnocení příliš tvrdé a průběh zkoušky nestandardní.

O celkovém výsledku žáka nicméně rozhoduje celá zkušební komise a Pomahač podle ní za studentem po zkoušce šel a vysvětloval mu, kde pochybil a co má u příštího pokusu zlepšit. Ve svém vyjádření pro Respekt Pomahač upozornil, že při zkoušce nemá vyučující k dispozici výsledky z dosavadního studia a často žáka nemusí znát. Hodnotí tak pouze znalosti, které student prokáže přímo u zkoušky. Děkanovi fakulty Janu Kuklíkovi měl Pomahač sdělit, že studenta za jeho výkon nemohl nechat uspět.

Celý průběh zkoušky bude fakulta nyní prověřovat. Pomahač v červnovém ani zářijovém termínu již nebude studenty zkoušet. „Stažení profesora Pomahače ze zkoušení bude trvat do doby, než zjistíme, jakým způsobem zkouška proběhla. Zejména i s ohledem na to, abychom pro studenty zajistili nějakou objektivitu zkoušení,“ uvedl děkan Kuklík. Děkan rodině studenta prozatím posílá osobní dopis. Před fakultou vyjadřují svou soustrast studenti a zaměstnanci pokládáním květin a zapalováním svíček.

Linka důvěry 800 155 555 

Centrum krizové intervence 284 016 666. 

Další články k tématu

Koronavirus v Česku hlídá PES. Kdy se podle něj otevřou vysoké školy?

Koronavirus v Česku hlídá PES. Kdy se podle něj otevřou vysoké školy?

Ministr zdravotnictví Jan Blatný představil index, podle nějž se budou postupně rozvolňovat opatření zavedená kvůli koronaviru. Vše bude záviset na vývoji epidemiologické situace. Protiepidemický systém neboli PES je rozdělen do pěti různých stupňů. V čím nižším stupni se Česko bude nacházet tím více lze opatření rozvolňovat. To, v jakém stupni se Česko nachází, určuje index rizika. Ten se …

číst více
Již víme, jak by měly příští rok vypadat maturity a přijímací zkoušky

Již víme, jak by měly příští rok vypadat maturity a přijímací zkoušky

Ministerstvo školství nedávno představilo změny u přijímacích zkoušek a maturit, které se projeví na jaře. Podobu přijímacích zkoušek na čtyřleté studijní obory s maturitou si nově budou určovat ředitelé škol. Budou si moct vybrat, jestli k přijímačkám využijí jednotnou zkoušku od Cermatu anebo zorganizují školní zkoušku. U státních maturit se změní především to, že studenti již nebudou …

číst více