Středoškoláci volili nanečisto. Do sněmovny by poslali čtyři subjekty

5. 10. 2021 | Aktuality

volby na středních školách
Už v pátek se otevřou volební místnosti a Češi si po čtyřech letech budou znovu volit poslance do Poslanecké sněmovny. Ještě předtím měli možnost dát najevo své volební preference středoškoláci ve volbách nanečisto. Cílem dvoudenního hlasování studentů bylo navýšit zájem mládeže o politiku.

„Je potřeba, aby pochopili, že jsou to oni, kdo rozhoduje o tom, v jakém světě budou žít,“ řekla serveru iDNES.cz k projektu Člověka v tísni Táňa Abrhámová, koordinátorka akce.

Nejvíce hlasů – 30,4 procenta – od budoucích voličů získala koalice Pirátů a STAN. Druhá skončila trojkoalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL Spolu. Do sněmovny by svými hlasy mladí lidé poslali s 8,5 procenty hlasů také hnutí ANO. Čtvrtá skončila Strana zelených. Další strany skončily pod pětiprocentní hranicí a do sněmovny by se nedostaly.

Do projektu se zapojilo celkem 335 středních škol a učilišť, o něco více něž před minulými parlamentními volbami v roce 2017, kdy se účastnilo 281 škol. „Někteří volí skutečně tak, jak by volili u skutečných voleb, ale část studentů hlasuje třeba z recese,“ popsala trendy ještě před volbami nanečisto Abrhámová.

Samotným volbám nanečisto předcházel ještě další a podle Abrhámové i důležitější program. „Tam ani nejde tak o ten volební akt samotný, předchází tomu řada aktivit. Jednak od nás školy dostávají audiovizuální materiály, dokumentární filmy a k ním i výukové materiály. Před tím, než jdou studenti volit, probírají to ve výuce. Každý učitel to pojme jinak, je na jejich výběru, co považují pro danou třídu za vhodné,“ vysvětlila s tím, že mladí by měli být motivovaní chodit k volbám, kvůli zachovaní demokratických principů.

 Zdroj: iDnes.cz

Další články k tématu

Oslavy 17. listopadu: Kam jít slavit svobodu?

Oslavy 17. listopadu: Kam jít slavit svobodu?

17. listopad je významný svátek značící přerod v moderních českých dějinách. Zejména v tomto roce budou oslavy probíhat ve velkém stylu, neboť od sametové revoluce uplyne přesně třicet let. Po celé zemi se tak bude konat řada velkých akcí k oslavě svobody i připomínce významu demokracie. Praha Stejně jako v minulých letech, i letos proběhne na Národní třídě akce …

číst více
Z ministra pedagog. Tomáš Petříček povede kurz na Univerzitě Karlově

Z ministra pedagog. Tomáš Petříček povede kurz na Univerzitě Karlově

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček bude od příštího roku externě vyučovat na Univerzitě Karlově v Praze. Na Institutu mezinárodních studií, který spadá pod Fakultu sociálních věd, povede kurz zaměřený na českou zahraniční politiku. Tomáš Petříček se tak vrací na svou alma mater. Na Fakultě sociálních věd totiž absolvoval magisterské studium v oboru mezinárodní vztahy. Pokračoval na doktorský …

číst více
Politologie nově na UNYP! Škola otevírá tři nové bakalářské programy v angličtině

Politologie nově na UNYP! Škola otevírá tři nové bakalářské programy v angličtině

Přijímací řízení na University of New York in Prague je již v plném proudu. Oproti minulému roku v něm ale uchazeči najdou hned tři nové bakalářské programy. Od podzimního semestru 2021 budou studenti moci nově studovat Politologii, Umění digitálních médií a Vývoj dítěte. Čtyřleté americké programy vznikly ve spolupráci se State University of New York, Empire State …

číst více