Středoškoláci volili nanečisto. Do sněmovny by poslali čtyři subjekty

5. 10. 2021 | Aktuality

volby na středních školách
Už v pátek se otevřou volební místnosti a Češi si po čtyřech letech budou znovu volit poslance do Poslanecké sněmovny. Ještě předtím měli možnost dát najevo své volební preference středoškoláci ve volbách nanečisto. Cílem dvoudenního hlasování studentů bylo navýšit zájem mládeže o politiku.

„Je potřeba, aby pochopili, že jsou to oni, kdo rozhoduje o tom, v jakém světě budou žít,“ řekla serveru iDNES.cz k projektu Člověka v tísni Táňa Abrhámová, koordinátorka akce.

Nejvíce hlasů – 30,4 procenta – od budoucích voličů získala koalice Pirátů a STAN. Druhá skončila trojkoalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL Spolu. Do sněmovny by svými hlasy mladí lidé poslali s 8,5 procenty hlasů také hnutí ANO. Čtvrtá skončila Strana zelených. Další strany skončily pod pětiprocentní hranicí a do sněmovny by se nedostaly.

Do projektu se zapojilo celkem 335 středních škol a učilišť, o něco více něž před minulými parlamentními volbami v roce 2017, kdy se účastnilo 281 škol. „Někteří volí skutečně tak, jak by volili u skutečných voleb, ale část studentů hlasuje třeba z recese,“ popsala trendy ještě před volbami nanečisto Abrhámová.

Samotným volbám nanečisto předcházel ještě další a podle Abrhámové i důležitější program. „Tam ani nejde tak o ten volební akt samotný, předchází tomu řada aktivit. Jednak od nás školy dostávají audiovizuální materiály, dokumentární filmy a k ním i výukové materiály. Před tím, než jdou studenti volit, probírají to ve výuce. Každý učitel to pojme jinak, je na jejich výběru, co považují pro danou třídu za vhodné,“ vysvětlila s tím, že mladí by měli být motivovaní chodit k volbám, kvůli zachovaní demokratických principů.

 Zdroj: iDnes.cz

Další články k tématu

ANKETA: Nová vláda nebude řešit zásadní témata pro mladé, míní studenti

ANKETA: Nová vláda nebude řešit zásadní témata pro mladé, míní studenti

Agentura PAQ Research přinesla první větší povolební průzkum. Toho se účastnilo skoro čtyři tisíce respondentů. Kromě jiného výzkum ukázal, jak volili mladí lidé. Komu nejčastěji dávali svůj hlas a jak jsou s výsledky voleb spokojeni? Jaká témata jsou pro mladé nejdůležitější? A proč jim vadí neúspěch Pirátů? Vydali jsme se to zjišťovat. Nejvíc mladých volí PirSTAN …

Ochránce rostlin, učitel, politolog. Co studovali nově zvolení poslanci?

Ochránce rostlin, učitel, politolog. Co studovali nově zvolení poslanci?

Volby do Poslanecké sněmovny už jsou za námi a momentálně se čeká na jmenování nového premiéra a následný vznik nové vlády. Předsedy jednotlivých politických stran a hnutí, které ve volbách uspěly, známe z různých televizních debat a tiskových konferencí. Víte ale, jak se jim vedlo na vysoké škole a co studovali? Zapátrali jsme v archívech i hlubinách …

Mladí se bojí klimatické změny, ale politika je nezajímá

Mladí se bojí klimatické změny, ale politika je nezajímá

Agentura STEM provedla průzkum mezi mladými lidmi ve věku 15 až 29 let, aby zjistila, co je pro ně v životě důležité a jaké mají názory a postoje. Hraje pro ně podstatnou roli značkové oblečení? Vadilo by jim sousedit s drogově závislými? Chtějí vystoupit z Evropské unie? I na tyto otázky hledali výzkumníci odpovědi. Průzkumu se zúčastnilo 1500 …