Školné na Slovensku schváleno

28. 5. 2004 | Aktuality

Slovenská vláda schválila návrh zákona o zavedení poplatků za studium na vysokých školách. Do sněmovny by se tento návrh, který by měl začít platit od ledna příštího roku, měl dostat pravděpodobně v červnu.

Slovenští studenti by podle tohoto návrhu platili až 22.000 korun ročně. Podle ministra je tento návrh mírnější než ten, který byl z parlamentu stažen v březnu. Vyhovělo se v něm prý některým připomínkám a návrhům studentů a rektorské konference.

Zvýšil se například podíl stipendií pro ty, kteří nebydlí ve městě, kde škola sídlí. Univerzity budou rovněž moci některé studenty v prvních dvou letech platnosti zákona zcela osvobodit od školného. Původní návrh stanovoval přispět nejméně pět procent z nákladů na studium pro všechny. Nadále ale platí, že mnozí posluchači denního i dálkového studia budou za studia platit až 30 procent nákladů, což je v přepočtu zhruba 22.000 korun ročně. O přesné výši poplatků pro jednotlivé odbory i studenty budou rozhodovat univerzity.

Na rozhodnutí vlády již reagovala Studentská rada vysokých škol Slovenské republiky s tím, že ani tento návrh není dost dobrý. Slovenští studenti už také pohrozili protestními akcemi.

Zdroj: www.lidovky.cz