Sedm způsobů, jak být o prázdninách produktivní

30. 7. 2023 | Studentský život

tipy pro studenty na letní prázdniny
Pokud máte do budoucna smělé plány a vysnili jste si zářnou kariéru, prázdniny jsou ideální čas na to, proměnit sny v realitu. Stačí jen neotálet a někde začít. Třeba na brigádě, letní škole nebo na úpatí hory, jejíž vrchol vám už dlouho nedává spát.

Najděte si letní brigádu

Najít si při studiu brigádu v oboru, ve kterém chcete jednou pracovat, může být těžké, v budoucnu vám ale přijde vhod prakticky jakákoliv pracovní zkušenost. Budoucím zaměstnavatelům tím totiž ukážete, že jste ani jako studenti nezaháleli.

Pokud chcete být například právník nebo právnička, zkuste si najít brigádu v advokátní kanceláři. Třeba jako prázdninový záskok na recepci.

Mezi tradiční prázdninové brigády pak patří práce ve stánku nebo v obchodě. A i když se většina vysokoškoláků v budoucnu nejspíš nevidí někde za kasou, i taková brigáda vás může přiblížit o krok blíž vašemu vysněnému zaměstnání. Zlepšíte si svoje komunikační dovednosti a naučíte se jednat se zákazníky.

Práci můžete hledat také v zemědělství. Řada farmářů a pěstitelů potřebuje během léta výpomoc. Užijete si pobyt na čerstvém vzduchu, budete se hýbat a taky se naučíte pracovat v týmu.

Pokud se nebojíte mluvit před lidmi a žijete v turisticky zajímavé oblasti, můžete si přivydělávat jako průvodce. Získáte lepší přehled o místě, kde žijete, a memorováním historických dat si pocvičíte paměť, což se vám bude hodit během akademického roku.

Přihlaste se na letní školu

Léto bez učení není nic pro vás? Pilně studovat můžete i během prázdnin na letní škole. Můžete se začít učit něco úplně nového, nebo se dál zdokonalovat v předmětech z vašeho oboru. Pokud se na vysokou školu teprve chystáte, nebo třeba chcete změnit studijní obor, přihlásit se můžete také na přípravné kurzy.

Vrhněte se na čtení

Během semestru není moc času na čtení. Obzvlášť na to nepovinné. Letní prázdniny jsou tak ideální období na to, vzít do ruky nějaký ten thriller nebo pořádnou slaďárnu. Pokud vás při myšlenkách na čistě rekreační četbu jímá úzkost, zakousněte se do některého z povinných děl, které jste během roku jen z povinnosti prolétli, nebo si najděte sylaby na příští rok a vytvořte si náskok na nadcházející semestr.

Napište knihu

Horko těžko zvládnete napsat krátkou seminárku a my vám teď radíme, abyste během volna napsali rovnou celou knihu? Než tenhle bod přeskočíte, vyslechněte nás. Nechceme po vás hned Sto roků samoty nebo Vojnu a mír. Říká se, že každý člověk má v sobě aspoň jeden příběh, který si zaslouží odvyprávět. Tak si zkuste sednout k počítači a napsat ho. Bez tlaku z blížící se uzávěrky, prostě jen tak pro radost. Naučíte se tím disciplíně a snáz budete překonávat strach z prázdné stránky. A pokud dílko dokážete dopsat, můžete se pak doopravdy chlubit tím, že jste napsali knihu.

Naučte se jazyk

Znalost cizího jazyka vám přijde nesmírně vhod nejen ve škole a v zaměstnání. Učením cizího jazyka zaktivujete šedou kůru mozkovou a pomalu proniknete do odlišných kultur. Pokud se rozhodnete zasvětit léto studiu nového jazyka, dost možná vám to půjde lépe, pokud na to nebudete sami. Můžete se zapsat do jazykového kurzu anebo si najít soukromého lektora.

Vyzkoušejte něco nového

Zkouškové je už sice za vámi, čas na zkoušení nových věcí ale právě začíná. Začněte se věnovat novému koníčku, který vás naučí týmovou práci či disciplínu. Pomáhejte charitám, věnujte se sportu, ručním pracím či hře na hudební nástroj. Můžete také třeba natočit krátký film, vyšplhat na horu, nebo se konečně naučit pořádně vařit. Nikdy nevíte, která zkušenost či zážitek vám změní život k lepšímu.

Cestujte

Ať už si chcete vylepšit znalost jazyků, prozkoumat památky anebo poznat odlišné kultury, cestování je skvělý způsob, jak prožít léto.

Cizí zemi poznáte nejlépe tak, že se budete bavit s místními, ideálně v jejich rodném jazyce. Zeptejte se jich na historii míst, která navštěvujete, a nechte si poradit, kam zajít na to nejlepší lokální jídlo. A v závěru každého dne si zapište, co jste viděli a dělali a zaznamenejte vaše myšlenky a postřehy ohledně kulturních rozdílů. Procvičíte si tak analytické myšlení, které rozhodně není k zahození ve škole ani v práci.

Zdroj: Oxford Royale

Další články k tématu

Videohry ze školního prostředí a se studenty v hlavní roli

Kdo si chce o prázdninách zavzpomínat na školu a zároveň zapařit povedenou hru, má z čeho vybírat! Zombíci, magické světy nebo záhadné zmizení studentky – to všechno nabízí videohry ze školního prostředí. Vybrali jsme pro vás nestárnoucí klasiky i žhavé novinky ze světa RPG. Bully V této hře můžete dělat daleko víc než se pouštět do křížku […]

číst více

Příznaky nemocí, které by studenti neměli ignorovat

Žijeme v rychlé době, která klade extrémní důraz na výkon. Studenti musí zvládnout náročné studium, k tomu často práci a také osobní život. Pojí se s tím stres a únava, které mohou vést k vážným zdravotním problémům. Jaké příznaky byste neměli rozhodně ignorovat? Zmatenost Jestliže se zničehonic cítíte velmi zmatení, neměli byste to ignorovat. Náhlý pocit zmatení se může […]

číst více

Ranní ptáče dál doskáče? Fikce!

Ranní ptáčata mají pověst disciplinovaných a pracovitých lidí, zatímco lidé vstávající později si často vysluhují nálepku lenochů. Ale existuje opravdu souvislost mezi časným vstáváním a kariérním úspěchem? Odpověď hledal ve své knize o denních rituálech významných osobností Mason Currey. Autor zaznamenal denní rutinu 161 spisovatelů, matematiků, architektů a umělců. A verdikt? Čas probuzení překvapivě tak […]

číst více