Prorektor UK končí ve funkci po obvinění z plagiátorství

23. 12. 2018 | Aktuality

Profesor Martin Kovář, který dlouhodobě působil na Ústavu světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a zastával také funkci prorektora, byl minulý týden obviněn z plagiátorství. V návaznosti na tuto událost ukončil Kovář svůj pracovní poměr na UK.

S obviněním o plagiátorství přišli tři doktorandi z Kovářovy domovské fakulty. Ti detailně zanalyzovali ukázky z jeho knih o Anglii v době vlády Stuartovců a srovnávali je s publikací britského historika Barryho Cowarda.

V analýze se zaměřili na poznámkový aparát, tedy reference na jiné práce a publikace. V několika místech se Kovářovi reference shodují s těmi Cowardovými včetně čísel stran, což značí, že čerpal z totožných zdrojů, shodné jsou i některé části samotného textu.

„Profesor Martin Kovář se ve svých publikacích … opakovaně a systematicky zřejmě dopouštěl plagiátorství. Toto jsme prokázali podrobně na rovině srovnání textů a na šíři této praxe upozornila naše analýza metadat (poznámkový aparát a rejstřík),“ píší v závěru analýzy doktorandi.

Etická komise Univerzity Karlovy se celým případem začala zabývat, zatím však ve věci nijak nerozhodla. Kovář se následující týden po obvinění rozhodl kvůli probíhajícímu šetření odejít jak z Filozofické fakulty, tak i z vedení univerzity.

„Důležitým důvodem k ukončení jeho pracovního poměru na Filozofické fakultě UK je rovněž to, že nehodlá nadále pracovat v prostředí, v němž je dlouhodobě vystavován osobním útokům (zejména na sociálních sítích), což má devastační dopad na jeho rodinu,“ doplnila v prohlášení univerzita. Za jeho odchodem jsou tak kromě údajného plagiátorství i osobní důvody.

Kovářovo rozhodnutí odejít podpořil rektor Tomáš Zima a stejně jako děkan Filozofické fakulty Michal Pullmann mu poděkoval za jeho dosavadní působení na univerzitě.

Zdroje: FFabula, weby UK
 
 

Další články k tématu

Invaze v roce 1968 pro československé studenty znamenala ztrátu budoucnosti

Invaze v roce 1968 pro československé studenty znamenala ztrátu budoucnosti

Právě dnes si připomínáme významný den naší historie. Byl to den smutný, pro mnohé tragický. 21. srpna 1968 se obyvatelé Československa probudili do země okupované vojsky Varšavské smlouvy v čele s armádou Sovětského svazu. Tehdy se však říkalo „bratrsky navštívené vojsky spřátelených zemí“. Celá událost měla nakonec na svědomí úmrtí více než stovky Čechů a Slováků. Letos od …

číst více
Jak naše univerzity reagují na plagiátorské kauzy?

Jak naše univerzity reagují na plagiátorské kauzy?

Taťána Malá a Petr Krčál. To jsou poslední dvě jména vysoce postavených politiků, která pravidelně zaznívala v médiích v souvislosti s podvody při získání vysokoškolského titulu. Obdobných kauz bylo již v minulosti více, jak na ně ale reagují naše univerzity? I když se jí nedávné aféry netýkají, rozhodla se Univerzita Palackého v Olomouci namátkově zkontrolovat starší diplomové práce …

číst více
Vědci z Přírodovědecké fakulty dobývají svět! Plánují misi na Mars a vyvíjejí lék na rakovinu

Vědci z Přírodovědecké fakulty dobývají svět! Plánují misi na Mars a vyvíjejí lék na rakovinu

Nahlédli jsme do archívu Přírodovědecké fakulty a vybrali pár zajímavostí a objevů, na kterých se podíleli její vědci. A že bylo z čeho vybírat! Přírodověda totiž rozhodně není nuda a můžeme se díky ní dostat hodně daleko… třeba až na Mars. Nevěříte? Tak čtěte. Jak to bylo s vejci při stavbě Karlova mostu? V roce 2010 byla podrobena …

číst více