Příručky pro prváky

6. 9. 2009 | Přijímací řízení

Prváci se na každé univerzitě stávají se svým zmatečným pobíháním a nekonečnými dotazy oblíbeným terčem vtipů a „brzdami“ na studijním oddělení. Patříte-li letos ke skupince tzv. „zelenáčů“ a rádi byste se vyhnuli zbytečným problémům, určitě se porozhlédněte po průvodcích určených speciálně vám. Zde přinášíme jejich základní přehled. Pozn. Článek byl 13. 9. 2013 aktualizován. (kav)

*** PRAHA**

Univerzita Karlova v Praze Na Karlově univerzitě se nejlépe zorientujete díky publikacím a příručkám, které vydávají jednotlivé fakulty. Chystáte-li se na Přírodovědeckou fakultu, můžete si stáhnout praktickou příručku. Pro budoucí studenty Všeobecného lékařství 2. Lékařské fakulty je určen speciální Průvodce studiem. Fakulta sociálních věd věnovala tematicky všem prvákům zvláštní číslo svého časopisu Sociál.

Vysoká škola ekonomická v Praze Na tomto webu najdete neoficiální Příručku prváka VŠE. Prváci na Národohospodářské fakultě najdou všechny podstatné informace na této adrese.

Česká zemědělská univerzita v Praze ČZU nevydává pro prváky žádnou zvláštní souhrnnou publikaci, mnoho užitečných informací ale jistě najdete v pokynech zde Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů.

České vysoké učení technické v Praze Pro nové studenty ČVUT připravila Všeobecného průvodce organizace IAESTE.

*** BRNO**

Masarykova univerzita v Brně Prváci na MU obdrží po rozhodnutí o přijetí elektronický leták, který je seznámí se základními informacemi o fakultě i univerzitě samé. Některé fakulty pořádají rovněž orientační týden zaměřený na seznámení se studiem a novým městem.

Vysoké učení technické v Brně Starší kolegové z brněnské VUT organizují pro nově nastupující v různých termínech tzv. Vuťákoviny. Tyto akce by měli prváky seznámit nejen s novým prostředím, ale hlavně utužit vztahy s budoucími spolužáky.

Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně Průvodce prváka 2010/2011 a dokument obsahující všechny podstatné informace o studiu je volně ke stažení.

*** OLOMOUC**

Univerzita Palackého v Olomouci Je-li vaší budoucí alma mater UP, určitě se stáhněte praktický bedekr KudyKam.

*** OSTRAVA**

Ostravská univerzita v Ostravě Nově nastupujícím studentům OU pomůžou s orientací např. stránky Stavovská unie studentů OU.

Technická univerzita – Vysoká škola báňská v Ostravě Výhodu mají budoucí studenti Fakulty elektroniky a informatiky – (nejen) pro ně je určen tento elektronický průvodce.

*** PARDUBICE**

Univerzita Pardubice v Pardubicích Aby se vám snadněji vyplouvalo do neznámých vod studia na univerzitě v Pardubicích, připravila pro vás UPCE průvodce prvními měsíci – příručka Lodivod 2011 je volně ke stažení.

*** PLZEŇ**

Západočeská univerzita v Plzni Ani ZČU nezapomněla na své „služebně nejmladší“. Např. Fakulta strojní nabízí ke stažené průvodce na tomto odkaze Průvodci prváka po ZČU.

Tip: Pokud vaše škola nevydává oficiálního průvodce, nebo byste se rádi předem seznámili s budoucími spolužáky, zkuste zasurfovat po vlnách internetu. Můžete narazit na neoficiální diskuse (např. fórum IES FVK při UK) či blogy, speciálně vytvořené skupiny na Facebooku.

Další články k tématu

Je to pivo čerstvé? A můžu ho vidět?

Je to pivo čerstvé? A můžu ho vidět?

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně vymysleli jednoduchou metodu, díky které dokáží přímo v terénu ověřit čerstvost piva. Umí tak například odhalit, zda pivo prodejce správně skladuje při vhodné teplotě. Dalším krokem výzkumníků pivovarského a sladařského ústavu je zjistit, jak se „stárnutí“ piva dá oddálit. „Metoda poskytuje výsledky srovnatelné s odbornými analýzami v laboratoři. Samotné měření se odehrává …

číst více
Některé Vysoké školy v Česku kvůli koronaviru ruší výuku

Některé Vysoké školy v Česku kvůli koronaviru ruší výuku

Několik vysokých škol po České republice kvůli výskytu koronaviru preventivně na několik dní ruší výuku. Patří mezi ně i Česká zemědělská univerzita (ČZU), jejíž pedagog byl pozitivně testován na Covid-19. Pedagog z technické fakulty se nakazil při konferenci v italském Udine. Výuka byla prozatím zrušena v pondělí a v úterý. Pedagog se podle ČZU dostal do …

číst více
Úspěch vědců z MENDELU a JCU: Jejich studii o turismu publikoval prestižní časopis

Úspěch vědců z MENDELU a JCU: Jejich studii o turismu publikoval prestižní časopis

Ty nejprestižnější odborné časopisy zabývající se turismem jsou na světě jen tři. Uspět ve světové konkurenci a dostat svou práci na stránky některého z nich se českým vědcům povede spíš výjimečně. Nyní se to podařilo odborníkům z Mendelovy univerzity v Brně a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích s jejich výzkumem toho, jak počasí ovlivňuje spokojenost turistů. Výzkum publikoval Journal of …

číst více