První ročník

Jak přežít první rok na vysoké škole

První rok na vysoké škole bývá tím vůbec nejtěžším. Dokládají to i statistiky – právě v prváku je „úmrtnost“ studentů nejvyšší ze všech ročníků VŠ.  Důvodů je hned několik: seznamujete se s novým prostředím a lidmi, musíte se začít učit jiným způsobem než doposud a také si navyknout na úplně nový životní rytmus. Jak to celé zvládnout …

číst více

ANKETA: Co by prváci měli vědět o studiu na vejšce

Vysoká škola je pro nově příchozí úplně nový neprobádaný svět. Proto je dobré zjistit, jaké to tam ve skutečnosti je a na co si dát během studia pozor. Vyzpovídali jsme pro vás osm studentů a absolventů, kteří se s námi podělili o své zkušenosti a řekli nám, co by poradili čerstvým vysokoškolákům. Eva, 23 Pamatujte si, …

číst více

Jak na škole zapadnout

Po létě vás čeká nová škola, nové prostředí a noví přátelé. Seznamování někdy může být složité. Ale nebojte, poradíme vám, jak najít své místo v kolektivu co nejjednodušeji.

číst více

Zdokonalte své znalosti na Letní technické škole!

Ústav fyziky Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně pořádá ve dnech 3. – 12. září 2014 svou Letní technickou školu (LTŠ). Určena je nejen studentům přijatým do prvního ročníku studia na této fakultě, ale obecně všem, kdo si chtějí vylepšit či oprášit své znalosti nutné ke zvládnutí studia většiny technických oborů. Obsah kurzu budou tvořit semináře z matematiky, deskriptivní geometrie, …

číst více

Budoucí rektor UK: Nejhůře se spalo na nádraží v Avignonu

Tomáš Zima má být v únoru jmenován rektorem Univerzity Karlovy. Na léta, která sám strávil studiem medicíny, vzpomíná s úsměvem. „Od druhého nebo třetího ročníku se studentský život mediků vyrovnal studentům z jiných oborů,“ říká mezi řečí o praxi v Arménii či Portugalsku.

číst více

Manuál pro prváky V. – FORMALITY

Jak se vyznat ve studijním řádu? K čemu se dá využít studentský průkaz? Co to je IS, UIS nebo STAG? Na začátku vysokoškolského studia vás čeká řada formálních překážek, které budete muset překonat. Závěrečný díl našeho Manuálu pro prváky vám jejich zdolání usnadní. Pozn. Článek byl 13. 9. 2013 aktualizován. (kav)

číst více

Příručky pro prváky

Prváci se na každé univerzitě stávají se svým zmatečným pobíháním a nekonečnými dotazy oblíbeným terčem vtipů a „brzdami“ na studijním oddělení. Patříte-li letos ke skupince tzv. „zelenáčů“ a rádi byste se vyhnuli zbytečným problémům, určitě se porozhlédněte po průvodcích určených speciálně vám. Zde přinášíme jejich základní přehled. Pozn. Článek byl 13. 9. 2013 aktualizován. (kav)

číst více

Manuál pro prváky I. – TVORBA ROZVRHU

Na začátku studia na vysoké škole si mnoho prváků připadá ztraceně – musíte si zvykat na nový studijní systém, čeká vás hodně zařizování a byrokracie a navíc musíte řešit věci jako ubytování či finance. Abychom vám orientaci v tom všem usnadnili, připravili jsme pro vás pětidílný Manuál pro prváky. Jeho první část se věnuje studijním předmětům a tvorbě rozvrhu. Pozn. Článek byl 13. 9. 2013 aktualizován. (kav)

číst více

Jaké jsou možnosti sportu na vysoké škole?

Na střední škole je většinou rozvrh jasný: téměř všechno je povinné. O útrapách tělesné výchovy se některým po maturitě možná bude ještě zdát, jiní však uvažují, jak se uvolnit při náročném studiu pohybem, popř. využít svůj talent a nadšení pro sport i na vysoké škole. Jaké možnosti se nabízejí? Pozn. Článek byl 8. 9. 2011 aktualizován (kav).

číst více

Akademické ceremoniály

Všichni studenti vysokých škol se v průběhu studia setkají s obřady a ceremoniály, které mají staleté tradice, ale mnohdy okolo nich vznikají mezi studenty zmatky. Pokud i vy máte problém rozlišit rektora od pedela, imatrikulaci a promoci nebo vám není jasné, jak vznikla studentská hymna, právě vám je určen tento článek. Pozn. Článek byl 8. 9. 2011 aktualizován (kav).

číst více