První ročník

Manuál pro prváky I. – TVORBA ROZVRHU

Na začátku studia na vysoké škole si mnoho prváků připadá ztraceně – musíte si zvykat na nový studijní systém, čeká vás hodně zařizování a byrokracie a navíc musíte řešit věci jako ubytování či finance. Abychom vám orientaci v tom všem usnadnili, připravili jsme pro vás pětidílný Manuál pro prváky. Jeho první část se věnuje studijním předmětům a tvorbě rozvrhu. Pozn. Článek byl 13. 9. 2013 aktualizován. (kav)

číst více

Jaké jsou možnosti sportu na vysoké škole?

Na střední škole je většinou rozvrh jasný: téměř všechno je povinné. O útrapách tělesné výchovy se některým po maturitě možná bude ještě zdát, jiní však uvažují, jak se uvolnit při náročném studiu pohybem, popř. využít svůj talent a nadšení pro sport i na vysoké škole. Jaké možnosti se nabízejí? Pozn. Článek byl 8. 9. 2011 aktualizován (kav).

Akademické ceremoniály

Všichni studenti vysokých škol se v průběhu studia setkají s obřady a ceremoniály, které mají staleté tradice, ale mnohdy okolo nich vznikají mezi studenty zmatky. Pokud i vy máte problém rozlišit rektora od pedela, imatrikulaci a promoci nebo vám není jasné, jak vznikla studentská hymna, právě vám je určen tento článek. Pozn. Článek byl 8. 9. 2011 aktualizován (kav).

číst více

Jak je to s cizími jazyky na VŠ?

Mnozí středoškoláci považují cizí jazyky za nutné zlo a jejich výukou jen „prolézají“. Argumentují tím, že po maturitě už je stejně nebudou potřebovat. Jaká je skutečnost?

První dny na VŠ. Poradíme vám, jak na to

První dny na vysoké škole dokážou pěkně zamotat hlavu. Ze všech stran se na člověka valí neúplné informace o nastávajících povinnostech, o případných studentských výhodách a slevách, a když člověk něco nepochytí, najednou zjistí, že nikdo vlastně nic pořádně neví. V následujícím přehledu se dozvíte víc o nejdůležitějších krocích, které vás čekají. Pozn. Článek byl 5. 9. 2012 aktualizován (kav).