Prezenčně i on-line. Scio v budoucnu nabídne dvě varianty testů

16. 7. 2021 | Aktuality

online scio testyScio testy jsou jednou z nejrozšířenějších forem přijímacích zkoušek. Až do vypuknutí pandemie koronaviru probíhaly výhradně prezenčně, ale to by se mělo do budoucna změnit. Společnost Scio má totiž v plánu – ve spolupráci s technologickým startupem Born Digital – vytvořit aplikaci pro testování na dálku. Na studenty by dohlížela umělá inteligence.

On-line zkoušky Scio již kvůli pandemii koronaviru pořádalo. Letos testy na dálku psalo přibližně 22 630 studentů, o 1700 víc než v roce 2020. Prezenčně psalo test jen 79 studentů, převážně těch, kteří neměli doma k dispozici patřičné technické vybavení nebo měli speciální vzdělávací potřeby.

Scio on-line zkoušky kvůli covidu nepořádalo poprvé. Pilotní projekt se uskutečnil už loni na jaře, kdy pandemie začala. V obou případech k testům využilo Scio systém společnosti Janison. Studenti, kteří se testu zúčastnili, museli mít počítač s webkamerou a mikrofonem. Počítač musel být v uzavřené místnosti.

Průběh zkoušky systém nahrával a zaznamenával, co se v místnosti děje na základě pohybu očí studenta, zvuků či aktivity na ploše počítače. Umělá inteligence vypočítala, jaká je pravděpodobnost, že student při zkoušce podváděl. Tento údaj následně vyhodnotili také pracovníci Scia.

Společnost chce nyní vytvořit vlastní aplikaci s názvem ScioLink, která by měla být ještě kvalitnější. Měla by být schopná na uchazeče o studium během psaní testu dohlížet a rovněž upozornit na případné porušování pravidel.

„Nová technologie tak umožní, že od zkoušky nebudou muset být vyloučeni třeba účastníci, kteří si omylem nechají ve své blízkosti nepovolené předměty,“ vysvětlil vedoucí projektu Scio zkoušek Martin Drnek. Díky této technologii se podle něj sníží nároky na technickou vybavenost uchazečů i náklady na testy. V příštím roce by on-line verze i prezenční varianta zkoušky měla stát 550 korun.

Zdroj: Novinky.cz

Další články k tématu

Přehled nových termínů přihlášek a přijímacích zkoušek

Přehled nových termínů přihlášek a přijímacích zkoušek

Na této stránce najdete pravidelně aktualizovaný seznam škol, které kvůli pandemii koronaviru a vyhlášenému nouzovému stavu v České republice posunuly termíny přijímacích zkoušek či termíny pro podání přihlášek. Česká zemědělská univerzita v Praze „Stanovené termíny přijímacích zkoušek zůstávají v platnosti, bude však záležet na tom, kdy proběhnou maturity, což dosud není jisté. V současnosti čekáme na …

číst více
Přijímačky na VŠ nejdříve 15 dní po znovuotevření škol, navrhuje výbor

Přijímačky na VŠ nejdříve 15 dní po znovuotevření škol, navrhuje výbor

Sněmovní školský výbor v úterý doporučil poslancům schválit mimořádnou úpravu zákona o přijímačkách na vysoké školy. Ty by se v prezenční formě konaly nejdříve 15 dní po znovu otevření škol. Návrh ale zahrnuje i formu přijímaček na dálku. Ty by se tak mohly konat i během nouzového stavu, kdy jsou kvůli epidemii koronaviru zavřené školy. Podobně výbor …

číst více
Maturity a přijímací zkoušky může zkomplikovat nedostatek antigenních testů

Maturity a přijímací zkoušky může zkomplikovat nedostatek antigenních testů

Před konáním maturit, závěrečných zkoušek a přijímaček musí všichni studenti doložit negativní test na covid-19. Ten jim mají poskytnout školy. Kvůli zrušení tendru Správy státních hmotných rezerv se ale zástupci škol nyní obávají, že si testy budou muset obstarat sami. Podle předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové a šéfa Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka …

číst více